Yavru köpeğinizin rahatsızlıklara karşı aşılanması

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Aşı uygulamasının yaşamsal olduğu sağlık sorunları

Yavru köpeğinizin aşılanması, onun çeşitli önemli rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklar kulağa ürkütücü gelse de, yavru köpeğinizin tüm aşılarını yaptırırsanız, artık bu konuda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Canine distemper (köpek gençlik hastalığı)

Semptomları öksürük, ishal, yüksek ateş, kusma, göz iltihabı ve burun akıntısını içermektedir. Bazen burun ve taban yastıkçıkları sertleşerek çatlayabilir ve daha ciddi hastalık durumlarında nöbetler, kas spazmları ya da felç meydana gelebilir. Bu rahatsızlık ölümcül olabilmektedir.

Köpek parvovirüs

Bu, kanlı ishalle karakterize olan son derece bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Diğer semptomları, kusma, enerji eksikliği, depresyon ve yüksek ateşi içermektedir. Altı aylıktan küçük olan yavru köpekler, ölümcül olabilen parvovirüse karşı özellikle duyarlıdır.

Köpek hepatiti

Bu rahatsızlığın semptomları, öksürük, karın ağrısı, nöbetler, kusma ve ishali içermektedir. Gözler mavimsi renkte görünebilir (hepatit mavi gözü). On iki aylıktan küçük olan yavru köpekler ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu karaciğer rahatsızlığına karşı daha duyarlıdır.

Leptospirozis

Enfekte hayvanların idrarına temas yoluyla geçebilen bakteriyel bir hastalıktır. Leptonun bir formu, idrar yoluyla başka köpeklere geçebilmekte, Weil hastalığı adı verilen bir başka formu ise sıçan idrarı yoluyla geçmektedir. Semptomları depresyon, yüksek ateş, aşırı susama, cansızlık, idrar çıkma artışı, karın ağrısı, kusma, kanlı ishal ve sarılığı içermektedir. Yavru köpeğiniz sarılık olursa, derisinin sarı renkte olduğunu görebilirsiniz - bu durum, göz aklarında ya da yanaklarının iç kısmında da saptanabilir. Ciddi rahatsızlık durumlarında, bu hastalık birkaç saat içinde ölümcül olabilmektedir. Bu Lepto formu insanlara da bulaşabilmektedir.

Canine parainfluenza (köpek nezlesi) virüsü

Kennel cougha sebep olan son derece enfeksiyöz bir rahatsızlıktır. Bu, köpeğin boğulur gibi ses çıkarabildiği çok ciddi olabilen kuru, kesik bir öksürüktür.

Related Articles

Related Products