Yavru köpeğinizin rahatsızlıklara karşı aşılanması

Aşı uygulamasının yaşamsal olduğu sağlık sorunları

Yavru köpeğinizin aşılanması, onun çeşitli önemli rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklar kulağa ürkütücü gelse de, yavru köpeğinizin tüm aşılarını yaptırırsanız, artık bu konuda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Canine distemper (köpek gençlik hastalığı)

Semptomları öksürük, ishal, yüksek ateş, kusma, göz iltihabı ve burun akıntısını içermektedir. Bazen burun ve taban yastıkçıkları sertleşerek çatlayabilir ve daha ciddi hastalık durumlarında nöbetler, kas spazmları ya da felç meydana gelebilir. Bu rahatsızlık ölümcül olabilmektedir.

Köpek parvovirüs

Bu, kanlı ishalle karakterize olan son derece bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Diğer semptomları, kusma, enerji eksikliği, depresyon ve yüksek ateşi içermektedir. Altı aylıktan küçük olan yavru köpekler, ölümcül olabilen parvovirüse karşı özellikle duyarlıdır.

Köpek hepatiti

Bu rahatsızlığın semptomları, öksürük, karın ağrısı, nöbetler, kusma ve ishali içermektedir. Gözler mavimsi renkte görünebilir (hepatit mavi gözü). On iki aylıktan küçük olan yavru köpekler ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu karaciğer rahatsızlığına karşı daha duyarlıdır.

Leptospirozis

Enfekte hayvanların idrarına temas yoluyla geçebilen bakteriyel bir hastalıktır. Leptonun bir formu, idrar yoluyla başka köpeklere geçebilmekte, Weil hastalığı adı verilen bir başka formu ise sıçan idrarı yoluyla geçmektedir. Semptomları depresyon, yüksek ateş, aşırı susama, cansızlık, idrar çıkma artışı, karın ağrısı, kusma, kanlı ishal ve sarılığı içermektedir. Yavru köpeğiniz sarılık olursa, derisinin sarı renkte olduğunu görebilirsiniz - bu durum, göz aklarında ya da yanaklarının iç kısmında da saptanabilir. Ciddi rahatsızlık durumlarında, bu hastalık birkaç saat içinde ölümcül olabilmektedir. Bu Lepto formu insanlara da bulaşabilmektedir.

Canine parainfluenza (köpek nezlesi) virüsü

Kennel cougha sebep olan son derece enfeksiyöz bir rahatsızlıktır. Bu, köpeğin boğulur gibi ses çıkarabildiği çok ciddi olabilen kuru, kesik bir öksürüktür.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Köpek pirelerinin üstesinden gelme | Hill's Pet

  Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.
 • Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey | Hill's Pet

  Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.
 • Yaz sıcağı | Hill's Pet

  Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır.
 • Köpeğinizin veteriner hekime götürülmesi | Hill's Pet

  Veteriner hekime gitmesi, köpeğiniz için stresli bir deneyim olabilmektedir. Bununla birlikte, veteriner kliniğine gerçekleştireceğiniz ziyaretin hem siz, hem de köpeğiniz için rahat ve stressiz olmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz.
 • Köpeklerin gök gürültüsü korkusu | Hill's Pet

  Gök gürültüsü korkusu, köpeklerde sık görülen bir fobidir. Bu korku çoğunlukla saklanma, inilti, havlama, pençeleme ve hatta idrarını yapmayla kendini gösterir.
 • Veteriner hekimle görüşme | Hill's Pet

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.