Köpekler Neden Ulur?

Yayımlayan : Jean Marie Bauhaus
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpekler farklı isteklerini, ihtiyaçlarını ve hislerini ifade etmek için çeşitli sesler çıkarır ancak bir köpeğin uluması kendine özgüdür. Diğer yandan ulumasının nedenleri her zaman bariz değildir. Peki bir köpek tam olarak neden ulur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir arsada havlayan köpek.

Köpekler Neden Ulur?

Uluma, oldukça kökleşmiş bir davranıştır. Köpeklerin uluması, kurtlar gibi gürültülü, bitkin ve hüzünlü bir ağlamadır. Genelde kısa ve anlık olan havlamadan farklıdır.

Köpekler, kurtlarınkine benzer bazı nedenlerden dolayı uluyabilir. Ancak köpekler evrimleşip insanlara daha benzer hale geldikçe uluma nedenlerinden bazıları da evrimleşti. Köpeğinizin uluma nedenlerinden bazıları şunlar olabilir:

 • Sürüye yönelik bir işaret. PetHelpful'a göre, kurtlar gibi köpekler de, sürülerinin diğer üyeleriyle iletişim kurmak, varlıklarını işaret etmek ya da konumlarını belirtmek için ulur. Bu durum, yalnızca gerçekten sürüyle gezen vahşi köpekler için değil, aynı zamanda insan ailesini ve bakıcılarını sürüsü gibi göre evcil köpekler için de geçerlidir. Bu, sizin veya ailenizin başka bir üyesinin bir süre evden uzak kaldığında köpeğinizin neden uluduğunu açıklayabilir.
 • Avcıları uzaklaştırmak ve kendi bölgelerini ilan etmek. Köpekler, rakip köpeklere ve olası tehditlere karşı bölgelerini ilan etmek ve onları uzak durma konusunda uyarmak için ulur. Mahallede bir köpek uluduğunda, diğer tüm köpeklerin ulumaya başlamasının nedeni bu olabilir. Hangi bölgenin kime ait olduğunu birbirlerine bildirmek için hepsi ses çıkarır.

Göl kenarında plajda uzanmış, uluyan iki Sibirya kurdu.

 • Gürültüye tepki olarak. Köpeğiniz yakındaki bir siren sesine, müzik aletine, televizyondaki bir sese ya da sizin şarkı söylemenize yanıt olarak uluyabilir. Bu, sesi sevmedikleri için protesto ettiklerine anlamına gelebilse de sesi sevdikleri ve katılmak istedikleri anlamına da gelebilir!
 • Duygularını ifade etmek. PetHelpful zafer, heyecan, korku, yalnızlık, öfke, üzüntü ve endişe gibi çok çeşitli duygularını ifade etmek için de uluyabildiklerini belirtmektedir. Blue Cross, bazı köpeklerin sahipleri onları evde yalnızca bıraktığında ayrılık endişesi yaşadığını ve genelde uluduğunu açıklar.
 • Acıyı ifade etmek. Fiziksel acı ya da rahatsızlık hisseden köpekler, sahiplerinin ilgisine ihtiyacı olduğunu belirtmek için uluyabilir. Köpeğinizin uluma nedeni açık değilse herhangi bir acı yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Ulumaya devam ederse ve nedenini anlayamazsanız veterinerinize ulaşın.

Sesinin çıkmasını sağlamak için köpeğinizin kafasını gökyüzüne doğru kaldırdığını muhtemelen fark etmişsinizdir. Köpeklerin kafasını eğmesinin çeşitli nedenleri vardır ancak köpeklerin neden "boşuna kendilerini yorduklarıyla" ilgili çok az bilgi mevcuttur. Çoğu kişi bunun nedeninin ses tellerini düzelttiğinden bu tür bir ses çıkarmaları için göğüslerinden daha fazla hava akışı sağladığını söyler. Bazıları, bu hareketin ses dalgalarının daha uzağa gitmesini sağlayarak daha fazla köpeğe ve canlıya orada olduklarını bildirebildiklerini söyler.

Uluma Olasılığı Yüksek Köpekler

Uluma, tüm köpekler arasında yaygın olsa da bazı ırkların uluma olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir. Bunlar arasında dakhund, beagle, base ve bloodhound ırklarının yanı sıra Sibirya kurtları, Alaska kurtları ve Amerikan Eskimo köpekleri bulunur.

Köpekler yaşlandıkça ve özellikle işitme ve görme kaybı yaşadıkça daha fazla ulur. PDSA, yaşlı köpeklerde aşırı ulumanın demans belirtisi olabileceğini belirtmektedir.

Köpekleri Ulumaması İçin Eğitme

Köpekler birçok nedenle uluyabildikleri için ulumamaları konusunda eğitim vermek de çeşitlilik gösterir. Acı veya gürültü durumlarında uluma, muhtemelen eğitimin gerekli olmayacağı kadar düşük bir sıklıkta yaşanıyordur. Ancak köpeğiniz, geceleri mahallenin geri kalanını da bir uluma korosuna döndürme konusunda başarılıysa onu eğitmeniz gerekebilir. Uluma bir davranış özelliği olduğu için ulumamalarını öğretmek biraz zaman alabilir. Bir köpeği uluduğu için asla cezalandırmayın çünkü köpekler, başlarının neden dertte olduğunu nadiren anlarlar. Bunun yerine, iyi davranışını ödüllendirin. Bu durumda, ulumayı durdurduklarında onları bolca sevin veya arada ödül verin. Ulumaya başladıklarında dikkatlerini daha üretken bir şeye de çekebilirsiniz.

Peki köpekler neden ulur? Görünüşe göre bunun birçok nedeni mevcut. Ancak kesin bir şey var: Köpeğiniz uluduğunda genelde bunun anlamı, onunla ilgilenmenizi istemesidir!

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.

İlgili Yazılar

 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  Dogs running Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Çiğnerken zararlı olabilir

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.

İlgili ürünler