Köpeğinizin veteriner hekime götürülmesi

Gerek düzenli bir kontrol, gerek aşılama için, gerekse köpeğiniz rahatsız olduğu veya yaralandığı için, er ya da geç, köpeğinizi veteriner hekime götürmeniz gerekecektir.

Veteriner hekime gitmesi, köpeğiniz için stresli bir deneyim olabilmektedir. Çevresinde pek çok yabancı görüntü, koku, ses, insanlar ve hayvanlar vardır. Bununla birlikte, veteriner kliniğine gerçekleştireceğiniz ziyaretin hem siz, hem de köpeğiniz için rahat ve stressiz olmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz.

Veteriner hekime gitmeden önce, köpeğinizi iyi bir yürüyüş için dışarıya çıkarmayı unutmayın. Yürüyüş, köpeğinize idrarını yapma fırsatı sağlayacak ve bu da, veteriner kliniğinde bir kaza olma olasılığını azaltacaktır. Köpeğiniz zaten bir egzersiz süresi geçirmişse, aynı zamanda daha sakin ve daha yumuşak başlı olacaktır.

Bir taşıma çantası kullanın

Çoğunlukla tasma kayışıyla çok daha iyi huylu olsa da, köpeğiniz yeterince küçükse, onu veteriner hekime bir taşıma çantası içinde götürmeyi düşünebilirsiniz. Taşıma çantası, ürkmesi halinde ısırmasını, pençe atamasını ya da kaçmaya çalışmasını önlemenizi garanti altına alır. Ayrıca, köpeğinizi veteriner kliniğindeki diğer huysuz evcil hayvanlardan da koruyacaktır. Son olarak, köpeğiniz rahatsızsa ya da topallıyorsa, kafesli bir sandık, onu veteriner hekime götürmenizi kolaylaştıracaktır.

Taşıma çantası kullanıyorsanız, içine örtüler koymayı unutmayın. Üzerinde kokunuzu taşıyan biraz eskimiş örtüler iyi bir seçim olacaktır. Kokunuz yakınında olduğu için, köpeğiniz, sizinle güvenlik ve konfor arasında bağlantı kuracak ve böylece kendini daha iyi hissedecektir.

Bekleme odasındayken, köpeğinizin sakin kalmasını sağlayın ve kontrol altında tutun. Diğer hayvanları görmesi onu heyecanlandırabileceği için, en iyi yöntem onu yanınızda ya da kucağınızda tutmaktır. Köpeğinize fiziksel olarak bol bol ilgi göstermey ve onunla yumuşak bir şekilde konuşmayı unutmayın; bu, onun sakin kalmasına yardımcı olacaktır.

Yardım edip edemeyeceğinizi sorun

Muayene zamanı geldiğinde, veteriner hekiminize onu tutması için yardım edip edemeyeceğinizi sorun. Ancak veteriner hekimler ve yardımcılarının, sinirli ya da korkmuş olan hayvanları tutma konusunda son derece deneyimli olduğunu ve köpeğinizin canının yanmasını ya da can yakmasını önleme konusunda teknik bilgileri olduğunu unutmayın. O halde endişelenmeyin; köpeğiniz emin ellerde olacaktır.

Veteriner klinikleri ve hastaneleri çok hareketli yerler olabilir. Veteriner hekiminizle köpeğiniz hakkında konuşmak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, önceden plan yapmalısınız. Alabiliyorsanız daha uzun süreli bir randevu alın ya da yoğun saatlerde gitmeyin. Akşamüstü saatleri, çoğunlukla veteriner kliniklerinin en yoğun zamanlarıdır.

Köpeğinizi, kontroller için ve tartılması amacıyla düzenli olarak veteriner hekime götürmelisiniz. Bu yalnızca köpeğinizin bu deneyime alışmasını sağlamakla kalmayacak, veteriner hekimin de köpeğinize alışmasına olanak tanıyacaktır! Köpeğinizi bir veteriner hekimin görmesinden daha iyi olan şey, onun gereksinimlerini karşılayabilecek olan bir veteriner hekimin görmesidir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Köpek pirelerinin üstesinden gelme | Hill's Pet

  Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.
 • Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey | Hill's Pet

  Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.
 • Yaz sıcağı | Hill's Pet

  Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır.
 • Köpeklerin gök gürültüsü korkusu | Hill's Pet

  Gök gürültüsü korkusu, köpeklerde sık görülen bir fobidir. Bu korku çoğunlukla saklanma, inilti, havlama, pençeleme ve hatta idrarını yapmayla kendini gösterir.
 • Veteriner hekimle görüşme | Hill's Pet

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler | Hill's Pet

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.