Kilo Verme Hedefleri ve Köpeğinizin Buna Nasıl Yardımcı Olabileceği

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bu günlerde aşırı kilolu veya obez olmak hem insanlar hem de hayvanlar için büyük bir sorun. Avrupa'daki kedilerin ve köpeklerin yaklaşık %40'ının aşırı kilolu veya obez olduğu düşünülüyor. Meşgul yaşamlarımızda kilomuzun aşamalı olarak artması bizim için de oldukça kolay. Kilo verme veya kilo kontrolü için tasarlanan yiyecekler, köpeğinize bir kilo verme planında yardımcı olabilir ancak egzersiz de ikiniz için de gerçekten önemlidir.

Kişisel bir kilo verme hedefiniz var mı? Öyleyse sağlık planlarınıza bağlı kalmanın en iyi yolunun, bir kilo verme arkadaşı edinmek olduğunu duymuşsunuzdur. Köpeğiniz, özellikle kendisinin de biraz kilo vermesi gerekiyorsa spor arkadaşı olarak mükemmel bir seçim olabilir. Öncelikle sağlıklı bir köpeğin nasıl görünmesi gerektiğinden emin değil misiniz? Köpeğinizle eğitim hakkında bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin.

Köpeğinizin aşırı kilolu olduğunun belirtileri

Köpeğinizin son zamanlarda daha az aktif olduğunu fark ettiyseniz bu, aşırı kilolu hale geldiğinin veya enerji eksikliği olduğunun işareti olabilir. Hantal bir köpeğin diğer belirtileri arasında nefes darlığı, tasmasını gevşetmek zorunda kalmanız ve kaburgalarının arkasında "bel" kısmını artık bariz bir şekilde görmemeniz bulunur. Ancak köpeğiniz için sağlıklı kilonun ne olduğu hakkında her zaman veteriner hekiminizle konuşmalısınız. Evcil hayvanınızın kilo vermesi gerekip gerekmediği konusunda internete veya bir arkadaşınıza güvenmeyin.

Bir köpeğin aşırı kilolu hale gelmesinin birçok nedeni olabilir. PDSA, kalp hastalığı gibi bazı sağlık sorunlarının da egzersizi tolere edememe gibi bir belirtisi olabileceğini belirtiyor. Bunu da aklınızda bulundurarak kilo verme planına başlamadan önce her zaman veteriner hekiminizle konuşun. Hasta bir hayvana diyet yaptırmak tehlikeli olabilir ve tüm sağlık sorunlarında ne kadar erken teşhis konulursa o kadar iyi olur. Nedeni ne olursa olsun veteriner hekiminiz, en uygun eylem planını belirleyecek en iyi kişidir.

Köpeğiniz sağlıklı bir kilodaysa veya biraz kilo almaya başladıysa harekete geçmek için en iyi zaman! Köpeğiniz aşırı kilolu veya obez olduğunda bununla ilgili ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarının geri dönüşü yoktur ve sonrasında kilo vermektense kilo almayı önlemek her zaman daha kolaydır.

PDSA, Birleşik Krallık'taki köpeklerin neredeyse yarısının aşırı kilolu olduğunu ve bu nedenle aşağıdakiler gibi sağlık riskleriyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor:

 • Eklem sorunları.
 • Solunum sorunları. 
 • Deri sorunları. 
 • Böbrek hastalığı.
 • Kalp hastalığı.
 • Diyabet.
 • Daha kısa yaşam beklentisi.

Ancak iyi haber, düzenli bir egzersiz rutini için gerekli adımları atmak, tüylü dostunuzun daha uzun ve daha mutlu bir hayat yaşamasına yardımcı olabilir. Bir veya iki kilo fazlalık sizin için çok görünmeyebilir ancak küçük köpekler için bu, sizdeki 10 kilograma eş değer olabilir. Köpeğinizin ağırlığını kilo olarak değil, vücut kondisyon skoru olarak düşünmek en iyisi olacaktır. Bu, köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını söylemenin daha doğru bir yoludur ve ırklar arasındaki farklılıkları da hesaba katar. Köpeğinizin vücut kondisyonunu nasıl değerlendireceğinizi veteriner hekime veya hemşireye sorun.

Köpeğiniz aşırı kilolu görünmüyorsa veya hâlâ kısmen aktif olsa bile ikiniz için bir egzersiz rutinine başlamadan önce sağlıklı bir kiloda olduğunu onaylamak her zaman iyi bir fikirdir. Siz ve veteriner hekiminiz köpeğinize verdiğiniz mamanın türünü, miktarını ve sıklığını da inceleyebilirsiniz.

Köpeğinizi kilo verme hedeflerinize dahil etmenin yollarını bulma

Köpeğinizi kilo verme aktivitelerinize dahil etmek, sağlık hedeflerinize ulaşma motivasyonunuzu artırmaya yardımcı olabilir. Köpek dostu bir egzersiz rutini hazırlamak için gereken ekstra çaba, hem sizin hem de köpeğinizin birlikte aktif olmanızı sağlayacak yerler ve aktiviteler bulmanız gerektiği için sizi egzersizinizi önceden planlamaya teşvik edebilir. Egzersizi planlamak, onu yaşamınızın daha vazgeçilmez bir parçası haline getirebilir ve bunu gerçekleştirme olasılığınızı artırabilir. Köpeğiniz zaman içinde egzersiz rutinine alışır ve kalori yakma zamanı geldiğinde sizi dürtebilir.

Köpeğinizle egzersiz yapmanın avantajları

Net Doctor ve diğer sağlık ve egzersiz uzmanları, bir antrenman arkadaşıyla motive kalmanın avantajlarını sürekli dile getiriyor ancak bu arkadaş insan olmak zorunda değil! Köpeğinizle zaman geçirmenin, bel bölgenizin çok daha ötesinde bütüncül yararları vardır. Patient.info'ya göre köpekler; anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve ameliyat sonrası rehabilitasyon gibi çok çeşitli fiziksel ve duygusal sağlık ihtiyaçları konusunda insanlara terapi ve hizmet hayvanları olarak destek sağlayarak bizim üzerimizde oldukça iyi bir etkiye sahiptir. Hizmet köpeği veya yalnızca evcil hayvan olsa da köpekler hayat boyu dostunuzdur. Kilo vermeye veya daha enerjik olabilmek için daha iyi yemeye odaklanmaya devam ederek sağlıklı bir evcil hayvan ebeveyni, gerçekten bir kişisel motivasyon kaynağı olabilir.

Sahibiyle pistte yürüyen bir chihuahua köpek

Koşu veya egzersiz, köpeğinizle başka bir oyun şeklidir ve oyun süresini artırdığınızda hem siz hem de evcil hayvanınız kalori yakabilir. Ancak oyun süresini artırmanın başka bir avantajı da vardır: daha düşük stres düzeyleri. University College London, stresin kortizol hormonu salgısını tetiklediğini ve bunun da karın bölgesinde aşırı yağlanmaya yol açtığını belirtiyor. Stresi azaltmak, kilo almanızı önlemeye yardımcı olabilir.

Her gün ekstra yürüyüş yaparak, arka bahçenizde siz ve köpeğiniz için engel parkuru oluşturarak veya yalnızca birlikte katılabileceğiniz yerel bir evcil hayvan oyun grubu bularak çift olarak oyun sürenizi artırdığınızda sizin ve tüylü dostunuzun genel sağlığı daha iyiye gidecektir.

Dikkat edin

Köpeğinizle birlikte yeni bir egzersiz düzenine başlamadan önce her zaman veteriner hekiminizle konuşun. Köpeğiniz fit değilse veya aşırı kiloluysa aktivite düzeyini aşamalı olarak artırmanız gerekebilir. Ayrıca köpekler koşmayı çok sevse de insanlar gibi kilometrelerce koşmaktan hoşlanmayabileceklerini unutmayın. Köpekler için arada durup etrafı koklamak ve keşfetmek de oldukça önemlidir. Doğal, tasmasız yapılan ekstra yürüyüşler de oldukça eğlencelidir. Yürüyüş, sizin kalori yakmanız için de harika bir yoldur.

Yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmek söz konusu olduğunda, sizin ve köpeğinizin birlikte yiyebileceği sağlıklı atıştırmalıklar konusunda veteriner hekiminizle konuşun. S iz ve köpeğiniz, özellikle ılık havalarda su tüketiminizi artırmalı ve susuz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Stresten veya sıkıntıdan bir şeyler yiyorsanız buzdolabına yönlenmeden önce köpeğinize çiğneyebileceği bir oyuncak verin ve evcil hayvanınızla bir saatlik bir koşudan sonra hâlâ aç olup olmadığınıza bakın.

Kilo vermeye ve daha sağlıklı beslenmeye (ve köpeğinizin de aynısını yapmasını sağlamaya) kendinizi adamak başlangıçta biraz bunaltıcı olabilir ancak kilo verme arkadaşı olarak evcil hayvanınızla birlikte daha eğlenceli ve amaca yönelik hale getirebilirsiniz. E n iyi sonuçlar için yürüyüş, koşu ve yakalama aktivitelerinde iyi eğlenceler!

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Bir evcil hayvan ebeveyni olan Chrissie Klinger, evini, evcil hayvanı, iki çocuğu ve kocasıyla paylaşmaktan çok mutlu. Chrissie ders vermediği veya blog yazmadığı zamanlarda, tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanmakta. Evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmaktadır.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

İlgili Yazılar

 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili ürünler