Yeni Bir Köpeğin Eve Getirilmesi: Sıcak Bir Karşılama İçin Pratik Bilgiler

Published by
min read
$authorText
$readingTime
$authorText
$readingTime
$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Barınakta gördüğünüz yeni bir tüylü arkadaşa aşık oldunuz ve onu evlat edinmeye hazırsınız, ama eve yeni bir köpek getirmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Bir barınaktan evlat edinirken, bir köpeğin tam geçmişini bilmiyor olabilirsiniz, bu nedenle barınak çalışanlarına onun hakkında ne tür bilgilere sahip olduklarını sorun. Tabi onlar da bunu bilmiyor olabilir. Tüylü dostlarımız, evsiz kalmaları veya onlara bakan kişilerin taşındıkları için onlardan vazgeçmeleri gibi çeşitli nedenlerle kendilerini barınakta bulabilir.

Bir yavrunun geldiği ev (veya sokaklar) onun mizacını ve insanlarla olan etkileşimini şekillendirebilir, bu nedenle küçük dostunuzu eve getirmeden önce geçmişi hakkında olabildiğince bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Utangaç bir mizaca sahip olabilir veya tüm bu karmaşadan korkabilir. Yeni hayatına geçişi sorunsuz hale getirmek için işte size evinizi ve aile üyelerinizi büyük taşınmaya nasıl hazırlayacağınıza dair bazı pratik ipuçları.

 

Yeni Bir Köpeği Eve Getirmeden Önce

Her şeyden önce, yeni köpeğiniz gelmeden gerekli malzemeleri önceden evinize stoklayın. Evcil hayvan tabaklarının alınmasından bahçenize çit kurmaya ve ne tür oyuncaklar edineceğinize kadar her şeyi düşünmelisiniz. (Yumuşak peluş hayvanlar? Lastik çiğneme oyuncağı? Yani çok fazla seçenek mevcut!)

Köpeğinizin evinizde geçireceği ilk gün için sahip olması gerekenler arasında şunlar sayılabilir: kaseler, uygun kimlik taşıyan bir tasma, kayış, bakım aletleri, kaka temizleme kepçesi ve torbası ve yumuşak, rahat bir yatak. Eve bir yavru köpek mi getiriyorsunuz? Girmemesi gereken odaların kapısına bebek geçitleri kurun.

Beslenme söz konusu olduğunda, köpek mamasını yaşına, mevcut sağlık durumuna ve diyet kısıtlamalarına göre seçin. İlk başta yemeğini beğenmezse üzülmeyin. Evcil hayvanınızı yeni mamasına alıştırmak bir deneme-yanılma sürecidir ve birkaç gün sürebilir.

Yeni yavru köpeğiniz ilk evcil hayvanınız mı? Bölgenizde faaliyet yürüten saygın bir veteriner hekim bulun ve köpeğinizi kontrol için en yakın zamanda ona götürün. Evcil hayvanlarınız için zaten halihazırda bir veterineriniz varsa, onu nasıl sıcak bir şekilde karşılayacağınız konusunda herhangi bir tavsiye edinmek için yeni dostunuzu eve getirmeden önce onunla iletişime geçin.

Yeni evcil hayvanınızın bakımına birden fazla kişi ve/veya çocuk yardımcı olacaksa, kimin hangi görevden sorumlu olacağını önceden belirleyin. Programdan haberdar olmayan kişiler yüzünden yeni arkadaşınıza gerektiğinden fazla mama verilmesini veya çok ihtiyaç duyulan bir yürüyüşü kaçırmasını istemezsiniz.

Evde

Golden Retriever puppy with a black collar gazing ahead.

Yeni dostunuz ister yavru ister yetişkin olsun, eve yeni bir köpek getirdiğinizde bir alışma süresi gerekir. İdeal olanı bu süre zarfında mümkün olduğunca yeni köpeğinizle birlikte evde olmanızdır. İlk geldiği zamandan itibaren bir veya iki hafta birlikte zaman geçirebilirseniz, daha yumuşak bir alışma dönemi yaşarsınız.

Mizacına bağlı olarak, yeni köpeğiniz doğrudan size bağlanabilir ve kendini rahat hissedebilir veya ilk başta isteksiz ve içine kapanık olabilir. Utangaç ve korkak davranıyorsa, yeni mekanına kademeli olarak alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Yeni evini dilediği gibi incelemesine izin verin, ona koklaması ve araştırması için bolca zaman verin. Evde küçük çocuk varsa, yeni dostunuzla geçirdikleri zamanları kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Alışkın olmadığı bir ortamda bir köpeğe agresif şekilde dokunmak veya onu agresif sevmek, alışmasının daha uzun sürmesine neden olarak endişesini artırabilir.

Tuvalet eğitimine öncelik verin. Yavru köpeğiniz barınakta oyunculuğunun zirvesinde olsa bile, yabancı bir ortama geldiğinde bazı tuvalet kazaları yaşayabilir. Eğitime hemen başlayın ve bu konuda kararlı olun. Petcha bu konuda "bir köpeği eğitirken, altın kuralın onu suçüstü yakalamak olduğunu unutmayın" diye uyarıyor. Başka bir deyişle, bir evcil hayvanı yanlış bir şey yaptıktan sonra azarlamak mesajınızın daha güçlü anlaşılmasını sağlamaz. Ancak, onu azarlamaktansa olumlu davranışlarını ödüllendirmek daima daha iyidir. Kakasını dışarıda yaptığında onu övgü veya ödül mamasıyla ödüllendirebilirseniz, gelecekte bunu tekrar yapma olasılığı daha fazla olacaktır.

Ev içi eğitimine ek olarak, davranış eğitimine de yatırım yapmanız gerekir. Yavru köpeğin eğitimine yedi ila sekiz haftalıkken başlamalısınız, ancak daha yaşlı bir köpeği de eğitmek mümkündür. Eğitim ona belirli davranışları öğretmenin harika bir yolu olabilir, ancak aynı zamanda mükemmel bir bağlanma fırsatı da sunar. Köpekler sürü liderlerini memnun etmekten zevk alırlar ve öğrenmeye açıktırlar. Otur, kalk ve yat gibi temel konuları kavramaya başladıktan sonra sallan, yuvarlan ve koş-getir gibi daha ileri komutlardan bazılarını öğretmeye başlayabilirsiniz. Bir köpeğin öğrenme yeteneği, sizin onunla çalışma becerinizle doğrudan bağlantılıdır o yüzden sizin ondan ne yapmasını istediğinizi anlamaya çalışırken ona karşı sabırlı olun.

Geceler yeni bir eve gelmiş köpekler, özellikle de yavru köpekler için genellikle yeni bir deneyimdir. İlk başlarda biraz huysuzluklar yaşayabilir ve bu da sizin tepki vermenize neden olabilir, ancak erkenden bazı temel kurallar koymak en iyisidir. Gece boyunca kulübesinde veya yatağında uyuyacağını ve sabah yine onun yanında olacağınızı bilmesi gerekir. Bu çoğu davranış için geçerlidir - evde yeni olduğu için bazı olumsuz davranışlarına müsamaha gösterirseniz, evin kurallarını öğrenmesi daha uzun sürecektir. Bu yüzden, mobilyaların üzerine çıkmasını istemiyorsanız, oraya çıkmasına izin vermeyin, yoksa daha sonra şansını tekrar deneyecektir.

Son olarak, ilk başta yüksek sesle müdahaleleri ve aşırı heyecanlı hareketleri en aza indirgediğinizden emin olun. Onun için çok fazla uyaran varsa, çok erken geri çekilebilir ve aşırı endişelenebilir. Sakin olun ve yeni evini kendi başına keşfetmesine izin verin, yeni çevresini daha yakından tanıdıkça normale dönmeye başlayabilirsiniz.

Her şeyden önce, ona karşı sabırlı ve şefkatli davranın ve ömür boyu arkadaşınız olsun!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien yazar, anne ve evi uzun zamandır iki Mavi Rus kedisi tarafından yönetilen bir evcil hayvan sahibi. Çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy sitelerinde yayımlanmakta ve aile hayatı, evcil hayvanlar ve gebelik üzerine yazılar yazmaktadır. Kendisini Instagram ve Twitter’da @brovelliobrien adresinden takip edebilirsiniz

 

İlgili Makaleler

 • Tasma ve tasma kayışı ile tanışma

  Dogs running Hangi tip tasma? Yavru köpeğinizin ilk tasması kesinlikle zincir ya da metal boğma bir tasma değil, tokalı bir tasma olmalıdır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.
 • Ayrılık

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.
 • Aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları

  Dogs running Elbette ki, aşı uygulanmış bir yavru köpek dahi, bazen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Karşı karşıya kalabileceğiniz bazı sorunları burada bulacaksınız: Çoğu durumda, ishal yalnızca geçici bir rahatsızlıktır.

Ilgili ürünler