Köpeklerde gebelik

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.

Köpeğinizin meme uçları şişecek ve 25-30 günlük bir gebelikte daha belirgin hale gelecektir. Çiftleşmeden yaklaşık bir ay sonra, vajinal bir akıntı da oluşmaya başlayacaktır. Çoğunlukla gebe kalmasından 45-50 gün sonra, kilo alması nedeniyle karnının şiştiğini fark edeceksiniz. Bazı köpeklerde gestasyon döneminde (gebelik) iştah kaybı ya da depresyon belirtileri de görülecektir.

Veteriner hekime gidiş

Köpeğinizin gebe olduğunu düşünüyorsanız, onu veteriner hekime götürmeniz gereklidir. Bunun amacı, hem gebeliğin doğrulanması, hem de erken dönemde ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonun fark edilmesidir.

Veteriner hekiminiz, köpeğinizin gebe olup olmadığını belirlemek için birkaç farklı yöntem kullanacaktır. Veteriner hekiminiz 20-21 gün sonra, yalnızca gebe köpeklerin ürettiği bir hormon olan relaksin düzeyini belirlemek için bir test yapabilir. Bu yöntem gebeliği doğrulayacak, ancak yavru sayısı hakkında bilgi vermeyecektir.

Yirmi bir gün sonra köpeğinizin karnının hissedilmesiyle, veteriner hekiminiz uterus kalınlaşmasını ve gebeliği gösteren 'şişliklerin' varlığını saptayabilir. Bununla birlikte, bu yöntemi olumsuz etkileyebilen bir takım faktörler vardır: aşırı kilolu bir köpek, tek bir yavru ve hatta yalnızca sinirlilik, doğru bir 'yoklama' yapılmasını güçleştirebilir.

Yirmi beş gün sonra, yavruların kalp atışları bir steteskop ya da EKG ile saptanabilir; ancak muhtemelen her bir yavrnun kalp atışları ayırt edilemeyecektir ve bu da, söz konusu yöntemleri kaç yavru olduğunun belirlenmesi açısından yetersiz hale getirmektedir.

Gebelik değerlendirmesi için yaygın olarak ultrasonografi kullanılmaktadır. Ultrasonografi invazif olmayan, güvenilir bir tekniktir ve yalkaşık 28 günde yavruları saptayabilmektedir.

Yavru sayısını belirlemenin en doğru yöntemi, 49 gün sonra iskeletleri saptayabilen röntgen yöntemidir. Bazı veteriner hekimler, gelişmekte olan yavruların radyasyona maruz kalmasını önlemek için röntgen uygulanmamasını tavsiye edecektir.

Yeni yavrular için hazırlık

Doğumdan önceki aylarda, iyi, sağlıklı beslenmeyi sürdürmesini sağlamak dışında, müstakbel anne için yapmanız gereken çok fazla şey yoktur. Uzun ve yorucu olabilen doğum için formunu koruması amacıyla onu egzersiz yapmaya teşvik etmelisiniz.

Doğum yapmadan önceki günlerde, köpeğiniz muhtemelen huzursuzlanmaya ve yerde ya da yatağında eşelenmeye başlayacaktır. Doğum için bir yuva yapmaya çalışmaktadır. Ona etrafı kapalı bir yer sağlamalısınız; burası ideal olarak, girip çıkabileceği, ancak yavrularını sınırlı alanda tutabileceği bir yer olmalıdır.

Köpeğiniz için uygun büyüklükte bir karton kutu bu işi görecektir ya da küçük bir çocuk havuzu sağlamayı düşünebilirsiniz. "Yuvayı" havlularla, battaniyelerle ya da eski örtülerle doldurun. Doğum pis bir iş olma eğilimi gösterdiğinden, tekrar kullanılma ümidi olan hiçbir şey kullanmayın.

Gebe kaldığı günü biliyorsanız, veteriner hekiminiz doğum yapacağı tarihi hesaplayabilmelidir. Doğum yapacağı tarihin yaklaştığını düşündüğünüzde kullanabileceğiniz bir başka yöntem, annenin vücut sıcaklığını takip etmektir. Köpeğin vücut sıcaklığı çoğunlukla 38.4 derece civarındadır. Doğumdan hemen önce, vücut sıcaklığı 37.8 derecenin altına düşecektir.

Köpeğim doğum mu yapacak?

Doğumun her an başlayabileceğini gösteren belirtiler huzursuzluk, sık idrara çıkma ihtiyacı, hızlı soluk alıp verme ve "yuvasını" kazmadır. Çoğunlukla vajinadan koyu yeşil bir akıntı olacaktır. Bu, plasentanın ayrıldığı ve annenin doğum yapmaya hazır olduğu anlamına gelmektedir Akıntının görülmesinden birkaç saat sonra, köpeğiniz hala yavrularını dünyaya getirmediyse, yardım için veteriner hekiminizi aramalısınız.

Bir anne köpek, çoğunlukla doğumu tamamen kendi başına gerçekleştirebilir. Yavrularını doğuracak, onları amniyon membranının dışına çıkaracak, göbek kordonunu dişleriyle koparacak ve onları temizlemeye başlayacaktır

Yardım eli

Yeni anne ne yapacağını bilmiyormuş gibi görünüyorsa, bitkindir ya da bir başka yavru doğumunun ortasındadır; yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Yavru henüz dışarıya çıkımamışsa, onu, kendisini kaplayan membrandan çıkarın.

Göbek kordonunu kesmeniz gerekiyorsa, bir parça sağlam iplik alın ve yavrunun vücudundan yaklaşık 2,5 cm uzaklıktan sıkıca bağlayın. İlk düğümün biraz ilerisine bir düğüm daha atın ve ardından, temiz bir makas kullanarak kordonu kesin.

Yavrunun ensesinin üzerindeki deriyi tutun ve onun çığlık atmasını sağlamaya çalışın. Çığlık atması, yavrunun hava yollarındaki sıvıyı temizleyecektir. Göz damlası için kullanılan küçük bir damlalığınız varsa, yavrunun burnundaki sıvıyı nazik bir şekilde çekmek için bu damlalığı kullanabilirsiniz.

Doğum bittiğinde, kaslarını esnetmesi ve kendi kendini iyileştirmesi amacıyla, anneyi dışarıya çıkmaya teşvik edin. Havluları ve battaniyeleri toplayın ve bunları temiz olanlarla değiştirin. Daha sonra, yeni doğan yavrularını emzirmesi için yeni anneyi yalnız bırakın.

Başarılı bir doğum için sizi kutluyoruz.

Related Articles

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

Related Products