Bal arısı ve yaban arısı sokmaları

Tüm köpekler meraklıdır ve sevdikleri yalnızca koşarak bir şeyleri kovalamaktır … böcekler de dahil! Bal arısı ve yaban arısı sokmaları, köpeğinizde çoğunlukla yalnızca hafif bir ağrıya ve tahrişe neden olacaktır.

HornetAncak birkaç kez sokulması ya da ağzının içi ve boğazından sokulması tehlikeli olabilmektedir ve bir veteriner hekime götürülmesi gerekecektir. Sokmanın ağrısına neden olan küçük bir delik şeklindeki yara değil, iğneden püskürtülen küçük miktardaki zehirdir.

Hangi iğne?

Bal arısının iğnesi kancalıdır ve ölen arı vücuttan ayrılırken deriye takılarak iğnesini geride bırakmasına uygun bir yapısı vardır. Yaban arılarının iğneleri kancalı değildir, ancak daha ağrılıdır ve kızdırılmaları halinde, bu arılar birkaç kez sokabilmektedir.

Köpekler, iğneli bir böceği çok yakından inceledikten sonra, yüzü çoğu zaman bu böcek tarafından sokulur. Köpeğin hassas olan burnundaki sokmalar özellikle ağrılıdır. Bazı köpekler, bir böceği ısırmaya ya da yakalamaya çalışırsa, dilinden ya da ağzının içinden veya boğazından bile sokulabilir. Neden oldukları şişmenin köpeğin boğazına çok yakın olabilmesi ve hava yolunu bloke edebilmesi nedeniyle, bu sokmalar tehlikeli olabilmektedir.

Reaksiyon

Arının çok sayıda yerden sokması ya da köpeğin iğnedeki kimyasallara alerjik bir yanıt vermesi, ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Ciddi bir reaksiyonun belirtileri, genel güçsüzlük, nefes darlığı ve arı sokmasının gerçekleştiği yerden uzaklaşarak yayılan büyük bir şişliği içermektedir. Boyun, boğaz ve baş bölgelerindeki şişmeyi takip etmelisiniz. Kopeğiniz ciddi bir reaksiyon verirse, onu derhal bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Geride sadece tek bir basit iğne kalması güvenli olabilir ve aslında köpeğe uzun süre sıkıntı vermemelidir. Hala iğne varsa, tırnağınızla ya da bir kartın sert tarafıyla kazıyarak çıkarmaya çalışın. İğneden daha fazla venom sızmasına yol açabilmesi nedeniyle, kesinlikle gerekli olmadığı takdirde, iğneyi çıkarmak için cımbız ya da pens kullanmaktan kaçınmalısınız.

Etkilenen bölgeye hafif bir su ve karbonat karışımı uygulamanız, ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, buz ya da bir buz torbasını bir havluya sararak, şişmeyi azaltmak ve herhangi bir ağrıyı hafifletmek için bunu yaralanan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Herhangi bir alerjik reaksiyon gelişmediğinden emin olmak için, arı sokmasından sonra köpeğinizi dikkatle gözlemelisiniz. Birkaç gün sonra şişme hala devam ediyorsa, veteriner hekiminizi arayın.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Köpek pirelerinin üstesinden gelme | Hill's Pet

  Köpek sahipleri için köpek pireleri kadar fazla sinir bozucu olabilecek çok az şey vardır. Pire ısırıkları acı verici olabilir ve bazı durumlarda hastalık bulaşmasına neden olur. Pire istilası sinir bozucu olmakla birlikte, kontrol altına alınabilir ve biraz çabayla, bunlar tedavi edilebilir ve önlenebilir.
 • Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey | Hill's Pet

  Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.
 • Yaz sıcağı | Hill's Pet

  Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır.
 • Köpeğinizin veteriner hekime götürülmesi | Hill's Pet

  Veteriner hekime gitmesi, köpeğiniz için stresli bir deneyim olabilmektedir. Bununla birlikte, veteriner kliniğine gerçekleştireceğiniz ziyaretin hem siz, hem de köpeğiniz için rahat ve stressiz olmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz.
 • Köpeklerin gök gürültüsü korkusu | Hill's Pet

  Gök gürültüsü korkusu, köpeklerde sık görülen bir fobidir. Bu korku çoğunlukla saklanma, inilti, havlama, pençeleme ve hatta idrarını yapmayla kendini gösterir.
 • Veteriner hekimle görüşme | Hill's Pet

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.