Köpeklerde Piyoderma: Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Köpeğiniz kaşınıyor mu? Derisi kızarmış mı görünüyor? Derisinde sivilce veya koku var mı? Her ırktan, her büyüklükteki ve her yaştaki köpekleri etkileyen ve yaygın görülen bir deri rahatsızlığı olan piyoderma olabilir. Piyodermanın, köpeğinizin derisine zarar verdiğinden endişeleniyorsanız yaygın nedenler ve tedaviler hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Köpeklerde Piyoderma Nedir?

Piyoderma, tüy foliküllerini ve etrafındaki deriyi etkileyen, yüzeysel veya daha derin olabilen bir bakteriyel enfeksiyondur. Kelimeyi incelediğimizde, "pyo" iltihap ve "derma" da deri anlamına gelir. Köpeklerde piyodermanın, genelde altında yatan bir nedeni olur. Bunlardan bazıları:

 • Çim tohumu gibi yabancı bir maddenin derinin altına nüfuz etmesi
 • Travma veya ısırık yarası
 • Pire, mama veya çevredeki etkenlere yönelik alerji veya aşırı hassasiyet
 • Akarlar
 • Cushing sendromu veya tiroit yetmezliği gibi hormonal bozukluk
 • Otoimmün hastalık
 • Steroid veya kemoterapi gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı
 • Yetersiz beslenme

Dışarıda oturmuş, kendini kaşıyan köpek.

Köpeklerde Piyoderma Belirtileri Nelerdir?

Piyoderma çeşitli şekillerde görülebilir. Bir bölümle sınırlı olabilir veya köpeğinizin derisini kaplayabilir. Deri kıvrımları, çene, dudak, vulvar kıvrımlar ve ayak parmakları arasındaki deri gibi vücudun belirli bölgelerinin etkilenme olasılığı daha yüksektir. Pire alerjisi dermatiti gibi durumlarda piyoderma aşırı derecede kaşıntılı olabilirken bazı durumlarda da köpek hiç kaşınmaz. Bakılması gereken piyoderma işaretlerinden bazıları şunlardır:

 • Kırmızı şişlikler
 • Kabarcıklar
 • Deride pullanma
 • Tüy dökülmesi
 • Deride renk kaybı
 • Aşırı dökülme
 • Kızarıklık

Yavru köpeklerde, yavru köpek piyoderması adı verilen özel bir piyoderma türü görülebilir. Köpeğinizin kol altlarında, kasıklarında ve/veya karın bölgesinde kırmızı şişlikler görürseniz köpeğinizde yavru köpek piyoderması olabilir. Bu kırmızı şişlikler kabuk bağlayabilir ve pul pul olabilir. Yavru köpek piyoderması köpeğinizde hafif kaşıntıya yol açabilir ancak bunun dışında, yavru köpek piyoderması olan yavru köpekler sağlıklıdır.

Köpeklerde Piyoderma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Piyodermanın nedeni çoğunlukla Staphylococcus bakterisidir (veya stafilokoktur). Köpeğinizde ilaca dirençli türleri olmadığı sürece stafilokok enfeksiyonları kolayca tedavi edilebilir. Piyoderma tedavisinde genelde bakteriyel enfeksiyonun giderilmesi ve varsa altında yatan nedenin çözülmesi amaçlanır. Köpeklerde piyoderma, doğrudan antimikrobik tedaviyle iyileştirilir. Bunun için ağız yoluyla antibiyotik veya bölgesel uygulanan antibakteriyel ilaçlar, şampuan ya da etkilenen bölgeye sprey kullanılır. Antibiyotikler mümkün olduğunca az kullanılmalıdır, bu neden lütfen veteriner hekiminizin bu antibiyotiklerle ilgili talimatlarını sıkı bir şekilde izleyin.

Veterineriniz piyodermadan şüphelenirse deriden bir örnek alır. Bu örneği, bakteriler ve akarlar gibi diğer organizmaları aramak için mikroskobun altında inceleyebilirler ve ayrıca da gerekirse, reçete edilecek en etkili antibiyotik(ler)i belirlemek için özel bir laboratuvara örnek gönderebilirler. Saçkıran şüphesini ortadan kaldırmak için bir mantar kültürü veya mor ışık testi isteyebilir.

Piyoderma olan köpeklerle ilgili daha büyük zorluk, enfeksiyonun altında yatan nedeni bulmaktır. Bunun için sizin ve veteriner hekiminizin birlikte çalışması gerekir. Deneme yanılma yöntemi de kullanılabilir ve veteriner hekiminiz, köpeğinizden kan, deri ve idrar örnekleri almak isteyebilir.

Beslenmenin Rolü Var mı?

Yere yatmış ve kaseyle oynayan Golden Retriever

Beslenme ve köpeğinizin maması, deri sağlığında önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin, protein ve amino asitler tüylerin uzaması için önemliyken yağ asitleri, deri katmanlarının kalitesi ve derideki su kaybını azaltmada çok önemlidir.

Bazı bileşenlere hassasiyeti veya gıda alerjileri olan köpekler, reaksiyona neden olan bir şey yedikten sonra piyoderma geliştirme riski taşıyor olabilir. Veteriner hekiminiz, gıda intoleransından şüpheleniyorsa deri enfeksiyonunu tedavi etmesi gerekir ve sonrasında, deri sorununun geçip geçmediğini görmek için köpeğinize diyetetik mama vermenizi önerebilir.

Köpeğinizin gıda alerjisi yoksa ancak hormonal bozukluk gibi piyodermaya neden olabilecek başka sağlık sorunları varsa, köpeğinizi, hassas derisi olan köpekler için özel olarak formüle edilmiş bir mamayla beslemeniz iyi bir fikir olabilir. Köpeğinizin mümkün olan en iyi şekilde beslendiğinizden emin olmak için veteriner hekiminiz ile en ideal mama seçimi hakkında konuşmanız önemlidir.

Piyoderma bir sorundur ancak doğru bilgi ve tedaviyle çözülebilir. Köpeğinizde, özellikle bir defadan daha fazla piyoderma gelişirse, çözülmesi gereken altta yatan bir sorun olduğunu bilmeniz gerekir. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi fark ederseniz, köpeğinizin kendisini tekrar en iyi şekilde hissetmesi için veteriner hekiminizi arayıp sorun üzerinde birlikte çalışın.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veteriner Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Hekim Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerdendir.

İlgili Yazılar

 • Köpeğinizin Midesinin Bozuk Olduğunu Anlama ve Tedavi Etme

  Köpeğinizin midesinin bozulduğunu veya hassas mide sorunları olduğunu anlamayı, bir veterinerin nasıl yardımcı olabileceğini ve beslenmenin nasıl yardımcı olacağını öğrenin.
 • Köpeğin Kızaklaması ve Anal Kese Sorunlarının Belirlenmesi

  Köpeğiniz sürekli halıda kızaklıyorsa sebebi, anal keseleri olabilir. Sorunları nasıl fark edeceğinizi ve kaşınmayı rahatlatmaya nasıl yardımcı olacağınızı öğrenin.
 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.

İlgili ürünler