Köpeklerde Deri Kanseri: Belirtiler, Tanı ve Tespit

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

İnsanlarda Deri kanserini duymuşsunuzdur, peki köpekler de Deri kanseri olabilir mi? Bir köpekte Deri kanseri nasıl görünür? Köpeklerde birkaç farklı türde Deri kanseri gelişebilir ve insanlarda olduğu gibi her birinin farklı belirtileri olabilir. Neyse ki köpeklerdeki çoğu Deri büyümesi, yağlı tümörler (lipom) ve sebasöz kistler gibi iyi huyludur.

Köpeklerde Deri Kanseri Olabilir mi?

Evet. Royal Veterinary College a göre köpekleri etkileyebilen çeşitli Deri kanseri türleri vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Mast hücresi tümörleri. Köpeklerde en sık görülen tümörler olan mast hücresi tümörleri, mast hücresi denen akyuvar hücresini etkiler ve bu da Deri üzerinde veya altında kanserli oluşumlara neden olabilir. 
  • Karsinom. Bu kanser, çeşitli farklı Deri hücrelerini etkileyebilir ve etkilenen hücre türüne göre bilinir. Örnek olarak bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom verilebilir.
  • Melanom. Bu kanser, köpeğinizin Deri rengini belirleyen pigment hücrelerini etkiler. 
  • Lenfoma. Bu kanser, lenf sisteminden kaynaklanır ve cildi etkileyen kutanöz lenfoma olarak bilir.

Bazı köpeklerin Deri kanseri olmasının nedeni tam olarak bilinmese de Blue Cross, risk etkenlerini şu şekilde açıklar:

  • Güneşe maruz kalma ve güneş yanığı. 
  • Derinin belirli bir alanını sürekli yalama. 
  • Genetik ve ırk.

Blue Cross; açık renk deriyi, ince tüyleri veya az tüyleri olan köpeklerin genelde en yüksek deri kanseri riskine sahip olduğunu açıklamaktadır. Bazı ırklarda belirli kanser türlerinin görülme olasılığı diğerlerinden daha fazladır. Örneğni PDSA'ya göre beagle, boxer ve bulldog'lar mast hücresi tümörlerine karşı en yüksek riski taşımaktadır. 

Aynı şekilde bazı ırklarda, iyi huylu kanser dokuları daha yaygın olarak görünür. Labradorlar lipomlara karşı daha hassasken poodle'lar özelliklere kist gelişimine daha yatkındır. Ancak kanser her köpek ırkını etkileyebilir ve bazı kanserli dokular iyi huylu olanlarla karıştırılabilir. Bu nedenle tedbirli kalmak ve köpeğinizin derisindeki değişiklikleri veteriner hekiminizle konuşmak önemlidir.

Köpeklerde Deri Kanseri Nasıl Görünür?

Köpeklerde Deri kanseri olabilir mi? Evet. Bir köpekte Deri kanseri nasıl görünür? Blue Cross, Deri kanserinin yumru ve şişliklerden kabuk veya siğil gibi birçok şekilde görülebileceğini belirtmektedir. İzlerin veya dokuların rengi de farklı olabilir. 

Örneğin çoğu Deri kanseri, Derite yumru olarak görünür ve üzerinde tüy olabilir ya da olmayabilir. Ancak kötü huylu melanom siyah veya kahverengi iz olarak görünebilir ve bir ben gibi şişmiş ya da düz olabilir. Diğer yandan kutanöz lenfoma, saçkıran gibi kırmızı, pullu Deri döküntüleri gibi görünebilir. Hem kutanöz lenfoma ve kötü huylu lenfoma hızlı bir şekilde ölümcül olabilir ve anında tanı ve tedavi gerektirebilir. 

Köpeğinizde bir yumru görürseniz ne kadar endişelenmelisiniz? Genel bir kural olarak, köpeğinizin derisindeki tüm yumrular, özellikle yeniyse ve hızla büyüyorsa endişelendirici olabilir. Köpeğinizi her zaman en sevdiği yeri okşadığınızı düşünelim. Bir gün küçük bir yumru fark ediyorsunuz. Sonrasında büyüdüğünü fark ediyorsunuz. Bu bir sorun belirtisi olabilir. Ancak bazı kanserlerin sert, bazılarınınsa yumuşak olacağını unutmayın. Bu nedenle dokunun hissi güvenilir bir gösterge değildir. 

Dikkat edilmesi gereken diğer bir işaret de nedensiz yere kanama veya sızıntı olan bir kitledir. Köpeğiniz bundan rahatsız olabilir veya olmayabilir; bu nedenle onun ilgi ya da rahatsızlık düzeyi genelde kanserli bir kitlenin güvenilir bir göstergesi değildir.

Köpeklerde Deri Kanseri Teşhisi

Köpeğinizi endişe veren Deri belirtileriyle veteriner hekime götürdüğünüzde muhtemelen veteriner hekim bir iğne aspirasyonu yapacaktır. Bu işlem için aşılarda kullanılana benzeyen bir iğne, hücre örneği almak amacıyla kitleye batırılır. Veteriner hekiminiz, hücreleri mikroskopta inceler ve örneği bir patoloji uzmanına gönderebilir. Belki saydam camdaki birkaç hücre teşhis için yeterli değildir; bu nedenle veteriner hekiminizin köpeğinize biyopsi yapması veya teste göndermek üzere tüm kitleyi alması gerekebilir. Bu, tanı koymanın en doğru yoludur.

Veteriner hekim kliniğinde beyaz Labradoru muayene eden tanınmayan erken veteriner hekimin kırpılmış portresi

Köpeklerde Deri Kanseri Tedavisi

Köpeğinize kanser tanısı koyması hiçbir zaman kolay değildir. Hissedebileceğiniz tüm duygularla birlikte muhtemelen sonraki adımları merak edersiniz. Hangi tedaviler uygulanabilir? Köpeğinizi nasıl en iyi şekilde destekleyebilirsiniz? 

Neyse ki köpeklerdeki çoğu Deri kanseri türü, cerrahi işlemle alınarak tedavi edilebilir. Kanser agresifse veya vücudun diğer kısımlarına yayıldıysa ("metastaz") veteriner hekiminiz muhtemelen kemoterapi ya da radyasyon tedavisi de önerir. Siz ve köpeğiniz için mevcut olan tüm tedavi seçeneklerini anlayabilmeniz için veteriner hekiminizle açıkça konuşmanız önemlidir.

Erken Tespit Çok Önemli

Köpeklerde Deri kanserini önlemek tamamen mümkün olmasa da köpeğinizin daha çabuk iyileşmesine ve muhtemelen daha uzun süre yaşamasına yardımcı olmak için erken tespit büyük bir fark yaratır. Köpeğinizin sağlığını takip etmek için haftada en az bir kez tüm vücudunu severek herhangi bir şüpheli yumru, şişkinlik veya iz olmadığından emin olun. Bunu köpek masajı gibi düşünün! Vücudunda birçok yumru olan daha yaşlı köpeklerde bunların nerede ve ne büyüklükte olduğuna yönelik bir çizelge tutun. Bu şekilde bunlardan biri hızla büyümeye başlarsa bunu hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. 

Yeni yumru veya iz varsa veteriner hekiminizle kontrol edin. Veteriner hekiminizin ofisine gittiğinizde yumrunun yerini yeniden bulmak zor olabilir, bu nedenle çevresindeki tüyleri kısaltmayı ve hatta yumrunun çevresini kalemle çizmeye düşünebilirsiniz.

Köpeklerde Deri kanseri olabilir mi? Yanıt hâlâ evet olsa da köpeklerde çoğu Deri kanserinin tedavi edilebilir olduğunu bilmek içinizi rahatlatabilir. En önemlisi köpeğinizi düzenli olarak izlemek ve herhangi bir endişenizi hemen veteriner hekiminizle paylaşmaktır.

Yazarın Biyografisi

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis, Moleküler Biyoloji alanında doktora yaparken veteriner tıbba geçerek kariyerini değiştir. Illinois Üniversitesi'nden mezun oldu ve neredeyse 20 yıldır hekimlik yapıyor. St. Louis, MO yakınlarında küçük bir hayvan kliniği var ve burada eşsiz ve stressiz kliniğini işletirken evden tıbbi aramalara da yanıt veriyor. Bir yazar ve ödüllü doğa fotoğrafçısı olan Karen, yerel barınaklardan yaşlı köpekleri kurtararak onları hayatlarının son yıllarında şımartıyor.