İki Yavru Köpeği Eğitme: Nasıl Başarılı Olunur?

Yayımlayan : Kara Murphy
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Çoğu evcil hayvan sahibi için bir yeni köpek yeterince zordur ve uzmanlar aynı anda iki yavru köpeğin sahiplenilmesini önermez. Ancak iki yavru köpeği çoktan evinize getirdiyseniz doğru eğitim ve sosyalleşme teknikleriyle eğlenceyi ikiye katlayabilirsiniz.

İki köpeği aynı anda nasıl eğiteceğinizi öğrenmeye hazır mısınız? Nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

İki Yavru Köpeği Eğitme: Ters Giden Ne Olabilir ki?

Aynı anda iki yavru köpek sahiplenmenin daha zor olduğu kesin. Ancak bununla ilgili zorlukları önceden anlayarak ve bekleyerek, iki köpeği de mükemmel aile dostu olacak şekilde eğitebilir ve sosyalleştirebilirsiniz.

İki yavru köpeği sahiplenirken düşünülmesi gereken pratik bilgilerin (Veteriner hekim maliyeti ne kadar olacak? Yeterli alanım var mı?) yanı sıra onları yetiştirmek de bazı zorlukları beraberinde getirir:

 • İki yavru köpek, yeni insan aileleri yerine, muhtemelen birbiriyle bağ kurar.

 • Birlikte sahiplenilen yavru köpekler, birbirinden ayrıldıklarında endişeli veya ürkek olabilir.

 • Köpekler birbirinden farklıdır ve her yavru köpek, kendi hızında öğrenir ve eğitilir.

Dışarıda oturmuş, başka bir Sibirya kurdunu öpen Sibirya kurdu.

Eğitim Stratejileri

İki yavru köpek sahiplendiyseniz davranış sorunlarını önlemek ve birden çok yavru köpeği aynı anda eğitmenize yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz adımlar vardır. Bu önerilerin çoğu, birbirinden ayrı zaman geçiren yavru köpeklere yöneliktir:

 • Köpekleri geceleri farklı kafeslerde tutun. Kafes eğitimi güvenlik, hasar kontrolü, ev eğitimi ve seyahat konusunda yardımcı olur. Yeni yavru köpekleriniz ayrı kafeslere konulmalıdır ve size ihtiyaçları olması durumunda onları duyabilmeniz için size yakın olmalıdır.

 • Onları ayrı ayrı eğitin. İki yavru köpeği eğitirken köpekler, eğitimlere ayrı ayrı katılmalıdır. Alternatif olarak, evde eğitim yapıyorsanız birini eğitirken diğerinin, aileden başka biriyle farklı bir odada zaman geçirmesini sağlayın veya onu meşgul tutmak için mama veren bir oyuncakla oynatın. Dikkatinizin diğer köpeğin üzerinde olmasına alışmaları için her birini dışarıda uzun ve rahat bir yürüyüşe çıkarın.

 • Onlarla ayrı ayrı sosyalleşin ve oynayın. Bu, yavru köpeklerde bağımsızlık yaratır ve daha ürkek olan köpeğin, dikkatinizi çekme konusunda bir rakibi olmadan oynamasını sağlar. Kısa bir süre için işlerinizi halletmeye çıktığınızda birini yanınıza almayı deneyin veya onu tanışması için bir arkadaşınızın yavru köpeklere uygun olan evine götürün.

 • İkisiyle de ayrı ayrı yürüyüş yapın. Her birinin kendi yürüyüşünde dikkatinizi bölünmeden ona verin. Yavru köpeklerinizi birlikte yürüyüşe çıkarıyorsanız, tasmaları farklı bile olsa özgüveni daha düşük olan, güvenli ve emniyetli hissetmek için diğer köpeğin varlığına ihtiyaç duyacaktır. Ayrı yürüyüş, her köpeğe kendine uygun şekilde diğer köpekleri koklama ve onlarla tanışma zamanı verir.

Muhtemelen en iyi arkadaş olacak bu iki köpeği birbirinden ayırmaya çalışmıyorsunuz. Bunun yerine, iyi huylu yetişkin köpekler olma yolunda ilerlerken ikisine de kendileri olabilmeleri için gereken alanı sağlıyorsunuz. Bağımsız kişiliklerini ve her birinin iyi yanlarını anlamaya başladığınızda onları birlikte eğitmenize olanak sağlamak için daha fazla grup aktivitesi yapmaya başlayabilirsiniz. Yalnızca her ikisine de aynı derecede sevgi ve ilgi gösterdiğinizden emin olun. Böylece ilginiz, atışmaları ve hatta daha ciddi kavgaları tetikleyen nadir bir kaynak haline gelmesin. İki yavru köpeği eğitmek, her birinin eşit derecede ilgi gördüğünden emin olmak için ekstra özen gerektirir.

İki Köpeğin Hikayesi

Sahiplenmeden önce her zaman yeni bir tüylü dosta ayırmanız gereken zamanı ve bakım maliyetlerini dikkate almalısınız. İki köpek sahipleniyorsanız bu daha da önemlidir! Köpek sayısını ikiye katlamaya karar verirseniz onlara iki ayrı kişilik olarak davranarak, onları doğru şekilde eğiterek ve onların diğer insanlarla ve başka köpeklerle vakit geçirmesini sağlayarak başarılı olabilirsiniz. Bu adımları atmak, köpeklerinizin size hayat boyu bağlanmasına ve yavru köpeklerinizin, ailenizin en yeni üyeleri olarak mutlu, uyumlu bir hayata giden yolda temel atmasına yardımcı olur.

Yazarın Biyografisi

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy, Pensilvanya'nın Erie şehrinde yaşayan, serbest çalışan bir yazar ve evcil hayvan sahibidir. Maddie isminde bir goldendoodle köpeği var.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Yavru köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olun

  Sosyalleşme. Kulağa büyük, önemli bir sözcük gibi geliyor.
 • Ekip lideri – yavru köpeğiniz mi, siz mi?

  Köpekler yük hayvanlarıdır ve bir liderlerinin olmasına alışırlar. Bu durumda lider sizsiniz. Erken dönemde bazı kurallar konması, yavru köpeğinizin kendini güvende hissetmesine ve sizinle arasında bir bağ kurmasına yardımcı olacaktır.
 • Yavru köpeğinizin davranış eğitimi

  Yeni yavru köpeğiniz, iyi davranışlarla donatılmış olarak gelmez. Yetiştirici ilk olarak ona biraz tuvalet eğitimi vermeye başlamış olabilir ancak onun sizin ev hayvanınız gibi davranması tamamen size bağlıdır.
 • Erken dönemde eğitim

  Herkes, bir yavru köpeğin iyi huylu, mutlu ve sosyal olmasını ister ancak ondan ancak verdiklerinizi alacaksınız. Bu nedenle, eğitime erken başlama son derece önemlidir. Aslında, eğitim muhtemelen siz onu almadan önce başlamış olacaktır yavru köpeğinize bazı temel komutlara uymasının yanı sıra tuvalet eğitimi verilmiş olabilir.

İlgili ürünler