Köpekler Kinoa Yiyebilir mi (ve Güvenli mi?)

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kinoa, binlerce yıldır insanlar tarafından yenilen bir bitkinin tohumudur. Glütensiz olduğu ve çok çeşitli besin değerlerine sahip olduğu için son zamanlarda popülaritesi arttı. İnsanlar, çoğunlukla pirince ya da diğer tahıllara alternatif olarak kinoa tüketirler. Peki kinoa köpekler için güvenli mi? Köpeklere kinoa vermenin olası faydalarının yanı sıra olası sorunları keşfetmek için okumaya devam edin.

Köpekler Kinoa Yiyebilir Mi?

Dili ağzının yanında dışarı sarkmış siyah köpek.
Kinoa, günümüzde çoğu köpek mamasında bulunur. Sıklıkla buğday, mısır ve pirinç gibi tahılların yerine kullanılır. Kompleks karbonhidrat, lif ve temel aminoasit ve yağ asitleri kaynağı olmasının yanı sıra kinoa, bazı vitaminler ve mineraller de içerir. Bunlar şu şekildedir:

 • Demir
 • Kalsiyum
 • Bakır
 • Çinko
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Manganez
 • E vitamini
 • B vitaminleri

Kinoada bulunan temel besinler, sağlıklı ve parlak tüyler, sağlıklı dişler ve tırnaklar, güçlü kemikler için destek sağlar. Kinoadaki (ayrıca diğer tahıllardaki ve tohumlardaki) besinler; metabolizma, kan şekeri seviyeleri, beyinsel işlev desteğine yardımcı olur ve günlük aktiviteler için iyi bir enerji kaynağı olabilir.

Kinoa Köpekler İçin Güvenli Mi?

Kinoa, büyürken kendisini böceklerden koruyan ve doğal bir şekilde oluşan saponin adlı kimyasalla kaplıdır. Merck Veteriner Hekim Kılavuzu'na göre bu kimyasalın, insanlarda ve köpeklerde doku hasarına neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca köpeğinizi dengeli bir mamayla beslerken kinoa gibi ilave bileşenler eklemek önerilmez. Bunun nedeni, ekstra kaloriye neden olması ve öğündeki besin değerlerinin dengesini bozmasıdır. Bu da zaman içinde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bazı köpekler, doğru şekilde pişirilmemiş bitkisel ürünler tükettiğinde sindirim güçlükleri yaşayabilir. Köpeklere kinoa yedirmek kusma, ishal veya kabızlık gibi sorunlarla birlikte midesinin bozulmasına neden olabilir. Bitkilerde bulunan oksalat, ayrıca köpeklerde inflamasyonu artırabilir ve bu da eklem iltihabı olan köpeklerin acısını şiddetlendirebilir. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir nokta da kinoanın sıklıkla tuz, soğan, fasulye, et ve baharat gibi köpeğinizin sağlığı için zararlı olabilecek diğer malzemelerle hazırlandığıdır. Bu nedenle köpeğinize, tabağınızdan ufak bir parça bile olsa, insanlar için hazırlanmış kinoadan vermek hiçbir zaman iyi bir fikir değildir.

Köpeğinizi Kinoayla Besleme

Köpeğinize herhangi bir yiyecek vermeden önce veteriner hekiminize danışmak her zaman en iyisidir. Peki köpekler kinoa yiyebilir mi? Evet, sindirilebilir bir biçimde doğru şekilde hazırlandığında ve eksiksiz ve dengeli bir öğünün parçası olarak doğru miktarlarda, köpekler kinoa yiyebilir. Genel anlamda, köpeğinize sofradaki yiyeceklerden vermekten kaçınarak söz konusu tüm riskleri ortadan kaldırmak en iyisidir.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus bir evcil hayvan aşığı, serbest yazar ve roman yazarıdır. Şu anda eşi ve dört ayaklı arkadaşlarıyla Ozark Mountains, ABD'de yaşıyor ve burada, sabah kahvesini içerken arka bahçesinde çok çeşitli vahşi hayvanları izlemekten keyif alıyor.

İlgili Yazılar

 • Yavru köpeğinizin beslenmesi.

  lk günlerde, yavru köpeğinize yetiştiricinin kullandığı aynı mamayı vermelisiniz.
 • Birkaç temel kural

  Yavru köpeğiniz büyüdükçe, kendini kabul ettirmeye de ihtiyacı olacaktır. Yavru köpekler, mücadele zemini olarak sıklıkla öğün zamanlarını seçerler. Ancak ona boyun eğmeniz hata olur.
 • Yaşlı Küçük Irk Köpeğinizi Neyle Beslemelisiniz?

  A black and tan dog appears from behind a fence. It has jumped and is captured mid-air appearing as though it is standing Daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam için küçük ırk yaşlı köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını anlayın. Hill's Pet TR'de uzman tavsiyeleriyle doğru beslenmeyi bulun.
 • Küçük Irklar İçin En İyi Köpek Maması Nedir?

  A small white dog stands up on its hind legs as a bowl of dry kibble is held out in front of it. The dog looks happy and excited with bright eyes and a wide mouth Küçük ırk köpekler için en iyi besinleri ve sağlıkları için en iyi mama seçiminin nasıl olacağını öğrenin. Hill's Pet TR'de küçük köpekler için daha fazla rehberlik bulabilirsiniz.

İlgili ürünler