Köpeğin Kızaklaması ve Anal Kese Sorunlarının Belirlenmesi

Published by
min read
$authorText
$readingTime
$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizi, en sevdiğiniz halınıza poposunu sürterken yakaladınız ve şimdi neden bunu yaptığını ve onu nasıl durdurabileceğinizi merak ediyorsunuz. Sizi bu noktaya getiren sebep bu veya evcil hayvanınızın arka bölgesini aşırı yalaması olsun, muhtemelen köpeğinizin anal keselerine dikkat edilmesi gerekiyordur. Burası belki de köpeğinizin anatomisinde dikkat etmeyi en az isteyeceğiniz bölge olsa da köpeklerde anal kese sorunları çok sık görülür ve çoğunlukla köpeğinizin kızaklama sorunlarının sebebidir.

Köpeğinizin Anal Keseleri

İki köpek suyun üstündeki bir iskeleden aşağı bakıyorKöpeğinizin arka kısmında, kas duvarında her iki tarafta bir tane olmak üzere rektumun içinde iki küçük kese vardır diyor The Spruce. Bu keseler, zamanla her birinin içinde bulunan yağ bezlerinden salgılarla dolar; bu bezler, kıl köklerinin ucunda da bulunup yıkanmayan kılların yağlanmasına neden olur.

Bu anal keselerin bilinen tek gerçek işlevi, köpekler arası iletişimdir: birbirlerine selam verirken köpeklerin kokladığı yer budur. Bu bezler ayrıca köpeğiniz kakasını yaparken bir koku çıkarır ve evcil hayvanınızın dışkılamasını kolaylaştırabilir. Doğru çalıştıklarında köpeğiniz işini gördüğünde bu keseler boşalır.

Köpeklerdeki Anal Kese Sorunları

Maalesef her şey her zaman düzgün çalışmaz. Yumuşak veya küçük dışkılar, keseleri boşaltmaya yetecek basıncı sağlamaz. Keseler rahatsızlık yaratacak kadar dolarsa o çok sevdiğiniz köpeğiniz, rahatlamak için zeminde kızaklayabilir. Preventive Vet, bu durumda ise keseler tıkalı dediğimiz durumdadır diyor.

Tıkalı anal keseler köpeğiniz için sadece rahatsızlık verici olmakla kalmaz, ihmal edilmeleri halinde enfeksiyona ve apseye neden olup antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Apseli keseler delinirse onarım için ameliyat gerekebilir ve köpeğiniz ayrıca iyileşmelerine yardımcı olacak ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyabilir.

Anal Kese Temizliği

Köpeklerde anal kese sorunları oluşmaya başladığında köpeği rahatlatmak için insan müdahalesi gerekebilir. Tıkalı anal keselerin manuel olarak temizlenmesi gerekir; bu işlem bir veteriner hekim veya veteriner hemşiresi tarafından yapılabilir - bu görev konusunda eğitimli bazı köpek kuaförleri de rutin bakımın bir parçası olarak bu işlemi yapabilir; fakat bir sorun fark ederseniz köpeğinizi kuaför yerine daima veteriner hekime götürmeniz gerekir.

Bir köpeğin anal keselerinin elle temizlenmesi, tipik olarak eldivenli bir parmağın rektuma sokulmasını, kesenin bulunmasını ve içindekileri boşaltmak için nazikçe sıkılmasını içerir. Tıkalı anal keseler tekrarlanan bir soruna dönüşürse elle temizlemenin düzenli olarak yapılması gerekebilir. Bu işlemi evde siz de köpeğinize yapabilirsiniz, ama kendi başınıza denemeden önce bir profesyonelin size işlemi öğretmesi en iyisidir. Ürkütülen veya rahatsız bir köpek ısırmaya çalışabilir veya kaçabilir. Bu görev size biraz garip gelebilir bu yüzden de bu işi profesyonellere bırakmanız size daha iyi hissettirebilir.

Köpeklerde Anal Kese Sorunlarına Ne Yol Açar?

Arka planda bulanık görünen insanlar ve nehre bakan bir Jack Russel terrier'in arka kısmı.Yetersiz bağırsak hareketleri, anal keselerin tıkanmasına katkıda bulunabilir diyor Petfinder. Kabızlık ve ishal, anal keseleri boşaltmaya yetecek dışkıyı üretmeyebilir. Anal keselerin kalıtımsal bozuklukları da bir sebep olabilir. Preventive Vet, mantar enfeksiyonları, deri veya gıda alerjileri ya da deri uyuz böceklerinin bulaşması gibi kronik deri rahatsızlıklarının da köpekte kronik anal kese sorunu oluşma ihtimalini artırabileceğini ekliyor.

Diğer katkı yapan faktörler arasında düşük tiroit fonksiyonu ve obezite sayılabilir. Her ne kadar nadir görülse de tümör buna neden olabilir. Bazen kuaförler tarafından rutin olarak yapılan gereksiz anal kese temizliğinin de keselerin kendini boşaltmasına engel olacak şekilde yara dokusu oluşturması mümkündür. Köpeğinizde bu durum geçerliyse, iyilikten çok zarara neden olabilecek bir şekilde her ziyarette köpeğinizin keselerinin gereksiz yere temizlenmemesini sağlamak için kuaförünüzle konuşun.

Tıkalı veya Enfekte Anal Keselerin Belirtileri

Köpeğin kızaklaması, anal kese sorunlarının olası bir belirtisi olsa da bu davranışın, parazit veya sindirim sorunları gibi başka sebepleri de olabilir. Ya da sadece kaşınan bir poposu vardır. Tipik olarak tıkalı anal keseleri olan bir köpek, bir veya iki kereden fazla kızaklayacak ve genellikle arka kısmını yalarken yakalanacaktır. Büzgen kas çevresinde kızarma veya şişme, köpeğinizin dışkısında veya kızaklamayı bitirdiğinde halıda kalan kan veya irin de keselerin enfekte olduğunun bir göstergesidir.

Veteriner Hekimi Ne Zaman Görmeli

Köpeğinizde tıkalı anal keseler olduğundan şüpheleniyorsanız köpeğinizi götürmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için veteriner hekiminize danışın. Ancak kızarıklık veya şişme fark ederseniz veya köpeğinizin poposu çevresindeki deri, baş vermeye başlayan sivilce görünümündeyse muhtemelen kese enfekte olmuştur veya apselidir ve en kısa zamanda bir veteriner hekimin görmesi gerekir. Delinen bir apse acil bir durumdur ve köpeğinizde zararı asgariye indirmek ve ağrılarını azaltmak için hemen tedavi edilmesi gerekir.

Tıkalı anal keseler, köpeğinizde sık tekrarlanan bir sorunsa altta yatan tümör veya tiroit bozukluğu gibi tedavi edilmesi gereken bir sorun olup olmadığını belirlemek üzere de veteriner hekiminize danışmanız gerekir.

Köpeğinize Yardımcı Olun

Köpeğinizde sürekli tıkalı anal keseler oluşumunu önlemek veya azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

 • Sağlıklı dışkısı olması için köpeğinizin beslenmesine yeterli miktarda lif eklediğinizden emin olun. Köpeğinizi, sağlıklı bir sindirim ve doğru dışkı oluşumu için formüle edilmiş bir diyete sokma konusunda veteriner hekiminize danışın.
 • Köpeğiniz aşırı kiloluysa sağlıklı bir kiloya ulaşıp bunu koruması için alabileceğiniz önlemleri veteriner hekiminize sorun.
 • Gıda alerjisi veya hassasiyeti gibi olası altta yatan sebepleri belirlemek ve tedavi etmek ya da yönetmek için veteriner hekiminizle işbirliği yapın.
 • Veteriner hekiminiz onaylarsa köpeğinizin beslenmesini, Preventive Vet'e göre tıkalı keseler çevresindeki kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellikleri olan balık yağıyla takviye edin. Veteriner hekiminiz, balık yağıyla zenginleştirilmiş bir mama da önerebilir.
 • Köpeğinizin anal keselerinin gereksiz temizlenmediğinden emin olmak için yine kuaförünüzle konuşun.

Düşünmesi pek hoş bir konu olmasa da anal kese sorunları, dikkatle izlemenizi gerektirecek kadar yaygın bir sorundur. Bu yüzden köpeğinizin kızakladığını veya arka kısmını yaladığını bir sonraki görüşünüzde, orada neler olduğuna yakından baktığınızdan emin olun. Köpeğiniz kelimelerle size teşekkür edemeyebilir, ama yine de sağladığınız rahatlamadan dolayı çok memnun olacaktır.

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger bir eğitimci ve yazar olmanın yanı sıra iki çocuk, üç köpek ve üç kedi annesi. Köpeği Jake, bulduğu her fırsatta kucağında oturmaya bayılıyor! Pennsylvania'nin kırsal kesiminde aktif ve ekoloji dostu bir hayatın keyfini sürüyor

 

ILGİLİ MAKALELER

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

ILGİLİ ÜRÜNLER