Küçük ve minik ırkların özel ihtiyaçlarına yönelik ebeveyn rehberi

$authorText
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Dünyayı onların gözlerinden görün

Çok fazla yer kaplamadan hayatlarınıza ve evlerinize sığan küçük ırk köpekler anlaşılır bir şekilde popülerdir ancak dünyanın, onların bakış açısından nasıl göründüğünü göz önünde bulundurmamız gerekir. Kelimenin tam anlamıyla köpeğinizin seviyesine inin ve çevreye dikkatlice bakın. Koltuk ona yüksek görünüyor mu? Kaygan mutfak zemini metrelerce uzunlukta gibi görünüyor mu? Çocuklar bile küçük köpeğinize korkutucu devler gibi görünüyor mu? Bu köpeğinizin ortamı, bu nedenle onun bakış açısından bakmak önemli. Kendinize birkaç soru sorun:

Buradan her şey daha korkutucu görünüyor mu? İnsanlar ve evdeki eşyalar başından daha yüksekte göründüğünde bu, göz korkutucu olabilir. Köpeğinizin nasıl hissediyor olabileceğine dair bir fikir edinmek için sizden daha büyük bir elektrikli süpürge düşünün.

Su kasesi gibi temel ihtiyaçlar esas dinlenme veya oyun alanlarından ne kadar uzakta? Kısa bir koşu mu, yoksa maraton mesafesi mi?

Köpeğinizin mobilyalara çıkma izni varsa bunun için ne kadar zıplamaları gerekiyor? Köpeğinizin bir mobilyaya çıkmak için kullanabileceği bir basamak var mı?

Tüm şekiller ve boyutlar

Küçük ve minik ırklar, mini köpek formlarının çok çeşitli bir bölümüdür. Jack Russell Teriyerler veya Batı Highland Beyaz Teriyeri gibi bazıları kompakt ve güçlüdür. İtalyan Tazısı, Prag Ratter ve Şivava gibi diğerleri daha hassas ve narin oldukları için daha nazik bir ilgiye ve özenli bakıma ihtiyaç duyarlar.

Simgesel uzun gövdeli Dakhund, yuvarlak kafalı Japon köpeği veya tüysüz Çin köpeği gibi çok farklı özellikleri olan birçok ırk bulunur. Bu ırkların bilincinde olun. Ayırt edici özellikler, "normal" köpeklere kıyasla sıklıkla aşırı derecededir ve tüm bu özellikler, köpeklerin sağlığı ve refahı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Tabii ki küçük ırk bir köpek tercih edebilirsiniz ancak aşırı küçük olmadığından emin olun ve normal büyüklüğe ve tüylere sahip ırkları seçin.

Köpeğinizin boyutu ve şekli ne olursa olsun, yataklarının şeklini ve boyutunu; mama ve su kaplarının boyutunu ve yerini; tasma, tasma kayışı veya boyunluk türü; sıcaklık gereksinimleri ve diğer ayrıntıları düşünürken köpeğinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

Küçük köpek sendromu

Büyük bir dünyada, küçük ırk bir köpek olmak zor olabilir. Ancak büyük ırklarda asla tolere edilmeyecek bazı yaramaz veya tehlikeli davranışları küçük köpekler yaptığında bu sıklıkla yanlarına kâr kalır. Bu küçük Napolyonlar, ilk önce bu tür davranışları bir savunma mekanizması olarak kullanırlar ancak bu davranışlar erken dönemde düzeltilmezlerse kolayca alışkanlığa dönüşebilir. Ebeveynlerin, 2 kg'lık bir Chihuahua veya 50 kg'lık bir Rottweiler da yapsa tasmayı çekmenin, çağrıldığında gelmemenin, öfkeli hareketlerin veya ısırmanın aynı derecede kötü davranışlar olduğunu unutmaması gerekir. Bu tür durumlarda, doğru sosyalleştirme ve eğitim mucizeler yaratabilir.

İlk aylardan itibaren çok çeşitli durumlarda, doğru davranışın öğretilmesi ve alıştırılması her boyuttaki köpeğin güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olarak istenmeyen veya açıkça tehlikeli olan davranışlar sergilemelerini önlemeye yardımcı olur. Köpeğinizin ırkını tanıyan ve ödüle dayalı eğitim veren bir eğitmen bulun veya bulunduğunuz bölgedeki bir itaat eğitimine katılın.

Az, daha çok anlamına gelir

Küçük ırkların, büyük ırklardan farklı kalori gereksinimleri vardır. Büyük ırk köpeklere kıyasla kg başına daha fazla yüzey alanına sahip olduklarından dolayı vücutlarını sıcak tutmak gibi normal vücut fonksiyonları için genelde daha hızlı enerji harcarlar. Ayrıca dolaşırken bile daha çok enerji harcarlar. Caddenin sonuna kadar yürümek komşunuzun Labrador köpeği için 100 adımsa sizin Lhasa Apso köpeğinizin o mesafeyi gitmesi 400 adımdır.

Küçük ırk köpekler, büyük ırk köpeklere göre günlük olarak kilo başına daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilir ancak aşırı kilo alımına karşı da dikkatli olunması gerekir. Obezite küçük ırk köpekler için de, büyük ırk köpekler için olduğu kadar tehlikelidir.

Cep boyutunda yavru köpekler

Bu minik ufaklıklar, vücut ağırlıklarının gramı başına daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve daha büyük ırkların yaptığı gibi enerji rezervleri depolayamadıklarından daha sık, kalori açısından yoğun öğünlere ihtiyaç duyarlar.

Küçük ve minik ırk köpekler, küçük mide kapasitelerini ve bitmek bilmez enerji ihtiyaçlarını göz önüne alınca, gün boyunca sık sık ufak öğünlerle beslenmelidir. İdeal mama miktarı için mama etiketlerini okuyun ve kendi küçük köpeğinizin özel ihtiyaçları için veteriner hekiminize danışın.

Her ırkta olduğu gibi küçük ırk köpekler de korunmalıdır ancak onlara bebek gibi davranılmamalıdır. Tüylü küçük bir Cavalier King Charles Spaniel köpeğin büyük kahverengi gözlerine bakıp hayır demek çok zor olsa da bunun da yapılması gerekiyor. Küçük ırk köpeklerin erken dönemde eğitimi, ileriki dönemde daha rahat, güvenilir ve iyi huylu bir köpek dostunuz olmasına yardımcı olur.

Uzun ve iyi yaşama

Küçük ırk köpekler genelde büyük ve iri ırklara göre daha uzun süre yaşarlar. Maltese, Chihuahua, Yorkshire Terrier ve Minyatür Dakhund'ların hepsinin 12 yaşına kadar yaşadığı biliniyor. Minyatür Poodle'ların ve Border Terrier'lerin ortalama yaşam süresi yaklaşık 14 yıldır ve çoğunun neredeyse 20 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir.

Bu uzun yaşam, genelde şehir yaşamıyla birleştiğinde küçük ırk köpeklerin, çok ileri yaşlarında da sağlıklı olabilmeleri için ekstra korumaya ihtiyaçları vardır. Veteriner kliniğine yapılan düzenli ziyaretler arasında küçük ırk köpekler, vücutlarının yaşlanma ve şehir yaşamının etkileriyle baş etmesine yardımcı olmak için ilave antioksidanlardan yararlanabilir.

Doğru mamayı verme

Her zaman küçük veya minik köpeğinize uygun, kaliteli, eksiksiz ve dengeli bir mama verdiğinizden emin olun. Seçim yaparken zorlanırsanız ne önerdiği ve küçük dostunuzu en iyi formunda tutmak için ne kadar mama vermeniz gerektiği konusunda veteriner hekiminize danışın.

İnceleyen: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Süs Köpekleri: Bilmeniz Gerekenler

  A small dark terrier with a long beard sits on the bed of a young boy. The dog has large dark eyes and a blue collar Süs köpeklerinin bakımıyla ve onlara özel ihtiyaçlarla ilgili temel bilgiler edinin. Kapsamlı süs köpeği rehberliği ve köpek desteği için Hill's Pet TR'yi ziyaret edin.
 • Yenidoğan Yavru Köpek Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Nokta

  Yavruları sıcak tutmak, bakım tavsiyesi ve daha fazlası dahil olmak üzere, yenidoğan yavru köpeklerinizin bakımına yardımcı olacak beş temel ipucu öğrenin.
 • İlk üç ay

  Irkı ne olursa olsun, tüm yavru köpekler aynı şekilde gelişir bebeklikten olgunluğa kadar hepsi aynı evrelerden geçer. Bu evreler hakkında bilgi sahibi olmak sizin için yalnızca ilgi çekidi değil, aynı zamanda yavru köpeğinizin yaşamının herhangi bir anında neler yapabileceğini bilmeniz açısından önemlidir.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.