Köpeklerde Piyoderma: Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizin kaşıntısı onun (ve sizin!) dikkatini mi dağıtıyor? Derisi kabuklu veya kızarmış mı görünüyor? Derisinde kızarıklık, sivilce veya koku var mı? Her ırktan, her büyüklükteki ve her yaştaki köpekleri etkileyen ve yaygın görülen bir deri rahatsızlığı olan piyoderma olabilir. Piyodermanın, köpeğinizin derisine zarar verdiğinden endişeleniyorsanız yaygın nedenler ve tedaviler hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Köpeklerde piyoderma nedir?

Piyoderma, tüy foliküllerini ve etrafındaki deriyi etkileyen, yüzeysel veya daha derin olabilen bir bakteriyel enfeksiyondur. Kelimeyi incelediğimizde, "pyo" iltihap ve "derma" da deri anlamına gelir. Köpeklerde piyodermanın altında yatan olası sebeplerden bazıları:

 • Çim tohumu gibi yabancı bir maddenin derinin altına nüfuz etmesi.
 • Travma veya ısırık yarası.
 • Pirelere, gıdalara veya polen ya da toz akarları gibi çevresel etkenlere (atopik dermatit) hassasiyet. Bulldog, Boxer ve Labrador gibi belirli ırklar, atopik dermatite diğer ırklardan daha yatkındır.
 • Akarlar.
 • Cushing sendromu veya tiroit yetmezliği gibi hormonal bozukluk.
 • Otoimmün hastalık.
 • Steroid veya kemoterapi gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı.

Shar pei ve yüzlerinde deri katları olan ırklar gibi bazı ırklar derilerin katlanmasıyla ilgili sorunlar yaşar. Tüylü deri katlandığında içeriye hava giremez ve kat nemlenir ve iltihaplanır. Bu da bakterilerin üremesine yol açarak piyoderma gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu piyoderma vakaları katların arasında gizlendikleri için bunları fark etmek zor olabilir.

Dışarıda oturmuş, kendini kaşıyan köpek.

Köpeklerde piyoderma belirtileri nelerdir?

Piyoderma, nedenine bağlı olarak çok çeşitli şekillerde görülebilir. Bir bölümle sınırlı olabilir veya köpeğinizin derisini kaplayabilir. Deri kıvrımları, çene, dudak, vulvar kıvrımlar ve ayak parmakları arasındaki deri gibi vücudun belirli bölgelerinin etkilenme olasılığı daha yüksektir. Bazen piyoderma aşırı derecede kaşıntılı olabilirken bazı durumlarda da köpek hiç kaşınmaz. Bakılması gereken piyoderma işaretlerinden bazıları şunlardır:

 • Kırmızı şişlikler.
 • Kabarcıklar.
 • Deride pullanma.
 • Tüy dökülmesi.
 • Deride renk kaybı.
 • Aşırı dökülme.
 • Kızarıklık.

Yavru köpeklerde, yavru köpek piyoderması adı verilen özel bir piyoderma türü görülebilir. Bu da kol altları, kasık bölgesi ve karın gibi daha az tüylü bölgeleri etkileme eğilimine sahiptir. Bu kırmızı şişlikler kabuk bağlayabilir ve pul pul olabilir. Yavru köpek piyoderması köpeğinizde hafif kaşıntıya yol açabilir ancak bunun dışında, yavru köpek piyoderması olan yavru köpekler sağlıklıdır.

Köpeklerde piyoderma tedavisi nasıl yapılır?

Piyodermanın nedeni çoğunlukla Staphylococcus bakterisidir (veya stafilokoktur). Köpeğinizde ilaca dirençli türleri olmadığı sürece stafilokok enfeksiyonları kolayca tedavi edilebilir. 

Veteriner hekiminiz piyodermadan şüphelenirse ilk önce bunu bir dizi testle doğrulamak ister. Pamukla ve sıyırarak ve belki de biyopsi yaparak deriden çeşitli örnekler alabilir. Bu örneği, bakteriler ve akarlar gibi diğer organizmaları aramak için mikroskobun altında inceleyebilir ve ayrıca gerekirse reçete edilecek en etkili antibiyotikleri belirlemek için özel bir laboratuvara örnek gönderebilir. Saçkıran şüphesini ortadan kaldırmak için bir mantar kültürü veya mor ışık testi isteyebilir.

Tanı konduktan sonra piyoderma, bakteriyel enfeksiyonu çözerek tedavi edilir. Köpeklerde piyoderma, doğrudan antimikrobik tedaviyle iyileştirilir. Bunun için ağız yoluyla antibiyotik veya bölgesel uygulanan antibakteriyel ilaçlar, şampuan ya da etkilenen bölgeye sprey kullanılır. Antibiyotikler mümkün olduğunca az kullanılmalıdır, bu neden lütfen veteriner hekiminizin bu antibiyotiklerle ilgili talimatlarını sıkı bir şekilde izleyin.

Enfeksiyonun altında yatan bir neden varsa bunu bulmak ve çözmek için veteriner hekiminizle birlikte çalışmanız gerekir. Deneme yanılma yöntemi de kullanılabilir ve veteriner hekiminiz, köpeğinizden kan, deri ve idrar örnekleri almak isteyebilir. Gıda hassasiyeti ihtimalini ortadan kaldırmak için mama denemesi de yapmak isteyebilir.

Beslenmenin rolü var mı?

Yere yatmış ve kaseyle oynayan Golden Retriever

Beslenme ve köpeğinizin maması, deri sağlığında önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin, besinsel proteinlerden gelen amino asitler deri hücreleri ve tüyler için yapı taşlarıyken yağ asitleri tüylerin sağlıklarını korumak ve deriden su kaybını azaltmak için esastır.

Bazı köpeklerde genellikle biftek veya tavuk gibi proteine olmak üzere, belirli gıda bileşenlerine karşı alerjiler gelişebilir ve buda ikincil piyodermaya yol açar. Veteriner hekiminiz nedeninin gıda hassasiyeti olduğundan şüphelenirse ilk önce deri enfeksiyonunu tedavi eder. Sonrasında deri sorununun geçip geçmediğini görmek için köpeğinizi diyetetik bir mamayla beslemenizi önerebilir. Bu denemeler eleme denemeleridir, bu nedenle köpeğinize özel maması dışında bir şey vermemeniz önemlidir. Deri rahatsızlıklarında deneme 8-10 hafta kadar sürebilir, bu nedenle uzun bir sürece hazırlanın ve tüm ailenin dahil olduğundan emin olun.

Köpeğinizin gıda hassasiyeti yoksa ancak hormonal bozukluk gibi piyodermaya neden olabilecek başka sağlık sorunları varsa köpeğinizi, hassas derisi olan köpekler için özel olarak formüle edilmiş bir mamayla beslemeniz iyi bir fikir olabilir. Köpeğinizin mümkün olan en iyi şekilde beslendiğinizden emin olmak için veteriner hekiminiz ile en ideal mama seçimi hakkında konuşmanız önemlidir. İyi beslenme ve deri işlevini destekleyen mamalar kullanmak, iyileşmeyi hızlandırabilir ve tedavi maliyetlerini en aza indirebilir.

Piyoderma bir sorundur ancak doğru bilgi ve tedaviyle çözülebilir. Köpeğinizde, özellikle bir defadan daha fazla piyoderma gelişirse, çözülmesi gereken altta yatan bir sorun olduğunu bilmeniz gerekir. Bu enfeksiyonun belirtilerinden birini fark ederseniz veteriner hekiminizi arayın. Köpeğinizin en iyi halinde hissetmesi için sizinle birlikte çalışacaktır.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veterinerlik Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Hekim Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerdendir.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

İlgili ürünler