Besin ve Beslenme: Köpekler

En iyi köpek mamasını mı arıyorsunuz? İşe buradaki makalelerin bazılarını okuyarak başlayın. 

0 Sonuçları Sırala:

İlişki

Sağlıklı Mama, Mutlu Köpek. 

En iyi yavru köpek maması için arayışta mısınız? Rafları dolduran binlerce farklı köpek maması markası ve özel mamalar olduğunda doğru mamayı seçmek kolay değildir. Fakat endişelenmeyin. Bu arayış sadece sizin harika bir evcil hayvan sahibi olduğunuz anlamına gelir. Neden? Yavru köpeğinizin yüksek kaliteli ve dengeli beslenmesini sağlamak onun için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Onun iyiliği için mükemmel bir mama seçmenin yollarını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. 

EN İYİ KÖPEK MAMASI   

Köpeğiniz için yapabileceğiniz en kritik şeylerden biri ona ihtiyaç duyduğu dengeli beslenmeyi sağlamaktır. İdeal mama, bir protein dengesini (hayvansal kaynaklı), kaliteli yağları ve omega-3 yağ asitleri gibi mikro besin maddelerini içermelidir. Ayrıca, C vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi 50'den fazla önemli besin maddesine de ihtiyaç duyulur. Eğer yediği mama gerekli tüm besin maddelerini içermiyorsa, sağlık sorunları yaşayabileceğini unutmayın. 

Mamayı Bulunduğu Yaşam Evresine Göre Değiştirme

Her büyüklükte köpek için uygun tek bir mama yoktur, çünkü tüylü dostlarımızdan her biri yaşam evresine bağlı olarak farklı beslenme ihtiyaçlarına sahiptir. Aktif köpekler için köpek maması, büyük cins köpekler için mama ve artrit, deri alerjileri, diş bakımı ve eklem sağlığı gibi sağlık sorunları için özel olarak dengelenmiş pek çok ayrı mama var. Ve eğer köpeğiniz yaşlıysa, daha iyi bir böbrek fonksiyonu için genellikle az miktarda mineral içeren köpek mamaları mevcuttur. 

KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLER

Köpeklerin biz insanlarınkinden farklı besin gereksinimleri vardır, bu nedenle köpekleri insanların yediği yiyeceklerle beslemek iyi bir fikir değildir. Bu tür yiyeceklerde genellikle aşırı kalori mevcuttur ve ihtiyaç duydukları her şeyi içerecek bir besin dengesine sahip değildir. Ayrıca insanların yediği yiyecekler onları hasta edebilir ve mide rahatsızlığına sebep olabilir. Hangi gıdaların onlar için zehirli olabileceğini bilmek önemlidir. Dikkat etmeniz gereken pek çok zehirli yiyecek ve ev eşyası bulunmaktadır ancak burada dikkat edilmesi gereken en yaygın bazı gıda problemleri şunlardır: Örneğin, köpeğiniz yeni pişirdiğiniz çikolatalı pastayı bulmuşsa, çikolata köpekler için zehirli olduğundan hemen veterineri aramak iyi bir fikir olacaktır. Aynısı üzüm, soğan ve sarımsak yiyen köpekler için de geçerlidir.