Köpeğinizin Gaz Sorunlarını Yönetme

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeklerin gaz çıkarmasıyla ilgili yapılabilecek milyonlarca şaka var ancak çok fazla gaz çıkaran bir evcil hayvanınız varsa kokusu veya sesi, kişisel yaşamınız için çok zorlayıcı olabilir. Ayrıca bazı durumlarda, köpeklerin çok kötü kokan gaz çıkarmasının nedeni, sağlıklarıyla ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Kokulu hava kaçırmalar, birçok şakanın temelini oluşturabilir ancak köpeğiniz için normal bir durum değilse ve buna kusma, ishal ya da sarı dışkı gibi tuhaf şeyler eşlik ediyorsa bu durum gülünecek bir şey olmayabilir.

Diğer yandan, sizi leş gibi kokutmayı önemsemeden gaz çıkaran bir köpeğiniz olabilir. Hey! Hepimiz özel yeteneklere sahibiz, bu da onun yeteneği olabilir.

Köpeğinizin çok fazla gaz çıkardığınız fark ederseniz veya misafirler geldiğinde bunun utancıyla başa çıkmak zorunda kalıyorsanız bu rehber sizin için. Kötü kokulara neyin neden olduğunu nasıl bulabileceğinizi ve bu durumun veteriner hekime acil ziyaret gerektirip gerektirmediğini öğrenin.

Köpekler Neden Gaz Çıkarır?

Köpeğinizin normalden daha fazla gaz çıkarmasının birçok nedeni olabilir. Bazı yaygın nedenler arasında mamasının değişmesi, gastrointestinal hastalık ve gıda intoleransı gibi beslenme rahatsızlıkları vardır.

Diğer bir neden, bağırsakta üretilen gazın miktarını etkilediğinden köpeğinizin mamasındaki içeriklerin türü, kalitesi ve miktarı olabilir. Bağırsaktaki bakteriler lifleri veya kötü sindirilen proteinleri ve karbonhidratları mayaladığında gaz üretilir. Belirli oligosakkaridleri (soya fasulyesi, fasulye, bezelye ve mercimekte bulunur) içeren evcil hayvan mamaları, bağırsaklarda daha büyük miktarlarda gaz üretmeye eğilimi gösterir.

Ancak köpeğinizin ailenizi gaz kokusuna boğmasının başka, daha az yaygın görünen nedenleri olabilir. Köpeğiniz çok hızlı mı yiyor? American Kennel Club (AKC), "Aerofajinin, yani yutulan havada artışın köpeklerde gaza neden olduğuna inanılmaktadır. Mamasını mideye indiren gözü doymayanlar ve brakisefalik ırklar, normalden daha fazla hava yutmaya yönelik daha büyük risk altındadır ve bu da yolun sonunda daha fazla gaza yol açabilir" diye belirtiyor.Yüzü metal köpek maması kasesine gömülmüş sarı pug.

Ama Gerçekten. Köpeğim ÇOK gaz çıkarıyor.

Gaz çıkarmak, insanlarda olduğu gibi köpekler için de normaldir. Ancak köpeğinizin gaz oluşumunda önemli bir artış fark ederseniz buna dikkat etmeniz önemlidir.

"Çok fazla gaz" olarak görebileceğiniz belirti, evcil hayvanınızın gastrointestinal sorunlar yaşadığını gösterebilir. Ayrıca AKC'ye göre, gaz çıkarmak bağırsak parazitlerinin veya pankreas sorunlarının bir işareti olabilir.

Gaz çıkarmak kadar saçma bir işaret olsa da evcil hayvanlardaki büyük bir değişiklikte, ciddi bir sorun yaşamadığından emin olmak için veteriner hekime gidilmelidir. Gazla birlikte iştahsızlıkz, ishal, kusma, kilo kaybı veya davranış değişiklikleri görülüyorsa veteriner hekiminizi aramak kesinlikle iyi bir fikirdir.

Gaz Çıkarmayı Durdurma

Köpeğinizin çok fazla gaz çıkardığını ve bunu normal bir miktara nasıl düşürebileceğinizi merak ediyorsanız şanslısınız. Veteriner hekiminiz aşırı gazın nedenini bulmanıza yardımcı olabilirse gaz çıkarmayı biraz azaltabilirsiniz. Örneğin, köpeğinize ödül olarak peynir veriyorsanız ancak veteriner hekiminiz süt ürünlerine hassas olduğunu fark ederse peyniri öğünlerinden çıkarmak gaz miktarını büyük oranda azaltacaktır.

Başka bir insanın gaz oluşumunu kontrol edemeyeceğiniz gibi evcil hayvanınızınkini de kontrol edemezsiniz ancak yedikleri şeyler burnunuzun biraz rahat etmesini sağlayabilir. Yüksek miktarda protein veya kötü sindirilebilir protein kaynakları içeren köpek mamaları, genelde daha kötü kokulu gazlara yol açar. Brokoli, kabak, karnabahar ve brüksel lahanası gibi içerikler de fermente edilebilir ve kokulu gazlara yol açan sülfür üretimine neden olabilir.

Beslenmenin Önemi ve Bir Köpeğin Gaz Durumundaki Rolü

Köpeğinizin ne yediğinden bahsetmişken günlük beslenmesi, sindirim sistemi sağlığında büyük bir rol oynar ve bu da ne kadar gaz çıkardığını etkiler. Bağırsak bakterileri, sindirilmeyen proteinleri fermente edebilir ve sülfür içeren gazlar oluşmasına yol açabilir. Bununla birlikte doğru bileşenleri içeren dengeli köpek mamaları, daha sağlıklı bir sindirim sistemine yardımcı olabilir. Veteriner hekiminizden sağlıklı bir köpek maması önermesini rica edin. Ayrıca zayıf sindirime veya besinlerin kötü emilimine neden olan bir hastalık teşhis edilen köpeklerde bu durumlar, karında şişkinlikle ve gaz oluşumuyla ilişkilendirilebilir. Bu köpekler için veteriner hekimler, köpeğin gastrointestinal sağlığını desteklemek için özel olarak formüle edilmiş mamalar önerebilir. Bu diyetetik evcil hayvan mamalarından birinin iyi bir seçenek olup olmadığını veteriner hekiminize sormayı ihmal etmeyin.

Artık köpeklerde gazın nedenini öğrendiğinize göre, umarız evinizde koku bombalarının en azından bir kısmına son verebilirsiniz. Köpeğinizin mamasını daha yakından inceleyin ve içinde sindirim sistemlerini bozan bir şey olup olmadığına bakın. Unutmayın; veteriner hekime yapılan kısa bir ziyaret her zaman evcil hayvanınızın sağlığı açısından en iyisinin ne olacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, Brana Bonder, B.S, M.S ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • "Köpeğim Neden Kabız Oldu?" ve Diğer Bağırsak Sorunları

  Köpeğinizin neden kabız olduğunu mu merak ediyorsunuz? Ya da neden ishal olduğunu mu? Köpeklerde bu yaygın görülen bağırsak sorunları ve bunları evde yönetmenin ipuçlarını öğrenin.
 • Köpeklerde Gastroenterit: Bilmeniz Gerekenler

  564777592 Köpeklerde gastroenterit, belirtilerinin görülebileceği çeşitli durumları, tedavi seçeneklerini ve ne zaman veteriner hekiminizi ziyaret edecek kadar ciddi olabileceğini öğrenin.
 • Köpeğim Tüm Gün Uyuyor: Bu Normal mi?

  Köpeğiniz tüm gün uyuduğu için endişeli misiniz? Köpeğinizin kaç saat uyuması gerektiğini ve yaşın, uyku alışkanlıkları üzerinde neden etkisi olduğunu öğrenin.
 • Irk Boyutu Köpek Zekasında Etkili mi?

  Köpek zekasının nasıl ölçüldüğünü, bir ırkın boyutunun ve huyunun neden önemli bir etken olduğunu ve evcil hayvan sahiplerinin, köpeklerinin öğrenmesi üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu öğrenin.

İlgili ürünler