Köpeklerde Kepek: Gerçekler, Önleme ve Tedavi | Hill's Pet

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bazı insanların kepek sorunu olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Peki köpeklerde de kepek sorunu olabildiğini biliyor muydunuz? Köpeğinizin daha sık kaşındığını veya yatağında beyaz döküntüler olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu işaretler, tahriş olmuş deri dışında, yürüyen kepek adı verilen bir deri rahatsızlığını işaret ediyor olabilir.

Köpeğinizin kepek sorunu için ne zaman veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz? Köpeklerde kepek işaretleri, diğer deri sorunlarıyla çok benzer olduğundan neye dikkat etmeniz gerektiğini ve göz önünde bulundurmanız gereken olası tedavi seçeneklerini bilmeniz önemlidir.

Kulağını kaşıyan bir Beagle köpek.

Köpeklerde Kepekle İlgili Gerçekler

Kepek, köpeğinizin derisindeki ölü deri hücreleridir. Köpeğinizin tüylerinin rengine bağlı olarak döküntüleri görmek zor olabilir ama genelde koltuktan zıpladığında veya başını kucağınıza koyduğunda görülür. 

Köpek derisi birçok şekilde tahriş olabilir. Aşırı yalamadan, beslenme sorununa kadar değişiklik gösteren kepeğin temel nedenini belirlemek bazen zor olabilir. Kendinize sormanız gereken ilk soru, kepeğin köpeğinizin derisinin tamamında mı yoksa belirli bir bölgede mi olduğudur. Bir bölgede yoğunlaşan tahriş olmuş deri, köpeğinizin temas ettiği bir şeye verdiği reaksiyon ya da enfeksiyon veya parazit gibi daha ciddi bir sorun da olabilir. Kepek olduğunu fark ettiğinizde yardım almak için veteriner hekiminize danışmayı göz önünde bulundurun. Kaşınma, deri kızarıklığı veya pul pul döküntülerle tüy dökülmesi gibi başka işaretler fark ederseniz tavsiye edebileceğim en iyi şey, yardım almak için veteriner hekiminize danışmanız olacaktır. Deri sorunlarının genetik, çevresel, beslenmeyle veya parazitle ilgili nedenleri olabileceğinden bazen birkaç tedavi seçeneğinin araştırılması gerekir.

Kepeği Önleme ve Tedavi Etme

Köpeğinizde kepek ve diğer deri sorunlarını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Blue Cross, evcil hayvan sahiplerinin köpeklerinin tüylerini düzenli olarak taramayla başlamasını önerir. Sık taramak dolaşan tüylerden arındırır, parazitler için daha az üreme alanı bırakır ve hem deride hem de tüylerde doğal yağların salınımını uyarır. Ayrıca köpeğinizde normal olmayan şişlik, kabarıklık, pire, kene veya başka olası sorunlar olup olmadığını kontrol edebilmeniz için size birkaç dakika sağlar.

Veteriner hekiminiz, kepeği önlemek için köpeğinizi daha sık yıkamanızı önerebilir. Şampuan kullanacaksanız PDSA, köpekler için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan önermesi için veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye eder. Yıkadıktan sonra köpeğinizi iyice kuruladığınızdan emin olun.

Tarama ve yıkama gibi basit önlemler köpeğinizdeki kepeği gidermezse veteriner hekiminiz, özel mama seçeneklerini ve intolerans testlerini görüşün. Sağlık bir deri ve bağışıklık sistemi için omega-3 yağ asitleri ve E vitamini gibi bileşenler içeren köpek mamaları bulmanıza yardımcı olabilir.

Yıkanan bir köpek.

Kepek ve Yürüyen Kepek Arasındaki Fark

Köpeğinizin pul pul, kaşıntılı derinin daha ciddi bir nedeni de yürüyen kepek adı verilen rahatsızlık olabilir. The Kennel Club UK, yürüyen kepek akarların neden olduğu cheyletiellosis adı verilen bir parazit enfeksiyonu olduğunu açıklamıştır. The Kennel Club, yürüyen kepeğin genelde kaşıntıya neden olmadığını ve en büyük belirtisinin, aşırı kepek gibi göründüğünü belirtir. Bu rahatsızlık son derece bulaşıcıdır ve evinizdeki, kedi ve tavşan gibi diğer evcil hayvanlara da kolayca bulaşabilir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizi aramanız önemlidir. 

Ne yazık ki, yürüyen kepekten hızlıca kurtulmanın bir yolu yoktur. Veteriner hekiminiz muhtemelen, köpeğinizin tüylerini akarları öldüren bir ilaçla kaplayan, emülsiyon denilen topikal bir tedavi uygulayacaktır. Emülsiyonların ve diğer tedavilerin, altı haftaya kadar olmak üzere haftada bir veya iki kez tekrarlanması gerekebilir. Evinizdeki diğer evcil hayvanları da akar tedavisi için veteriner kliniğine getirmeniz ve evinizi, akarları ve pireleri öldürmek için üretilen bir böcek ilacıyla ilaçlatmanız gerekir.

Kimse köpeğini kaşınırken veya rahatsız bir şekilde görmek istemez. Kepekleri veya diğer deri sorunları tedavi edildiğinde, umarım köpeğinizle birlikte sevdiğiniz şeyleri, kaşıntısız bir şekilde yapmaya devam edebilirsiniz.

Yazar

Chrissie Klinger


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar