Yavru köpeğinizin davranış eğitimi

Published by
min read

Yavru köpekler, iyi davranışlar edinmiş olarak doğmazlar

Yeni yavru köpeğiniz, iyi davranışlarla donatılmış olarak gelmez. Yetiştirici ilk olarak ona biraz tuvalet eğitimi vermeye başlamış olabilir; ancak onun sizin ev hayvanınız gibi davranması tamamen size bağlıdır. İyi haber, yavru köpekler çabuk öğrenir; bu nedenle, en iyi yöntem eğitimine en kısa süre içinde başlamaktır. Aşağıda sunulan bazı temel kuralları izlerseniz, gelecekteki uzun yıllar boyunca ev hayvanınızla bir ödüllendirme ilişkisi kurarsınız.

İyi davranışı daima ödüllendirin

Yavru köpeğinizin doğal olarak iyi bir şey yaptığı her durumda, mutlaka onu ödüllendirin. Köpekler her yaşta övgü, mama ya da her ikisini de içeren ödüllere olumlu tepki vermekle birlikte, bir yavru köpek ödüllendirildiğinde, bu ödül onun gelecekte yine “iyi” olmasını sağlayacaktır. Ancak asıl önemli olan zamanlamadır; bu ödül bir kaç saniye içinde verilmeli ya da yavru köpeğiniz, başka bir davranış tipi yerine, planladığınız davranış ile bu ödül arasında bağlantı kurabilmelidir.

Kötü davranış: engellemeli mi, görmezden mi gelmelisiniz?

Aslında bu sorunun yanıtı “her ikisi de” olmalıdır.

Örnek olarak çiğnemeyi ele alalım. Bu, etrafındakileri araştırma ve yeni şeyler keşfetme kapsamında yavru köpeğinizin yapmasını beklemeniz gereken bir davranıştır. Çiğneme nedenleri değişiklik gösterebilmekle birlikte, can sıkıntısı ve diş çıkarmadan ilgi arayışına ve tek başına kaldığı düşüncesinin oluşturduğu strese kadar değişiklik göstermektedir.

Çiğnemeyi en çok sevdiği objeler yastıklar, ayakkabılar ve sandalye bacakları gibi mobilyaları içermektedir; dolayısıyla yavru köpeğinizin neyi çiğneyip neyi çiğneyemeyeceğini öğrenmesi önemlidir. Her şeyden önce o, ‘çocuk terlikleri çiğnenmemelidir’ geniyle doğmamıştır.

İlk haftalarda zarar verebileceği bölümlere geçişini engellemenizin yanı sıra, ona kendi çiğneme oyuncaklarını da vermelisiniz. Bu oyuncaklardan birini çiğnediğinde onu bol bol övün ve çiğnemeye devam etmesine izin verin.

Peki yanlış şeyleri çiğnediğinde? Bunu görmezden gelin. Evet doğru, ‘kötü’ davranışı görmezden gelin; bağırmayın, bir yere vurmayın, öfkeli bir yüz ifadesi takınmayın. Yalnızca köpeğiniz orada değilmiş gibi davranın; verdiğiniz mesajı hemen alacaktır.

Bazen “görmezden gel” kuralını görmezden gelmelisiniz

 

Elbette ki, yavru köpeğinizin kötü davranışını görmezden gelmenin açıkça tehlike oluşturabildiği durumlar da olabilmektedir. Örneğin onu akım taşıyıcı bir elektrik kablosunu çiğnemeye çalışırken yakalayabilirsiniz. O bunun yanlış ya da tehlikeli olduğunu bilmez; ancak ona doğru adım atarak “Hayır” demeniz gereklidir. Bağırmamalı ya da uzun süre azarlamamalısınız; kısa, kesin bir “hayır”, dikkatini çekmek için yeterli olmalıdır. Çiğnemeyi bıraktığında ve dikkatini size yönelttiğinde onu övün ve bir ödül bisküvisiyle ödüllendirin.

Sizi çileden çıkaracak şekilde havlamasına izin vermeyin

Yavru köpeklerin yaklaşık 6 ya da 7 aylıkken olgunluğa erişmeleri nedeniyle, doğal olarak bekçiliğe başladıklarını biliyor muydunuz? Evet, onlar bunu yapar ve sahiplerinin de bunu bilmeden ev hayvanlarını havlamaya teşvik etmesi, köpeğin her fırsatta havlamasıyla sonuçlanacak ve daha sonra bu durumun kontrol altına alınması mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle, daha sonra köpeğinizle birlikte sessiz huzurlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, yavru köpeğinizi havlaması için teşvik etmemelisiniz. Bu, onun ciddi tehlikeler aldırış etmeyeceği anlamına gelmez; öğretilmeden, doğal olarak tepki verecektir.

Ve lütfen, heyecanlı bir havlamayı teşvik etmeyin ya da ödüllendirmeyin. Yürüyüş için dışarıya çıkmak üzereyken heyecanla havlayabilir; bu durumda kıpırdamadan durun ve onu görmezden gelin. Yavru köpeğiniz sustuğunda, yürüyüş hazırlığına devam edebilirsiniz.

Related Articles

 • Saldırgan davranışın ortadan kaldırılması

  Pek çok insan, köpeklerin “ısırmak istediği için” ısırdığını düşünür. Ancak köpekler, iyi bir neden olmadıkça saldırganlaşmaz ve köpeklerin çoğu, kendilerini stresli bir durumda hissettikleri için saldırganlık gösterirler.
 • Köpek ve yeni gelen bir bebek… birbirleriyle mükemmel bir şekilde geçinebilirler

  Dogs running Doğru bir hazırlıkla, bir köpeğin ve yeni doğan bebeğin bir araya gelmesi hiçbir sorun oluşturmamalıdır. Yeni bir bebeğin dünyaya gelişi daima heyecan verici bir dönemdir ancak bazen bir köpek sizin coşkunuzu paylaşmayacaktır.
 • Köpeğimin havlamasını nasıl durdururum?

  Köpeğinizin ses düzeyini kontrol altında tutmak, sorumlu davranan bir sahip olmanın önemli bir parçasıdır. Her şeyden önce, çok fazla havlama yalnızca sizin için değil, aynı şekilde komşularınız için de rahatsız edici olabilir.
 • Ekip lideri – yavru köpeğiniz mi, siz mi?

  Köpekler yük hayvanlarıdır ve bir liderlerinin olmasına alışırlar. Bu durumda lider sizsiniz. Erken dönemde bazı kurallar konması, yavru köpeğinizin kendini güvende hissetmesine ve sizinle arasında bir bağ kurmasına yardımcı olacaktır.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken büyük ırk köpek yavrularında iskelet sisteminin gelişimi desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve ideal seviyelerde mineral düzeyine sahiptir. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Medium with Lamb & Rice

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal oranlarda omega -3 & 6 yağ asitleri mevcuttur. </P> <P><BR><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Small & Mini Puppy Dog Food with Chicken

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature sağlıklı beyin, kas ve kemik gelişimini ve bağışıklık sistemini desteklemek adına formüle edilmiştir. Balık yağından elde edilen DHA ve yüksek seviyelerde antioksidan içerir.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken bağışıklıklık sistemi ve eklem sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve DHA katkısı mevcuttur. </P> <P><B>