Kedilerde Üriner Rahatsızlıklar

 

 

Kedilerde Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı nedir?

Alt Üriner Sistem Rahatsızlığı (FLUTD) genel bir terimdir ve örneğin üriner sistem taşları veya idrar kesesi iritasyonunun diğer nedenlerini içerir.

Bu grupta en yaygın görülen bozukluk feline idiyopatik sistittir (FIC). FIC bilinmeyen bir nedenden dolayı iltihap içerir, ancak stresin burada önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir. 

FLUTD kedilerde idrar yolu enfeksiyonları içerebiliyorken, bu durum nadiren öyledir. Kedinizin idrarında kan görürseniz, enfeksiyon değil; büyük ihtimalle

FLUTD, mesane taşı veya üretral tıkanıklık belirtisi olabilir. Köpeklerdeyse, idrardaki kan genellikle bir enfeksiyonun belirtisidir, ancak genç ila orta yaşlı kedilerde durum nadiren bu şekildedir.

FLUTD aynı zamanda üriner sistemde kristal ve taşların oluşumu ile ilişkilidir ve bu da kedi için çok sayıda sancılı rahatsızlığa neden olabilir. Strüvit ve kalsiyum oksalat yaygın taş türleridir.

Kedinizin idrarındaki strüvit kristalleri mukoza ile birleşerek, bir üretral tıkaç oluşturabilir. Üretra, idrarı mesaneden ve vücuttan dışarı taşıyan bir borudur.

Kediniz idrarını rahat yapamıyorsa, bunun nedeni üriner tıkanma olabilir. Bu durum acil olduğundan tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabileceğinden, derhal veteriner hekiminizle irtibata geçmeniz gerekir.

 

Kedilerde FLUTD'nin belirtileri nelerdir?

 

 

Kediniz bu FLUTD uyarı belirtilerinden herhangi birini sergiliyorsa, veterinerinize danışın.

 • İdrarını kabının dışına yapmak (düzensiz idrara çıkma)
 • İdrarını yaparken kasılma
 • Mesane kontrolünün kaybedilmesi
 • İdrar sıklığının artması, genellikle küçük miktarlarda idrarın yapılması
 • Pembe, koyu veya kanlı idrar
 • İdrar yapma girişimlerinde ağrıdan bağırma/sesler çıkartma
 • Genital bölgenin yalanması
 • İştah azalması
 • Enerji veya normal faaliyetlere dönük ilgi eksikliği

 

FLUTD için beslenme riski

 

Kedinize verdiğiniz mamaların onun genel sağlığı için son derece önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak yanlış mamayla beslenmesi, FLUTD veya başka bir kedi UTI'nin gelişmesine katkıda bulunabilir.

 

Belirli kedi mamalarında bulunan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi minerallerin fazlası, bazen üriner taşlara yol açar bu da idrarda kristal oluşumunu beraberinde getirebilir.

Mama, idrardaki pH veya asit düzeyini etkiler. Sağlıklı bir idrar yolu için idrar orta derecede asidik olmalıdır; çünkü strüvit kristallerin asidik bir ortamda büyümesi daha zordur.

Ev ortamındaki riskler ve diğer nedenler

 

Stres

Kediler idrar yollarındaki stresi içselleştirebilir ve bu da ağrılı bir inflamasyona neden olabilir. Stres, eve gelen ziyaretçiler, diğer ev hayvanlarıyla kavgalar veya dinlenmek ve gizlenmek yeterli yer olmamasından kaynaklanıyor olabilir.

AŞIRI KİLO

Fazla kilolu kedilerin FLUTD yaşama olasılığı daha yüksektir.

DÜŞÜK MİKTARDA SU

Evcil hayvanlar az miktarda su tükettiğinde, idrarları daha konsantre olur; bu da taş oluşumu olasılığını artırır.

Tuvalet kabı

Kedilerde ağrılı idrar yapımını tuvalet kabıyla ilgili olabilir, bu yüzden onu kullanmayı bırakın.

 

FLUTD tedavisi ve nüksetme

 

 

FLUTD ciddi bir hastalıktır ve tıbbi müdahale gerektirir. Neyse ki, veteriner hekiminizin ve sağlayacağı tedavi ve doğru FLUTD diyetiyle kedinizin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.
Bununla birlikte, idrar yolu hastalığının potansiyel olarak ömür boyu süren bir hastalık olduğunu unutmayın. İdrar yolu hastalığı tedavisi gören herhangi bir kedi tekrar hastalanma riski taşır. En iyi tedaviyle bile, bazı kedilerde bulguların nüksetmesi veya periyodik ataklar görülebilir. Belirtileri ve semptomların nüksetmesini yakından izleyin ve bu belirtilerin tekrar ortaya çıktığını görürseniz veterinerinize danışın.

anchor

Her Şey Kediniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi | Hill's Pet

  Eve ilk defa bir evcil hayvan getiriyorsanız, nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Oyun ve Egzersiz: Kedi | Hill's Pet

  Kedilerin en çok hangi oyuncakları sevdiğini ve bu oyuncakların onlara nasıl harika egzersiz kaynağı olduğunu öğrenebilisiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedilerin Rutin Bakımı | Hill's Pet

  Kedinize kolay ve basit bir şekilde nasıl bakabilirsiniz? Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kediler için Kaynaklar ve Araçlar | Hill's Pet

  Kediler için hazırladığımız detaylı arşivimize bakarak hayatınızı kolaylaştıracak bir çok faydalı bilgili bulabilirsiniz.
 • Besinler ve beslenme: Kedi | Hill's Pet

  Kedinizin mamasını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içerikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedi Sağlık Bakımı | Hill's Pet

  Kedinizin bazı haraketleri sağlık problemlerinin sinyali olabilir. Bu hastalık belirtilerini ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.

 

Kedinizin idrar yolu hastalıklarından sıkıntı çekmesine izin vermeyin

 

FLUTD hem sizin hem de kediniz için çok zor bir konu olabilir.
Yardım etmek için sunduğumuz çözümlere göz atın.

 

Bakım Önerilerine Bakın