Köpeğim Aşırı Halsiz: Nedenleri ve Ona Yardım Etmenin Yolları

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğiniz uyuşuksa, yorgun görünüyorsa veya normalin aksine oynamayı reddediyorsa sadece tembellik etmiyor olabilir. Aşırı halsiz görünme veya egzersiz intolerans gibi belirtiler gösteren evcil hayvanlarda, altta yatan ciddi bir sorun olabilir. Bu durum özellikle kalp hastalığı gibi ciddi bir hastalıktan kaynaklanabilir. Köpeğiniz aşırı halsiz görünüyorsa veya sadece normalden daha az aktifse, bu ipuçlarına dikkat etmek önemlidir. Köpeğinizin neden egzersize dayanamadığını ve bu konuda neler yapmanız gerektiğini anlamak için okumaya devam edin.

Aşırı Halsizliğin Olası Nedenleri

Brown dachshund with orange flying disc in mouth, running in park.
Yoğun bir aktiviteden sonra bazı köpeklerin biraz yavaşlaması normaldir. Örneğin köpek parkında geçirilen uzun bir günden veya zorlu bir doğa yürüyüşünden sonra köpeğiniz, bir iki günü uyuyarak geçirmek isteyebilir. Ancak uzun süren yorgunluk ihmal edilmemelidir. Egzersiz intolerans, kalp hastalığı gibi büyük sorunların uyarı işaretlerinden sadece biridir; ama aynı zamanda kas ağrısı gibi hafif sorunlardan, kronik kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara kadar bir dizi başka soruna da işaret edebilir. Vets Now, köpeğinizin aşırı halsiz olmasının birkaç potansiyel sebebini sıralıyor:

 • Enfeksiyon, parvovirüs veya barınak hastalığı (kennel cough) gibi bir hastalık
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Diyabet veya hipoglisemi
 • Hipotiroid
 • Parazitler
 • İlaçların yan etkileri
 • Zehirlenme veya travma


Köpek gezdirme servisi ve köpek tavsiye sitesi Wag!, iştah kaybı, öksürük veya bayılma gibi başka semptomlarla birlikte egzersiz intoleransın, pulmoner hipertansiyon (akciğerlerde yüksek kan basıncı) veya başka bir kardiyovasküler hastalığın belirtisi olabileceğini söylüyor.

Köpeklerde Egzersiz İntolerans ve Aşırı Halsizlik Belirtileri

Köpeğinizin durgun davranıp davranmadığını fark etmek genellikle gayet kolaydır. Vetinfo, aşırı uyku, düşük enerji, heyecan eksikliği ve geç tepki vermenin aşırı halsiz bir köpeğin açık belirtileri olduğunu ifade etmektedir. Egzersiz İntolerans, özellikle de köpeğinizle düzenli yürüyüş yapmıyorsanız veya oyun oynamıyorsanız zor fark edilebilir. Wag!’ın belirttiğine göre daha hafif vakalarda köpeğiniz eskisi kadar uzağa gitmek veya normalde oynadığı kadar oynamak istemeyebilir. Fiziksel aktivitenin ardından öksürük, şiddetli soluma veya zor solunum da egzersiz intolerans belirtileri olabilir. Ağır vakalarda kafa karışıklığı, oryantasyon bozukluğu, tuvalet eğitiminde kazalar, vücut sıcaklığında artış, titreme ve hatta yere yığılma görülebilir.

Yardım Etmek için Ne Yapmalısınız

Köpeğinizin aşırı halsiz davrandığını veya normal egzersiz seviyelerine dayanamadığını fark ederseniz onu koşmaya zorlamamak önemlidir. Verdiği ipuçlarını takip edin ve gerekirse oynamayı bırakmasına veya yürüyüşü kısa kesmesine izin verin. Köpeğinizi yakından takip edin ve başka ciddi semptomları olup olmadığını izleyin. Başka endişe verici davranışlar gözlemlerseniz hemen veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Köpeğiniz başka herhangi bir belirti göstermiyorsa birkaç gün bekleyin. Köpeğinizin enerjisi geri gelmiyorsa veya durumu kötüleşiyorsa veteriner hekiminize danışın. Bununla birlikte bayılma veya yere yığılma gibi aşırı semptomlar sergiliyorsa derhal bir acil kliniğine götürün.

Köpeğinize Teşhis Konması


Older yellow lab lying in green grass.
Veteriner kliniğine gittiğinizde köpeğiniz ayrıntılı bir muayeneden geçecektir. Veteriner hekiminiz muhtemelen sakatlanma, yaralanma veya ağrı belirtilerinin yanı sıra olası tümörler olup olmadığına da bakacaktır. Veteriner hekiminiz ayrıca altta yatan sağlık sorunlarını belirlemek için kan ve idrar testleri de yapacaktır. Kalbinin elektriksel aktivitesini kontrol etmek için köpeğinizin bir elektrokardiyograf makinesine bağlanması ve kalbi ile akciğerlerini incelemek için göğüs röntgeni çekilmesi de olasıdır. Köpeğinizin durumunun teşhisine yardımcı olması için veteriner hekiminiz ultrason, tomografi veya MRI da önerebilir. Veteriner hekiminize köpeğinizin aldığı ilaçların bir listesini vermek, beslenmesinin ve yaşam tarzının ayrıntılarını anlatmak ve fark ettiğiniz diğer bütün semptomlardan veya değişimlerden bahsetmek, doğru bir teşhis konmasına yardımcı olabilir.

Teşhis Sonrası Ne Yapmalı

Aşırı halsizlik ve egzersiz intolerans, kendi başlarına bir hastalık olmayıp bir sorunun semptomlarıdır. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu bakım türü, teşhis konulan hastalığa bağlıdır. Veteriner hekiminizin değerlendirmesine bağlı olarak, can dostunuz iyileşebilir ve eski aktivite seviyelerine dönebilir. Bununla birlikte köpeklerde kalp hastalığının yanı sıra başka ilerleyen rahatsızlıklar, yaşamın geri kalanında, egzersizinde ve aktivitelerinde değişimler gerektirebilir. Köpeğinizin durumu ve ne kadar fiziksel aktiviteyi tolere edebileceği konusunda veteriner hekiminizle konuşun.

Egzersize Alternatifler

Köpeğinizin yoğun aktiviteler ve egzersizler yapması yasaklanmışsa kilosunu kontrol etmek zor olabilir. Aşırı kilo bazı rahatsızlıkları ağırlaştırabileceğinden bu durum, ilgilenilmesi gereken bir zorluktur. Köpeğinizin teşhisine ve tedavi planına bağlı olarak veteriner hekiminiz, köpeğinize durumuna uygun özel belirlenmiş bir diyet planı verebilir. Aksi durumda, egzersiz yokluğunda köpeğinizin "geçici kilo almasını" önlemeye yardımcı kilo kontrolü sağlayan köpek mamalarına başlama konusunda veteriner hekiminizle konuşun. Köpeğinizin yaşına uygun köpek maması yemesi de kilosunu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Doğru beslenme de hayati önem taşır. Köpeğiniz enerji seviyesini korumasını sağlayan doğru besinleri almıyorsa bu durum, aşırı halsizliğine etki eden bir faktör olabilir. Durumuna özel bir köpek mamasına ihtiyaç duymasa bile genel gıda tavsiyeleri konusunda veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun.

Yaş Etmeni

Köpeğinizin yaşlandıkça biraz yavaşlaması elbette normaldir. Yaşla birlikte eklem sorunları, kilo alma ve daha çok yorulma, yaşlı bir köpeğin daha az aktif olmasına sebep olan faktörlerdir. Ancak yaşlı köpekler, aşırı halsizliğe ve egzersiz intoleransa neden olan türde hastalıklara daha yatkın olduklarından, köpeğiniz yaşından bağımsız olarak normalden belirgin oranda daha yorgun görünüyorsa bunu sadece yaşına bağlamamak önemlidir. Bunlar, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken uyarı işaretleridir.

Bir köpeğin aktivite seviyesi, sağlığının güçlü bir göstergesidir. İşte bu yüzden bir evcil hayvan ebeveyni olarak can dostunuz için nelerin normal olduğunu iyi bilmek, kendi gibi davranmadığını fark edebilmek için oldukça önemlidir. Rutin olarak köpeğinizle oynamıyorsanız veya onu gezdirmiyorsanız, normal aktivite seviyesine aşina olmak için hemen bunlara başlayın. Köpeğiniz aşırı halsiz davrandığında hızla harekete geçmek, ciddi bir hastalığı erken aşamalarında yakalamaya ve evcil hayvanınızın sağlıklı, mutlu bir yaşam sürme şansını artırmaya yardımcı olabilir.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus, Tulsa, Oklahoma'da yaşayan bir roman yazarı ve serbest çalışan bir yazar ve editördür. Bir çok tüylü dostunun ona eşlik ettiği evindeki ofisinden, evcil hayvanlar ve evcil hayvan sağlığı hakkında yazılar yazmaktadır.

 

İlgili Makaleler

 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili ürünler