Köpeğime Muz Vermem Güvenli mi?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpekler, insan yiyeceklerine deli olur! Ancak insanların düzenli olarak tükettiği çoğu yiyecek, köpekler için iyi değildir ve bazıları zararlıdır. Peki köpekler muz yiyebilir mi? İşte köpekler için muzla ilgili gerçek ve bu vitamin açısından zengin meyveden köpeğinize neden ara sıra vermek isteyebileceğiniz.

İçinde meyveler ve sebzeler bulunan buzdolabının yanında oturan Golden RetrieverMuzun Faydaları

Muzlardaki potasyum ve C vitamini oranı yüksektir. Ayrıca B6 vitamini, manganez, biyotin ve bakır açısından da zengindir ve bunların tamamı köpeğinizin genel sağlığı açısından yararlıdır. Kennel Club, muzlardaki magnezyum oranının da yüksek olduğunu ve bunun, köpeğinizin diğer vitaminleri daha verimli bir şekilde almasını ve sağlıklı kemik gelişimini desteklediğini belirtmektedir.

Köpeklerde Muzun Sakıncaları

Muzdaki şeker oranı yüksektir, bu yüzden yalnızca ara sıra özel bir ödül olarak verilmektedir ve köpeğinizin beslenmesinin düzenli bir öğesi olamaz. Muzlardaki lif içeriği, küçük miktarlarda köpeğiniz için iyi olabilir. Hatta köpeğiniz çok fazla yerse kabızlığı önlemek yerine kabız olmasına yol açabilir.

Muz Kabuklarına Hayır Deyin

Muz kabukları köpeğiniz için zehirli olmasa da sindirimi zordur ve köpeğinizin hasta olmasına ya da bağırsaklarının tıkanmasına yol açabilir. Muz kabuklarını köpeğinizin göremeyeceği bir yere attığınızdan emin olun.

Pembe kazaklı, kahverengi, uzun tüylü Chihuahua bir insanın elinden muz yiyor.Muz Güvenliği

İlk kez ödül olarak muz verirken herhangi bir mide sorunu olup olmadığını gözlemlemek önemlidir. Evcil hayvanınızda kilo alımını izlemek de önemlidir çünkü kilo alması, çok fazla ödül aldığı anlamına gelebilir. Ayrıca köpeğinizde diyabet ya da yüksek kan şekeri sorunları varsa ona hiç muz vermemek muhtemelen en iyisidir. Veteriner hekiminiz, zaman zaman köpeğinize özel bir ödül olarak muz verip vermemeniz konusunda size en iyi bilgileri verebilir.

Peki köpeğiniz bütün bir muzu ele geçirirse ve kabuğuyla birlikte hepsini yerse ne olur? Herhangi bir mide bulantısı ya da sindirim sorunu fark ederseniz hemen veteriner hekiminiz aramalısınız.

Köpeğinize Nasıl Muz Verilir?

Bazı köpekler muzun tadına bayılsa ve elinizden muz parçalarını kapsa da bazılarını biraz ikna etmek gerekir. Köpeğinize ilk kez muz vermek için aşağıdaki taktiklerden bazılarını deneyebilirsiniz:

 • Ezerek mamasının içine karıştırmayı deneyin
 • Bir parça muzu fıstık ezmesiyle karıştırın (Fıstık ezmesi de köpeklere kontrollü miktarda verilmesi gereken başka bir yiyecektir. Sık sık atıştırmak veya ödül olarak asla kullanılmamalıdır.)
 • Mama veren oyuncağı ezilmiş muzla doldurup dondurun
 • Kabuğunu soymadan ve doğramadan önce muzu dondurun ve köpeğinize donmuş dilimler verin
 • Tadını sevip sevmeyeceğini anlamak için, içinde muz bulunan köpek ödül mamalarından verin. Hill's, deneyebileceğiniz harika bir fıstık ezmesi ve muz seçeneği sunar.

Köpekler muz yiyebilir mi? Kısaca yanıtlamak gerekirse evet, makul miktarda. Muzdaki besin değeri çok yüksek olsa da köpeklerin tüm besleyici diyetinin yalnızca küçük bir parçası olması gereken şekerli bir ödüldür. Köpeğinize muz verme konusunda şüpheleriniz varsa evcil hayvanınız için en iyi besin kaynakları hakkında veteriner hekiminize danışın.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler