Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

Published by
min read

Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.

Örneğin kuru bir burun, yalnızca köpeğinizin güneşte, bir ısı kaynağının yakınında ya da hava dolaşımı yetersiz olan bir odada yatmasının sonucu olabilir. Aslında köpeğinizin burnu gün içindeki çeşitli saatlerde ıslak ile kuru arasında değişiklik gösterebilir.

Dikkat etmeniz gerekenler

Dog noseKöpeğinizin burnunu incelemeniz, başka bazı sorunların kontrolü için iyi bir yöntemdir. Burnu açık renk ya da pembe olan köpekler, güneş yanığına karşı hassastır. Köpeğinizin burnu kuru ve kırmızı renkteyse ya da burun derisi pullanarak soyuluyorsa, bunun güneş yanığından kaynaklanması mümkündür.

Köpeğiniz için hangi güneş losyonunu kullanacağınız konusunda veteriner hekiminizle konuşun. Tekrarlanan güneş yanığının deri kanserine yol açabilmesi nedeniyle, güneş yanığı açısından hassas olan köpeklerin korunması önemlidir. Köpeğinizin burnu çatlamışsa ve yara kabukları veya yaralar varsa, köpeğinizde bir deri rahatsızlığı olabilir ve kontrol edilmesi için onu veteriner hekime götürmeniz mantıklı olacaktır.

Köpeğinizin burnunu incelerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta köpeğinizin burun akıntısıdır. Köpeğinizin burnu akıyorsa, sümük berrak olmalıdır. Köpeğinizin sümüğü kabarcıklı, koyu, sarı, yeşil ve hatta siyah renkliyse, mutlaka bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gereklidir.

Related Articles

 • Deri alerjileri

  180680638 Alerjik dermatit bir deri yangısıdır ve pek çok şey alerjik dermatit gelişimine neden olabilmektedir, ancak ortaya çıkan sonuç genellikle aynıdır yalanmayı ve kaşınmayı bir türlü bırakamayan huzursuz bir köpek!
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • İlk yardım ile ilgili ipuçları

  180680638 Umarız ki, köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır. Daha Fazla Okuyun...
 • Aşırı kilolu köpeğim için ne yapmalıyım?

  İnsanlarda olduğu gibi, köpekler de kolayca istenmeyen kilolar alabilir. Üzülerek söylemeliyiz ki, aşırı kilolu köpeklerin beklenen yaşam süresi daha kısadır ve aşırı kilo, mutluluklarının azalmasına yol açmaktadır.

Related Products

 • Prescription Diet™ j/d™ Canine Reduced Calorie with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine j/d™ Reduced Calorie'nin köpeklerde şekillenen eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olduğu ve sadece 21 günde olumlu etkilerin şekillendiği klinik olarak kanıtlanmıştır. <BR><BR> <P><STRONG>
 • Prescription Diet™ r/d™ Canine with Chicken

  <P><span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine r/d™ kilo problemine sahip köpeklerin beslenmesi için formüle edilmiştir.<BR><B></B></P> <P><B>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p> ·         Aç kalmadan kilo kaybı - köpeklerin % 96'sı 2 ayda, ev ortamında kilo kaybı programını tamamlamıştır.</p><p> ·         Kusursuz şekilde ölçülmüş mama miktarlarına olan ihtiyacı azaltır</p><p> ·         Kilo kaybı programını takiben tekrar kilo alımını engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır </p><p><b>Köpeğiniz için en iyi olana dair bilgi ve danışmanlık alabilmek adına veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. </b></p>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™ Mini

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ Mini ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.