Bir köpeğin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır?

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Ev yapımı evcil hayvan mamalarının incelendiği bir araştırmada, mamaların yüzde 90’ından fazlasının, evcil hayvanlar için dengeli beslenme sağlamadığı ve eksiklikleri olduğu saptanmıştır.*

 • Her türün çok farklı beslenme gereksinimleri vardır. Köpeğiniz için hazırladığınız mama, çocuğunuz ya da kendiniz için hazırladığınız yemeklerle aynı değildir. Köpeklerin beslenme gereksinimleri insanlardan oldukça farklıdır.
 • Bir köpeğin gereksinimlerinin karşılanması için uygun şekilde dengelenmemiş olan mamalar sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Örneğin, sağlıklı metabolizma için kalsiyumun fosfora kıyasla daha yüksek olduğu ölçülü bir oran sağlayacak şekilde, kalsiyum ve fosfor düzeyleri dengelenmiş olmalıdır.**
 • Köpeklerin, insan gereksinimine kıyasla çok daha fazla taurine ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaç büyük önem taşımaktadır. Çok az taurin, kalp ve göz rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.
 • Köpeğinize hiçbir zaman çiğ et vermemelisiniz. Çiğ etin işlemden geçirilmesi, biz insanların tükettiği besinlerin pişirilmesinde her zaman kritik bir aşamadır. Aynı zamanda köpeğinizin maması için de önemlidir. Çiğ etler sıklıkla salmonella, listeria ve hatta evcil hayvanlar ve onların bakımıyla ilgilenen insanlar için çok tehlikeli olabilen E. coli gibi bakteriler içermektedir. Bu bakteriler, çiğ etle beslenen köpekler ve diğer evcil hayvanlardan, onlarla temas halindeki insanlara geçebilmektedir. Küçük çocuklar, yaşlı ve bağışıklık sistemleri zayıf olan bireylerde ciddi hastalıklar ortaya çıkması mümkündür.††

* Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 169.
** Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 310.
Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 30.
†† FDA Notice December 18, 2002.

Related Articles

 • Birkaç temel kural

  Yavru köpeğiniz büyüdükçe, kendini kabul ettirmeye de ihtiyacı olacaktır. Yavru köpekler, mücadele zemini olarak sıklıkla öğün zamanlarını seçerler. Ancak ona boyun eğmeniz hata olur.
 • Köpeğinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz?

  Dogs running Köpeğinizi doğru miktarda mama kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - köpeklerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.
 • Yavru köpeğinizin beslenmesi.

  lk günlerde, yavru köpeğinize yetiştiricinin kullandığı aynı mamayı vermelisiniz.
 • Çok fazla tuz tüketimin riskleri

  Dogs running Tuz, köpeğinizin beslenmesinde önemli bir bileşendir ve onun refahında önemli bir rol oynamaktadır. Tuz (ya da sodyum klorür), vücutta sıvı tutulmasını sağlar ve sinir sistemi ile organların çalışması için gereklidir.