Şişman köpeğim için ne yapmalıyım?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerin de istenmeyen kilolar alması kolaydır. Ne yazık ki aşırı kilolu köpeklerin yaşam süreleri kısalır ve daha mutsuz hayatları olur. Diyabet, deri rahatsızlıkları ve eklem iltihabı gibi bazı tıbbi rahatsızlıklara da daha yatkın olurlar. Bu nedenle, köpeğinizin ince kalmasını sağlamanın yanı sıra sizinle yürüyüş yapmasını, oyun oynamasını ve eğlenceli zaman geçirmesini sağlamak genel fiziksel sağlıklarını korumanın önemli bir kısmıdır.

Veteriner hekiminize köpeğinizin kilosunu sormaktan çekinmeyin. Günümüzde oldukça yaygın ve veteriner hekiminiz, bunu görmezden gelmek yerine aşırı kilolu köpeğinizin sağlıklı olmaya başlamasına yardım etmeyi tercih edecektir.

Aşırı kilolu köpekler - Dikkat edilecekler

Köpekler çok farklı boyutlarda ve şekillerde oldukları için köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığına karar vermek zor olabilir. Onları okşadığınız zaman, kaburgalarını, omuzlarını ve kalça kemiklerini hissetmek oldukça kolay olmalıdır. Örneğin zıpladıklarında vücutlarını uzattıkları zaman kaburgaları görülebilmelidir. Köpeğinize yukarıdan baktığınızda, kalçalarının ön kısmında belirgin bir bel kısımları olmalıdır.

Bazı daha geniş, daha kaslı ırklar, kilolarını oldukça kolay saklayabilir. Veteriner hekiminiz, doğru bir kilo ve fiziksel form değerlendirmesi yaparak köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını ve kiloluysa bunun nedenini belirleyebilir. 

Çoğu köpeğin aşırı kilolu olmasının nedeni fazla beslenmesidir ve bunun nedenini anlamak çok kolaydır. Özel bir ödülün onları ne kadar mutlu ettiğiniz hızlı bir şekilde öğreniriz ve eğitimleri sık sık ödül olarak mama kullanılarak verilir.

Veteriner hekiminizle kilo yönetimi beslenmesi hakkında konuşun

Yalnızca mama miktarını azaltmak, vitamin ve protein gibi bazı önemli besinleri yeterince alamayacağından köpeğiniz için tehlikeli olabilir. Köpeğiniz daha aç da hissedebilir ve yemek için yalvarabilir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin güvenli ve etkili kilo vermesi için mükemmel dengeye sahip, daha hacimli ve düşük kalorili bir mama önerebilir. Bazı kilo verme diyetlerinde, köpeğinizin metabolizmasını yağ depolama yerine yağ yakımına dönüştürecek özel bileşenler bile yer alır.

Köpeğinizin kilosunu yönetmeye yönelik bazı ipuçları

Veteriner hekiminiz, aşırı kilolu bir köpek için sağlıklı bir beslenme programı belirlemeye yardımcı olacak en iyi kişidir. Bu ipuçları da yardımcı olabilir:

 • Mama paketindeki besleme kılavuzunun köpeğinizin ideal kilosuna yönelik olduğunu unutmayın ancak köpeğinizin şu anda o kiloda olmayabilir! Köpeğinizin ideal kiloda olup olmadığından emin değilseniz veteriner hekiminize danışın. 
 • Köpeğinizin günlük alacağı mamayı üç ila dört öğüne bölmek, köpeğinizin gün boyunca tok hissetmesini sağlayabilir. Yavru köpeklerin, ideal kiloda olsalar da olmasalar da başlangıçta günde dört öğüne ihtiyaç duyduklarını unutmayın.
 • Köpeğinizin masadaki yiyeceklere bayılıyordur ancak bu hızlıca aşırı kalorilerin kiloya dönüşmesine yol açabilir. Masada yiyecek vermek, aşırı derecede yalvarmaya dönüşebilir.
 • Ödül mamaları konusunda dikkatli olun. Çoğu, ekstra lezzetli olacak şekilde formüle ediliyor ancak aynı zamanda ekstra kalori de içeriyor. Ödül mamalarının kalorisinin de köpeğinizin günlük kalorisine dahil olduğunu ve her gün tüketilen toplam kalorinin %10'unu geçmemesi gerektiğini unutmayın. 
 • Söz konusu ödül konusunda cömert kişiler olduğunda köpeklerin altıncı hissi güçlü olur! Gerekirse komşularınızdan ve ailenizden köpeğinize ödül maması vermemesini isteyin.
 • Köpeğinizin her gün en az iki kez yürüyüş yapmasını sağlayın. Bu, metabolizmalarının hızlı ve iştahlarının kapalı kalmasını sağlar.
 • Köpeğinizin özel kilo kontrolü sağlayan mamaya ihtiyacı olabilir. Eski mamasını tercih etse bile azimli olun; köpeğiniz yeni mamasına alışacaktır. Her zaman bol miktarda taze su bulundurun.

Veteriner hekiminiz evcil hayvanların beslenmesi konusunda uzmandır ve köpeğinizin beslenme planında bir değişiklik yapmadan önce ona danışmalısınız. Sonraki ziyaretinizde köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz bir kilo ölçümü yaptırın. Aşırı kiloluysa veteriner hekiminiz, köpeğinizin sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlamak için izlenecek en iyi yolu önerecektir.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

İlgili Yazılar

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

İlgili ürünler