Aşırı kilolu köpeğim için ne yapmalıyım?

Published by
min read

Tıpkı insanlar gibi, bir köpeğin de istenmeyen kilolar alması kolaydır. Ne yazı k ki, aşırı kilolu köpeklerin yaşam süresi daha kısa ve mutlu bir yaşam sürme olasılıkları daha düşüktür. Bu köpekler ayrıca, diyabet, akciğer ve kalp sorunları, deri rahatsızlıkları ve artrit gibi bir dizi tıbbi soruna karşı da daha hassasdır.

Bu nedenle, köpeğinizin ideal ağırlığını ve formunu koruması, genel sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır.

Dikkat etmeniz gerekenler

Köpeklerin boyut ve vücut şekli açısından farklı olması nedeniyle, sizin köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını belirlemek güç olabilmektedir. Evcil hayvanınızı yan tarafından okşadığınızda, kaburgalarını hissedebilmelisiniz; ancak kaburgaları görülebilir olmamalıdır. Vücudunu gerdiğinde (örneğin sıçrıyorsa), kaburgaları görülebilmelidir. Ve köpeğinize yukarıdan baktığınızda, kalçalarının ön tarafında belirgin bir beli olmalıdır.

Daha büyük, daha kaslı bazı ırklar, aşırı kiloyu oldukça kolay bir şekilde gizleyebilmektedir. Veteriner hekiminiz, onun kilosu ve fiziksel formunu doğru bir biçimde değerlendirerek, aşırı kilolu olup olmadığını ve bunun nedenini belirleyebilecektir. Niçin aşırı kilolu?

Köpeklerin çoğu, fazla yedikleri için aşırı kiloludur ve bunun nedenini anlamak çok kolaydır. Sıklıkla ödül olarak verilen mamayla eğitilmektedirler ve özel bir ödül bisküvisinin onları ne kadar mutlu ettiğini çok çabuk öğreniriz.

Bazı ipuçları

Veteriner hekiminiz, aşırı kilolu bir köpek için sağlıklı bir beslenme programı oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi kişidir; ancak aşağıdaki ipuçları da iyi sonuçlar verebilir:

 • Yavru köpeklere günde üç kez ve yetişkin köpeklere yalnızca iki kez mama verilmelidir. Köpeğiniz iki gün ve hatta daha uzun bir süreyi bir şey yemeden kolayca geçirebilir ve bundan herhangi bir zarar görmez.
 • Köpeğinizin mama kabını her boşaldığında dolduruyorsanız ya da günde iki kezden fazla mama veriyorsanız, azaltmalısınız. Doğru günlük besleme miktarı için mama paketleri üzerindeki beslenme kılavuzlarını kullanın.
 • Köpeğiniz kuşkusuz masadaki ev yemeklerini sever; ancak bu, ona günlük alması gereken kalorileri sağlamada mükemmel bir yöntem değildir. Masadaki ev yemeklerini vermeniz, çok fazla yalvarmasına da yol açabilir.
 • Ödül bisküvileri konusunda ölçülü olun. Bunların çoğu, daha lezzetli olacak şekilde formüle edilmektedir ve bu da daha fazla kalori demektir. Çok fazla verirseniz, porsiyon kontrolünü korumak için uğraşacaksınız.
 • Köpekler, bir sonraki ödül bisküvisinin nereden geleceğini bilme eğilimi gösterirler. Gerekiyorsa, komşularınızdan ve ailenizden, köpeğinize ödül bisküvisi vermemelerini isteyin.
 • Köpeğinizin her gün iki kez yürüyüş yapmasını sağlayın, bu yürüyüşler metabolizmasını üst düzeyde ve iştahını da düşük düzeyde tutmaya yardımcı olacaktır.
 • Köpeğinizin özel bir kilo kontrol mamasına ihtiyacı olabilir. Eski mamasını tercih etse dahi, direnerek devam edin. Bir şey yemeden birkaç gün geçirebileceğini unutmayın. Acıktığında, eninde sonunda yeni mamaya alışacaktır. Her zaman bol miktarda taze su verin.

Veteriner hekiminiz, evcil hayvan beslenmesi konusunda uzmandır ve köpeğinizin beslenmesinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce danışmanız gereken kişidir. Bir sonraki kontrolünüzde ücretsiz bir kilo kontrolü de talep edebilirsiniz - bu, köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını da doğrulayacak ve veteriner hekiminiz, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı kalması için fikir verecek önerilerde bulunabilir.

Related Articles

 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Deri alerjileri

  Dogs running Alerjik dermatit bir deri yangısıdır ve pek çok şey alerjik dermatit gelişimine neden olabilmektedir, ancak ortaya çıkan sonuç genellikle aynıdır yalanmayı ve kaşınmayı bir türlü bırakamayan huzursuz bir köpek!
 • İlk yardım ile ilgili ipuçları

  180680638 Umarız ki, köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır. Daha Fazla Okuyun...
 • Sıcaktan Bunalan Köpekler: Köpeğinizde Sıcaktan Etkilenme Belirtileri

  Köpekler açısından aşırı sıcaklar hafife alınacak bir şey değildir.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Mature Adult 6+ Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Mature Adult 5+ Active Longevity™ Large Breed with Chicken büyük ırk köpeklerde eklem sağlığını, yağsız kas kütlesini desteklemek üzere formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve L-karnitin katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken büyük ırk köpek yavrularında iskelet sisteminin gelişimi desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve ideal seviyelerde mineral düzeyine sahiptir. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Adult Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken büyük ırk köpeklerde eklem ve kas sağlığının korunmasına yardımcı olacak şekilde formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısı ve doğal kaynaklardan elde edilmiş glikozamin ve kondroitin içermektedir. </P> <P><B>