Yavru Köpeğinizin Eğitimine Yardımcı Olacak Beş İpucu

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Eve yeni bir yavru köpek getirmek iki taraf için de heyecanlı bir durumdur, ancak yeni evcil hayvanınıza, hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu öğretmek yoğun bir iş gerektirir!

Başlamadan önce, köpeğinizin bilmesini istediğiniz tüm davranışları düşünün. Eğitim, yavru köpeğinizin iyi bir köpek olması için ihtiyacı olan hayat becerilerini ona öğretmektir. "Otur," "yat," "pati ver," "bekle" veya "gel" gibi temel komutlar, ikinizin hayatını da kolaylaştırır. Yavru köpeğinizin havlamasını veya ağlamasını da kontrol etmek veya azaltmak isteyebilirsiniz ancak bunun, yavru köpeğinizin iletişim yollarından biri olduğunu unutmayın. Havlamaya veya ağlamaya başvurmaması için yavru köpeğinizin ihtiyaçlarınızı anlamanız ve bunları karşılamanız daha önemlidir. Yavru köpeklere öğretmenin önemli olduğu diğer davranışlar; tuvalet eğitimi, tasmada kontrollü yürüme, sakin ve rahat bekleme ve mama için yalvarmama ya da tezgahlara zıplamama gibi davranışladır. Eğitim yolcuğunuzda size yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1. Yavru köpek eğitimlerine kaydolun

Yavru köpeklerde sosyalleşme dönemi 4 - 16 haftadır; yani yavru köpeğiniz sekiz haftalık olduğunda bu önemli gelişimsel aşamadan yararlanmak için çok fazla vaktiniz kalmamış olur. Bu süreden en iyi yararlanmak için profesyonel bir yavru köpek eğitimine kaydolmayı düşünün. Bu sayede köpeğiniz, diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşme fırsatı bulur ve eğitimler, saldırganlık ve endişe sorunlarını önlemeye yardımcı olur. RSPCA, önce bir sınıfı gözlemlemenizi ve sakin bir ortam, çok büyük olmayan bir sınıf, ödüle dayalı eğitim ve her köpeğe özel eğitim yöntemleri gibi olumlu işaretlere dikkat etmenizi önerir. Veteriner hekiminizden, yaşadığınız yerdeki eğitimler için öneri alabilirsiniz.

2. Davranışlarla (ve bol miktarda ödülle) örnek olun

Yeni yavru köpekler ödül mamaları, oyuncaklar ve fiziksel sevgi gösterisi gibi ödüllerle son derece motive olur. Ödüle dayalı eğitim programı, yeni yavru köpeğinizin gerekli yaşam becerileri kazanmasına yardımcı olacak harika bir yoldur. Ancak çok fazla ödül mamasının kilo aldıracağını unutmamanız gerekir. Çok küçük ödül mamaları kullandığınızdan emin olun ve yavru köpeğiniz sözlü komutları öğrendiğinde, ödül mamalarının sıklığını yavaşça azaltın. İyi davranışı desteklemek ve bağınızı güçlendirmek için sözlü onayları çok fazla kullanın.

3. Tutarlılık davranışa dönüşür

Yeni bir köpek sahiplendiğiniz köpek gelir gelmez eğitime başlamanız önemlidir. Birbirinizi tanımak için harika bir yoldur ve yeni ortak yaşam alanınızda doğru davranışları pekiştirmeye yardımcı olur. Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verirken en önemli nokta tutarlılıktır. Köpeklerin yaratılışında alışkanlık vardır, bu nedenle ne kadar tutarlı olursanız öğrenmeleri o kadar kolaylaşır. Verdiğiniz eğitimde tutarlı, net ve nazik olursanız yavru köpeğinizin eğitimden keyif almasını ve özgüven kazanmasını sağlarsınız. 

4. Bir uzmana danışın

Bir yavru köpeği kendiniz eğitme konusunda emin değilseniz size bazı değerli eğitim ipuçları verebilecek bir uzmanla iletişime geçin. Yeni yavru köpeğinizi eğiten eğitmenin, güvenilir yeterlilikleri ve güncel bilime dayalı bir eğitim felsefesi olduğundan emin olun.

5. Yavru köpeğinizle eğlenin ve sabırlı olun

Dört bacaklı dostunuzu eğitirken aklınızda tutmanız gereken en önemli şey sabırlı ve pozitif olmaktır. Yavru köpeğiniz, dünyayla ilgili çok fazla şey öğreniyor ve bu yüzden her şeyi hatırlaması zor olabilir. PDSA, azarlamanın veya ceza vermenin yavru köpek için kafa karıştırıcı olabileceği ve hatta olumsuz davranışları teşvik edebileceğini söylüyor; bu yüzden en iyisi hatalara odaklanmamak. Anlayışlı, sakin ve teşvik edici olmak, kurallara uymalarını öğretmek için çok daha iyi bir yol. 

Yeni bir köpek eğitmek zor olabilir, ancak biraz sabır ve olumlu bir tavırla, ikinizin de harika zaman geçirmenizi sağlayabilir!

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila Yazarın Biyografisi Görüntü

Erin Ollila

 

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

Gözden Geçiren: Dr. Aileen Pypers

 

 

 

İlgili Yazılar

 • Çiğnerken zararlı olabilir

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.
 • Yavru köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olun

  Sosyalleşme. Kulağa büyük, önemli bir sözcük gibi geliyor.
 • Kazı yapan köpekler

  Dogs running Köpeğiniz bahçenizi yavaş yavaş kraterlerle dolu bir ay manzarasına dönüştürüyorsa, umutsuzluğa kapılmanın çünkü kazı yapmak, onlara doğal gelen bir davranıştır.
 • Köpek Dışkısı Yeme

  Kaprofaji (dışkı yeme için kullanılan teknik terim), kötü, ancak köpekler arasında hiç de nadir görülmeyen bir davranıştır. İyi haber, dışkı yemesi genel olarak köpeğinize zarar vermeyecektir.

İlgili ürünler