Köpeklerde IBD'yi Yönetme

Yayımlayan : Ashley Gallagher, DVM
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir köpek sahibinin, köpeğinin kesinlikle kusmak üzere olduğunu belirten bir sesle yataktan daha hızlı fırlamasına neden olabilecek çok az şey vardır. İnsanların olduğu gibi köpekler de zaman zaman kusabilir ve ishal olabilir. Ancak köpeğinizin sindirim sistemi sorunları, bir, iki gün içinde geçmezse, köpeklerde inflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD) ve kolit gibi ilgili rahatsızlıklar hakkında veteriner hekiminizle konuşmanız gerekebilir.

Köpeklerde IBD Nedir?

IBD, gastrointestinal (GI) yolun duvarlarında iltihap olan bir rahatsızlıktır. Buna bazen kronik enteropati adı verilir ve köpeğin farklı tedavilere nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak alt gruplara ayrılabilir: mamaya duyarlı, antibiyotiğe duyarlı ve steroide duyarlı. Karışıklık olmaması için bu yazıda IBD ifadesini kullanacağız.

Köpeğinizde IBD olduğu gösteren işaretlerden bazıları kusma, iştahın azalması, kilo kaybı, sulu dışkı, sık dışkılama ve sıvı ya da kanlı ishaldir. IBD, zaman içinde kilo kaybına, kas kütlesinin azalmasına ve tüylerin zayıflamasına neden olabilir. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz köpeğinizin veteriner hekiminizden randevu alın.

Köpek yatağında uzanan siyah minyatür schnauzer

GI Sıkıntısının Nedeni Nedir?

IBD ile ilişkili GI sıkıntısının nedeninin anlamak için gıdaların vücut tarafından nasıl parçalara ayrılıp emildiğini anlamak önemlidir. Yemek yendiğinde özofagustan aşağı inerek midede durur. Burada sindirim işleminden geçer ve parçalara ayrılarak, kimüs adı verilen daha sıvı bir maddeye dönüşür. Kimüs daha sonra ince bağırsağa geçerek başka bir sindirim işlemine uğrar ve burada besinler, vücut tarafından emilir. GI yolundaki son durak, kolon adı verilen kalın bağırsaktır. Burada bakteriler, yemekteki lifleri parçalara ayırır ve su emilir. Bu süreç, organların işlevini doğru şekilde yerine getirmesini engelleyen iltihap nedeniyle, GI yolundaki bir veya daha fazla noktada bozulabilir.İnflamasyon, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisidir. Bunun nedeni köpeğinizin yediği bir şey veya otoimmün hastalık adı verilen bağışıklık sisteminin bozulmasıdır. Bu rahatsızlığa neden olur ve GI yolunun, besinlerin emilimini doğru şekilde yapabilmesini engeller.  

 Midedeki inflamasyona gastrit adı verilir ve genelde kusmaya neden olur. İnce bağırsaktaki inflamasyona enterit denilir ve kalın bağırsaktaki inflamasyona da kolit adı verilir. Köpeğinizin ishalinin özelliklerine bakarak veteriner hekiminiz, GI sorunlarının kaynağının enterit, kolit veya her ikisi olup olmadığını belirleyebilir ve böylece doğru tedaviyi uygulayabilir.

Köpeklerde IBD'nin IBS'den Farkı Nedir?

IBD'nin klinik belirtileri, insanlardaki irritabl bağırsak sendromuna (IBS) benzer olabilir ancak altında yatan neden farklıdır. İnsanlarda IBS'nin bağırsaklardaki kasların anormal hareketinin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

Veteriner hekiminiz, Köpeklerdeki IBD'yi Nasıl Teşhis Eder?

Köpeğinizde IBD olup olmadığını belirlemek için veterinerin önce kan ve gayta testi yapması gerekir. Bu testler, köpeğinizin genel sağlık durumunu değerlendirmeye ve diğer tıbbi rahatsızlık ihtimallerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ultrason veya radyografi de karın bölgesindeki organları görüntülemek için gerekli olabilir. Çoğu durumda köpeğinizin bir mikrobiyom modülasyonuna veya steroitler gibi diğer tedavilere verdiği yanıt, teşhiste yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, doğru teşhis ve tedavi için daha fazla inceleme yapmak üzere bağırsak duvarı dokusundan biyopsi alınan endoskopi gerekli olabilir.

Check-up sırasında mavi tasmalı golden retriever'ı muayene eden mavi üniformalı genç kadın veteriner.

Köpeklerde IBD Nasıl Yönetilir?

Köpeğinize IBD tanısı konduğunda hastalığın düzeyine bağlı olarak seçilebilecek birkaç tedavi seçeneği bulunur.

  • İlk savunma hattı olarak genelde diyetetik öğün planı verilir. Diğer seçenekler arasında kolay sindirilebilir mama, yeni veya hidrolize protein formülleri ve yüksek lifli formüller yer alır. Bu seçeneklerin her biri, GI yolunun işlevini daha etkili şekilde yerine getirmesi için farklı bir şekilde çalışır.

  • Bağırsaklardaki milyarlarca bakteriden ve diğer mikroorganizmalardan oluşan bir ortam olan, köpeğinizin eşsiz mikrobiyom sağlığını sürdürmek ve desteklemek, IBD'nin yönetilmesine yardımcı olabilir. Mikrobiyom, prebiyotik liflerin ve probiyotik bakterilerin kullanımıyla korunabilir. Beslenmenin, köpeğinizin mikrobiyomunu nasıl etkileyebileceğini keşfediyoruz ve köpeğinizin GI sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak, iyi huylu bakterilerin artmasına yardım eden formüller geliştiriyoruz.

Herkes köpeğinin sık sık kusma ve ishal sorunu yaşamasından rahatsızlık duyar ancak köpeğinizin daha rahat hissetmesini sağlamak, evinizdeki halıları korumak ve daha da önemlisi köpeğinizin genel sağlığını iyileştirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Yazarın Biyografisi

Ashley Gallagher, DVM köpeğine sarılıyor.

Dr. Ashley Gallagher

Dr. Ashley Gallagher Salem, Massachusetts'te veterinerdir. Florida Üniversitesi Veteriner Hekimlik Tıbbı Bölümü'nden mezun olduktan sonra Washington, DC'de Friendship Hospital for Animals'ın son derece rekabetçi olan bir yıllık stajyerlik programına katılmayı kabul etti. Sonrasında Friendship Hospital for Animals'ta on iki yıl boyunca veteriner olarak çalışarak tercihe bağlı ve acil durum ameliyatlarının yanı sıra muayene randevularını da içeren görevler üstlenmiştir. Geçen yıl ailesiyle birlikte Massachusetts'e taşınarak New England Veterinary Clinic'te Personel Şefi olarak çalışmaya başlamıştır. Eşi, iki kızı, Labradoodle cinsi Frank ve kedisi Vegas ile birlikte yaşamaktadır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Beslenme)

İlgili Yazılar

İlgili ürünler