Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.

Örneğin kuru bir burun, yalnızca köpeğinizin güneşte, bir ısı kaynağının yakınında ya da hava dolaşımı yetersiz olan bir odada yatmasının sonucu olabilir. Aslında köpeğinizin burnu gün içindeki çeşitli saatlerde ıslak ile kuru arasında değişiklik gösterebilir.

Dikkat etmeniz gerekenler

Dog noseKöpeğinizin burnunu incelemeniz, başka bazı sorunların kontrolü için iyi bir yöntemdir. Burnu açık renk ya da pembe olan köpekler, güneş yanığına karşı hassastır. Köpeğinizin burnu kuru ve kırmızı renkteyse ya da burun derisi pullanarak soyuluyorsa, bunun güneş yanığından kaynaklanması mümkündür.

Köpeğiniz için hangi güneş losyonunu kullanacağınız konusunda veteriner hekiminizle konuşun. Tekrarlanan güneş yanığının deri kanserine yol açabilmesi nedeniyle, güneş yanığı açısından hassas olan köpeklerin korunması önemlidir. Köpeğinizin burnu çatlamışsa ve yara kabukları veya yaralar varsa, köpeğinizde bir deri rahatsızlığı olabilir ve kontrol edilmesi için onu veteriner hekime götürmeniz mantıklı olacaktır.

Köpeğinizin burnunu incelerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta köpeğinizin burun akıntısıdır. Köpeğinizin burnu akıyorsa, sümük berrak olmalıdır. Köpeğinizin sümüğü kabarcıklı, koyu, sarı, yeşil ve hatta siyah renkliyse, mutlaka bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gereklidir.

Related Articles

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

Related Products