Yeni Evcil Hayvan Sahibi

Eve bir yavru köpek mi almak istiyorsunuz? Geçiş sürecini olabildiğince sorunsuz hale getirmek için buradaki makalelere göz atın. 

0 Sonuçları Sırala:

İlişki

Eve Bir Yavru Köpek veya Daha Büyük Bir Köpek Getirmek

Tebrikler! Evinize bir tüylü arkadaş getirmekle önemli bir karar verdiniz! Bu, hayatınızdaki en heyecan verici olaylardan biri olmakta birlikte büyük bir sorumluluktur aynı zamanda. Evde bir sürü hazırlık ve köpek maması isteyen, çoğunlukla size bağımlı bir dost. Bu yüzden alışveriş rafları arasında koşuşturmaya başlamadan önce şu soruları mutlaka düşünün: Güvenilir bir veteriner tanıyor musun? Eviniz evcil hayvan için uygun mu? Bir köpeğe nazik davranılmasının önemi hakkında çocuklarınızla konuştunuz mu? Bu sorular sadece bir başlangıç. Yeni bir köpek yavrusuyla ilgili yanıtlamanız gereken soruların bir listesini yapın. Ardından, yeni en iyi arkadaşınızı eve nasıl alıştırabileceğiniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak makalelerimizi okuyun. 

Eve Almadan Önce 

Köpeğinizi ister bir barınaktan edinin ya da bir arkadaşınızdan alıyor olun, onu eve getirmeden önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle, kimyasallar, temizlik maddeleri, giysiler, kitaplar vb. gibi tüm tehlikeli ve değerli şeylerin evde bulunmadığından veya ulaşamayacakları yerlere kaldırıldığından emin olmanız gerekir. Bu, dolapların kilitli, tezgah üstü ve yerlerin temiz olması ve elektrik kablolarının ortalıkta olmaması veya duvarlara sabitlenmesi anlamına gelir. Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, yavru köpekler eşyaları çiğnemeye bayılırlar. O yüzden bu dürtüsünü tatmin etmek için evde bol miktarda oyuncak olduğundan emin olun zira bu önlem sizin birkaç çift ayakkabı kaybetmenizi önleyecektir! Ayrıca, köpekleri küçük çocuklarla hemen bir araya getirmemeniz gerekir. Bu işi yavaş ve stressiz yapın, böylece bir arada geçirilen zaman pozitif deneyimler doğursun. Bu iş diğer evcil hayvanlar için biraz daha incelik gerektirir. İlk başta anlaşamazlarsa, onları ayrı odalarda tutun ve giderek artan sürelerde birlikte olmalarına izin verin. Evcil hayvanlarınızı tam olarak birbirlerine alıştıklarından emin oluncaya kadar gözetiminiz altında tutun.  

Eve Alma Sonrası

Yavru köpeğinizin yeni çevresiyle tanıştıktan sonraki ilk birkaç gün yalnızca diğer aile üyeleri için değil, köpek yavrusu için de bir alışma dönemi olacaktır. Zorunlu şeyleri (boyunluk ve tasma, mama, yatak takımı, su kapları vb.) bolca alarak onu rahat hissettirin. Oyun oynaması için ortalıkta çeşitli oyuncaklar bırakın ve zehirli bitkileri ve temizlik maddelerini ortalıktan kaldırıp kilitleyerek ve banyo çöp kovalarını yüksek bir yere koyarak kendisine güvenli bir ortam yaratın. Birbirinizi tanıdıkça köpeğinizin sevdiği ve hoşlanmadığı şeyleri yavaş yavaş anlayacaksınız. Sadece sabırlı olmayı unutmayın ve yeni keşfedilen dostluğa ait her anın tadını çıkartın.