Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

Bir köpeğin ideal kilosunun yalnızca %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca birkaç gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir. Kilodaki değişim kademeli olarak gerçekleştiği için çoğu ebeveyn, köpeklerinin nasıl aşırı kilolu olduğunu fark etmez. Ebeveynlerin çoğu, bunu tıbbi bir sorun olarak görmediğinden veteriner hekimlerinden yardım istemezler.

Hepimiz köpeklerde aşırı kiloyu duymuşuzdur ancak bu, kulağa geldiğinden daha ciddi bir sorun olabilir. Köpekler aşırı kilolu veya obez olursa bu onları yaşamları boyunca etkileyebilir. Aşırı kilolu yavru köpekler yetişkinliklerinde de aşırı kilolu olurlar ve kilo vermeleri daha zorlaşır. Yani yavru köpeğinizin zayıf kalmasını sağlamak, yaşam boyu sağlıklı olması için iyi bir başlangıçtır.

Köpekler için sağlıklı yeme alışkanlıkları

Yavru köpeğinizin büyüme döneminde mama ihtiyacı, tam yetişkin bir köpeğe kıyasla daha fazladır ancak asla istediği zaman mama vermemelisiniz. Günde belirli saatlerde dört öğünle başlayın. Mamasını 15 dakika boyunca dışarıda bırakın ve bu süreden sonra kalan miktarı kaldırın. Köpekler rutinler konusunda başarılıdır ve bu, yapılandırılmış bir yeme alışkanlığını pekiştirir.

Doğru miktarda mama vermek için her zaman mama paketinin üzerindeki besleme rehberine bakın ve bunun, her öğün için değil, günlük miktar olduğunu unutmayın. Ne kadar mama vereceğinizi bilmek için köpeğinizin kilosunu bilmeniz gerekir. Kilosu, yavruluk dönemi boyunca değişeceği için onu iki haftada bir tartmayı ihmal etmeyin. Bunun için köpeğinizi veteriner hekime götürmek, oraya alışması için harika bir yoldur.

Beslenme kılavuzunun yalnızca bir rehber olduğunu unutmayın. Yavru köpeğiniz diğerlerinden farklıdır ve buna göre davranılması gerekir. Köpeğinizin kilosu konusunda endişeliyseniz yapabileceğiniz basit bir obezite testi, köpeğinizin kaburga kafesine nazikçe dokunarak deri altındaki yağı kontrol etmektir. Parmaklarınızla kaburgaları hissedebilmeniz gerekir. Aşırı kiloluysa kaburgalarını hissetme konusunda zorlanabilirsiniz.

Köpeğinizin kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veteriner hekiminizden randevu alın (bazıları ücretsiz kilo kontrolleri sağlar). Köpeğinizi ilk birkaç ayda iki haftada bir ve sonrasında ayda bir kilo kontrolüne götürmeniz genel olarak kabul gören bir sıklıktır. Sağlıklı bir hızda büyüdüğünden emin olmak için sonuçlar, özel yavru köpek büyüme eğrisine eklenmelidir.

Mamada seçicilik hakkında

Yemek konusunda seçici olan yavru köpeklerin neredeyse tamamı ebeveynleri tarafından şımartılmış köpeklerdir. Ara sıra verilen ödül mamaları dışında yavru köpeğiniz yalnızca yavru köpekler için formüle edilmiş mamayla beslenmelidir. Ona masadaki artıklardan verme alışkanlığını başlatmayın; onu mama konusunda çok seçici veya yemek saatlerinizde baş belası haline getirirsiniz!

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

İlgili ürünler