Stres, Köpeğinizin Fiziksel Sağlığını Nasıl Etkileyebilir?

dk okuma süresi

Alman çoban köpeği parktaki evcil hayvan ebeveynlerinin ilgisini çekiyor

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bugünlerde hepimiz giderek daha meşgul hayatlar yaşıyoruz. İnsanlar söz konusu olduğunda "stres" kelimesi çok fazla kullanılıyor ancak stres, köpeklerimiz için de büyük bir sorun olabilir. İshal ve kolit gibi sindirim sistemi bozuklukları da dahil olmak üzere, kısa ve uzun vadede birçok sağlık sorununa yol açabilir. Köpeğinizin dışkısında, mukus veya kan gibi değişiklikler fark ederseniz veya sık sık ishal olduğunu görürseniz bunda stresin bir rolü olabilir. Bu makalede, köpeklerde strese nelerin neden olduğunu, ne gibi bir etkisi olabileceğini ve bu konuda ne yapabileceğinizi inceleyeceğiz.

Köpeklerde stresin nedenleri

Birçok şey köpeklerde strese neden olabilir. En yaygın olanları şunlardır:

  • Ayrılma anksiyetesi.

  • Kulübelerde kalma.

  • Yeni bir bebek veya konaklamaya gelen akrabalar.

  • Tatile çıkmanız. Yatağınızın altından çıkan bavullarınızın görüntüsü bile stresi tetikleyebilir.

     

  • Başka bir köpekle kavga gibi travmatik bir olay.

  • Havai fişekler gibi ses fobileri.

  • Irk. Bazı köpek ırkları strese özellikle yatkındır.

  • Annelik stresi. Hamile bir köpekteki travma veya stres, yavruların yaşamlarında stresli olma olasılıklarını etkileyebilir.

Strese yatkın olan köpek ırkları

Stres her ırkta veya karma ırkta görülebilir ancak bazı köpek ırkları kesinlikle endişeli veya stresli olmaya daha yatkındır. Mesleğimdeki deneyimlerime göre; Cavalier King Charles Spaniel, İspanyol Cocker ve Bişon Çuha gibi küçük ırklar ve süs köpekleri daha yatkındır ancak Border Collie ve Alman çoban köpekleri gibi daha büyük ırklar da etkilenebilir.

Stres, köpeğinizin vücudunu ve sağlığını nasıl etkileyebilir?

Stresin aslında yaşam için vazgeçilmez olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz! Stres yanıtı, zorlu zamanlarda bizi korumaya yardımcı olabilir. Karanlıkta yürürken korkmak gibi akut stres, adrenalin salınımına yol açar. Bu hormon, mücadele etmeye veya kaçmaya hazırlanmanız için esastır. Ancak kronik veya uzun vadeli stres biraz farklıdır. Bizim ve hayvanlarımızın çok uzun süre strese maruz kalması steroid hormanlarının salınımına yol açabilir. Steroidler, küçük miktarlarda yaşam için esastır ve mükemmel antienflamatuvar maddelerdir. Ancak bağışıklık sisteminin çalışma şeklini de etkileyebilirler. Zaman içinde steroidlerin sürekli salgılanması, bağışıklık sistemini baskılar ve vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelmesinin yanı sıra diğer birçok zararlı etkileri de olur.

Yakın zamanda yapılan çalışmalar bağırsak, beyin ve bağışıklık sistemi arasında son derece önemli bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Yani bir hayvan stresliyse, endişeliyse veya depresifse bağırsağın, bu durumu gösteren ilk sistemlerden biri olduğunu görebilirsiniz. Kusma, ishal, kolit ve aşırı gaz gibi her türlü sindirim sistemi sorununa yol açabilir ve bunların hiçbiri siz veya köpeğiniz için hoş bir durum değildir.

Stres, uzun vadede bitkinliğe ve enerji eksikliğine, tüy kalitesinin azalmasına, deri sorunlarına ve iştah kaybına yol açabilir ve ayrıca bahsettiğimiz gibi vücudu enfeksiyona karşı savunmasız hale getirebilir.

Köpeğinizde stresi azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Önlemek her zaman tedaviden daha iyidir; bu nedenle, ilk önce köpeğin stres yaşamasını önlemeye çalışın. Aile evlerinde yetiştirilen, sosyalleştirilen ve iyi huylu olan, sakin anneleri olan köpeklerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde daha dengeli kişiliklere sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Bir köpek sahiplendiyseniz ve geçmişini bilmiyorsanız ancak stresli bir yapıya sahipse veteriner hekiminizle konuşun. İyi bir davranış uzmanıyla görüşmenin yanı sıra yardımcı olabilecek ilaçlar ve feromon hormonu difüzörleri bulunur. Köpeğinizin daha rahat hissetmesine gerçekten yardımcı olabilecek, evde yapabileceğiniz ufak değişiklikler vardır.

Strese yardımcı olabilecek bazı yiyecekler olduğunu öğrenmek de sizi şaşırtabilir. Sindirim sistemi sağlığı için yüksek düzeyde sindirilebilir, dengeli ve eksiksiz gıdalar, köpeğinizde bağırsakla ilişkili stres işaretleri varsa kesinlikle yardımcı olabilir ancak stresi azalttığı kanıtlanan doğal katkılar içeren mamalar da bulunur.

Köpeklerde stresin birçok nedeni ve etkisi olabilir ancak umutsuzluğa kapılmayın. Bu kompleks hayvanları ne kadar iyi anlarsak onlara yardımcı olabileceğimiz o kadar çok yol bulabiliriz. Köpeğinizin endişeli hissettiğinden veya stres yaşadığından şüphelenirseniz veteriner hekiminizle görüşün. Nedenini ne kadar erken bulursanız köpeğinizin daha mutlu hissetmesini o kadar erken sağlayabilirsiniz.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA