Köpeklerde Mast Hücresi Tümörleri: Nedenleri, Görünümü, Tedavisi ve Dahası

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Animal Trust'a göre, köpeklerde mast hücresi tümörleri en yaygın köpek deri tümörleridir. Peki mast hücresi tümörü nedir, köpeklerde mast hücresi tümörlerinin işaretleri nelerdir ve bu tümörler tedavi edilebilir mi?

Köpeklerde Mast Hücresi Tümörlerinin Nedenleri

Evde köpeğiyle oynayan genç kadın

Mast hücrelerin kendileri kanserli hücreler değildir. Animal Trust'ın açıkladığı gibi, bir tür akyuvar hücresidir. Kökenleri kemik iliğidir, tüm vücuttaki çeşitli dokularda bulunurlar ve buralarda bazı görevleri vardır. Bunlardan bazıları enflamatuvar tepkiler, alerjik tepkiler, parazit olmasına karşı tepkiler ve hatta ölü dokuların parçalanmasıdır.

Maalesef işler bazen ters gidebilir. Veteriner bilimcilerinin henüz anlamadığı nedenlerden dolayı, mast hücreleri bazen mutasyona uğrayıp kitleler halinde çoğalır ve sayılarını kontrol altında tutan normal hücre yaşam döngüsünden çıkar. Bu kontrolsüz büyüme, mast hücresi tümörüyle sonuçlanır. Bu tümörler her ırktan ve her yaştan köpeklerde meydana gelebilir ancak PDSA, orta yaşlı köpeklerde ve boxer ya da beagle gibi ırklarda daha yaygın olduğunu belirtmektedir.

Köpeklerde Mast Hücresi Klinik İşaretleri

Animal Trust, mast hücresi tümörlerinin aşağıdaki belirtilerine dikkat edilmesini önermektedir:

  • Köpeğinizin vücudunda bir veya daha fazla kitle olup olmadığına bakın. Bunlar deri, yüz, ağız veya genital bölgelerde (veya hemen yakınında) gözle görülebilir.

  • Köpeklerde mast hücresi tümörleri genelde yumru şeklinde görünür ancak nodül, leke, şişlik veya yara gibi de görünebilir. Çapları genelde 2-3 cm genişliğindedir. 

  • Kitlede akıntı veya kanama olabilir ve etkilenen alanın çevresinde kızarıklık, enflamasyon, şişkinlik, nodüller veya ürtiker görülebilir.

  • Köpeğinizde iştah kaybı, kilo kaybı, gastrointestinal belirtiler (ör. kusma, ishal) veya siyah/kanlı dışkı olabilir. 

Köpeğinizi severken veya muayene ederken deride farklı hissettiren veya görünen bir yer olup olmadığına bakın. Kanserli kitlenin sert ve köpeğinizin vücuduna sıkı bir şekilde tutunmuş ancak yumuşak ve deri altında hareket ediyor gibi hissedilebileceğini unutmayın. Boyutu hızlı bir şekilde büyüyebilir veya aynı kalabilir ancak küçülüyor gibi de olabilir. Bu, kesinlikle tehlikeli olduğu anlamına gelmez; bu nedenle her ihtimale karşı veteriner hekiminize danışmak önemlidir.

Köpeklerde Mast Hücresi Tümörleri Teşhisi

Yumru, çıkıntılı, şişmiş, düz, gevşek, yumuşak, sert, büyük veya küçük; köpeğinizde her bir yumrunun bir veteriner hekim tarafından incelenmesi gerekir.

Veteriner hekiminizin, yumrudan küçük bir hücre örneği almak için iğne aspirasyonu adı verilen bir teşhis testi yapması gerekebilir. Neyse ki bu test hızlıdır ve minimal invazivdir; genellikle ilk muayeneden sonra yapılabilir. Ancak bu test sırasında tümörden yeterli hücre alınamayabilir ve örnek, tüm lezyonun temsilcisi olmayabilir. Bu nedenle, bu test ideal bir başlangıç noktası olsa da veteriner hekiminiz, kitlenin yapısıyla ilgili daha kapsamlı bir incelemeye olanak sağladığı için biyopsi yapılmasını önerebilir. Biyopside, dokunun mikroskopik incelemesi, bir veteriner patologun değerlendirmesi için özel bir doku patolojisi laboratuvarına gönderilir.

Mast hücresi tümörü tanısı koyulduktan sonra veteriner hekiminiz, tümörün diğer alanlara yayılıp yayılmadığını (metastaz olarak bilinir) belirlemek için kan testleri, röntgen, BT taraması ve ultrason gibi ilave tanı testleri önerebilir. Tümöre yakın lenf düğümünün ince iğneyle aspirasyonu da önerilebilir.

Evde yerde uzanan labrador retriever.

Mast Hücresi Tümörü Tedavisi

Köpeklerde kanser tedavisi; tanı testlerinin bulgularını inceleyip kanserin derecesini veya yayılımını değerlendirecek veteriner patologdan aldığı bilgilerle bir veteriner onkolog tarafından belirlenir. Mast hücresi tümörleri, ne kadar gelişmiş olduklarına ve yayılıp yayılmadıklarına bağlı olarak "alt derece" veya "üst derece" olarak adlandırılır. Patolog, bulgularına bağlı olarak uygun tedavi planını oluşturabilir.

Patolog, kanserli kitleyi almak için cerrahi işlem önerebilir. Buradaki amaç, geride hiçbir kanserli hücrenin kalmadığından emin olmak için çevresindeki bir miktar sağlıklı dokuyla birlikte tüm kanserli dokuyu almaktır. Buna "temiz sınır" elde etmek adı verilir. Patolog, bunun başarıldığından emin olmak için cerrahi işlemle alınan dokuyu sonrasında inceler; ancak bunu başarmak her zaman mümkün olmaz.

Yalnızca cerrahi işlem mast hücresi tümörünü tedavi etmeye yeterli olabilir ancak bazı durumlarda ilave olarak kemoterapi veya radyoterapi yapılabilir. Animal Trust, başarılı olmayan veya ilerlemiş durumlarda, tümörün büyüklüğünü azaltmak veya büyümesini yavaşlatmak için ağızdan alınan ilaçlar önerilebilir. Tümörün neden olduğu enflamatuvar etkileri azaltmak için steroitler verilebilir.

Özellikle daha ileri aşamalarda bu yaklaşımlar kesinlikle önerilse de daha nazik yaklaşımlara veya her aşamada rahatlatıcı bakıma odaklanmayı da tercih edebilirsiniz. Veteriner hekiminiz ve/veya veteriner onkologunuz, bu seçenekleri sizinle memnuniyetle konuşacaktır.

Mast Hücresi Tümörleri Olan Köpeklerde Yaşam Beklentisi

Birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterdiği için mast hücresi tümörleri geliştiren köpekler için yaşam beklentisini tahmin etmek zordur. Tümör deriyle sınırlı kaldıysa, metastaz kanıtı yoksa ve temiz sınırlarla alındıysa hastalığın ilerleme durumu oldukça pozitif olabilir. Ancak daha üst derecelerdeki veya ağız ve genital bölgeler gibi alanlarda bulunan tümörlerde hastalığın iyileşme durumu o kadar güçlü olmayabilir. 

İyi haber; erken teşhis ve tedavi, mast hücresi tümörlerinin durumunu iyileştirir. Bu nedenle, köpeğinizi evde düzenli olarak muayene etmek önemlidir. Bu, köpeğinizi severken onu gözlemleyerek veya evde amaca yönelik muayenelerle yapılabilir. Köpeğinizde herhangi bir yeni kitle bulursanız bir veteriner hekim ziyareti planlamayı ihmal etmeyin.

Yazarın Biyografisi

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible; küçük hayvan veteriner hekimi, girişimci, yazar ve konuşmacıdır. Texas A&M Veteriner Hekimlik Tıp Fakültesi ve Wake Forest Hukuk Fakültesi mezunu olan Dr. Schaible, veteriner hekimlik sektöründeki yenilikçi değişim konusunda tutkuludur ve alandaki birkaç kurulda danışman olarak hizmet vermektedir.