Köpeklerde Sindirim Sağlığı

 

 

Köpeklerde görülen sindirim rahatsızlıkları nelerdir?

 

Sindirim sistemi rahatsızlıkları, sağlıklı sindirimi önleyen veya mamanın köpeğinizin sindirim kanalından geçiş hızını değiştiren bir durumdur. Köpeklerde sindirim sistemi rahatsızlıkları, veterinerlere en sık başvurulan konulardan biridir.

 

 

 

 

Rahatsızlık belirtilerini tanıyın

 

 

Köpeğinizin sindirim sistemi problemlerine ait bazı belirtiler kolaylıkla tespit edilebilir. Köpeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini sergiliyorsa, veteriner hekiminize danışın:

 
 • Kusma
 • İshal veya yumuşak dışkı
 • İştah değişikliği
 • Gaz
 • Mide guruldama
 • Kabızlık
 • Ani hareketsizlik veya depresyon

Bazen evcil hayvanların kaşıntılı deri veya kulaklar gibi başka belirtileri gösterebileceğini lütfen unutmayın.

KÖPEKLERDE OLUŞAN SİNDİRİM PROBLEMLERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

 

Sindirim bozuklukları çeşitli nedenlerle oluşabilir ve bunlardan herhangi biri köpeğinizin kendisini iyi hissetmemesine neden olabilir. Sindirim bozuklukları ve köpeklerde mide problemlerinin en yaygın nedenlerinden bazıları bunlardır.

GIDAYA BAĞLI OLARAK ŞEKİLLENEN HASSASİYETLER

 

Gıdaya bağlı şekillenen hassasiyet, mamalar içerisinde köpeğinizin vücudunun intoleransı olan besin maddelerine verdiği bir reaksiyondur. Bu durum aynı zamanda Negatif Gıda Reaksiyonu veya AFT olarak da bilinmektedir. Bu sık görülen sorun, bağışıklık sistemine bağlı veya tamamen bağımsız bir reaksiyon olabilir.

Gıda hassasiyeti bireysel bir sorundur ve her köpek farklı olsa da, çoğu gıda hassasiyeti, köpeklerin sığır, tavuk, süt veya buğday gibi daha önce maruz kaldıkları bazı ortak maddeleri içerir. Köpeğiniz sık sık ishal oluyorsa veya özellikle yedikten sonra kusuyorsa, onda gıdaya bağlı şekillenen bir hassasiyeti olabilir.

 

Köpeklerde stres

 

Bazı köpekler aynen insanlar gibi değişikliklere karşı diğerlerine göre daha hassastır. Köpeklerin stresli buldukları birçok şey vardır. Kronik stres veya sık görülen kısa süreli stres dalgalarından davranış problemlerine kadar bir dizi negatif reaksiyona neden olabilir. Köpeklerde yaygın stres tetikleyicileri şunları içerir:

 • Günlük rutindeki değişiklikler (yeni insanlar, yerler veya nesneler, yeni bebek, misafir, ev dahilindeki plan değişikliklerine maruz kalmak)
 • Yüksek sesli gürültüler (havai fişekler veya gök gürültülü fırtınalar gibi)
 • Ortamdaki değişiklikler (yeni bir eve taşınma veya tatil amaçlı seyahat gibi)
 • Kişisel alanın işgali (dinlenme sırasında rahatsız edilme, aşırı kucaklama ve öpme)
 • Ailedeki diğer insanlardan ayrılma (ayrılık anksiyetesi vb.)

 

 
 

 

 

Diğer nedenler

Köpeğinizin karnındaki iltihaplanma ve tahriş (gastrit)
Köpeğinizde ince veya kalın bağırsak iltihabı (enterit, kolit)
Köpeğinizin bağırsaklarında aşırı miktarda bakteri gelişimi
Köpeğinizde pankreas (pankreatit) iltihabı veya yetersiz sindirim enzimleri

 

 

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

İlk olarak, köpeğinizin bir sindirim bozukluğu çektiğinden şüpheleniyorsanız, yardımcı olabilecek beslenme hakkında veterinerinize danışın. Veterineriniz başka tedaviler de tavsiye edebilir.

 

Bu önerilerin bazılarıyla stres tetikleyici miktarını azaltarak köpeğinize daha fazla yardımcı olabilirsiniz.

Bir rutine bağlı kalın

 

Köpekler sürprizleri sevmez. Eve gelme zamanınızı, öğün vakitlerini ve dışarı çıkma zamanının yaklaştığını bilmek köpeğinizin gündelik hayatında huzur ve düzeni bulması anlamında oldukça önemlidir.

Sosyalleştirin, sosyalleştirin, sosyalleştirin!

 

Köpekler yeterince sosyalleştirildiğinde sadece geniş çeşitlilikte insan, hayvan, ortam, ses ve durumla karşılaşmazlar aynı zamanda bu olaylarla ilgili pozitif ilişkiler de kurarlar. Dışarı gezmelerinin köpeğiniz açısından olumlu deneyimler olduğundan emin olmak köpeğinizin rahatını korumasına yardımcı olabilir.

Aksesuarlar

 

Köpeklerde stresi azaltmayı hedefleyen çeşitli ürünler mevcuttur - aküpresür ceketleri veya "anksiyete yeleklerinden" prize takılan koku yayıcılara kadar köpeğinizin anksiyete tetikleyici durumlarla başa çıkmasına yardımcı olmanın pek çok yolu mevcuttur. Bu ürünler bir sorunu kökünden gidermez fakat anlık stresle baş etmesine veya bir köpeğin buna tepki vermesine yardımcı olabilir.

 


Köpeğinizdeki stresle, sorunun ortaya çıktığı yerde mücadele edin!

 

Stres, köpeğinizin iç dünyasını altüst edebilir. Beyin, sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücudun kalan kısmı için "Stres!" sinyali gönderen kimyasallar üretir. Bununla birlikte, köpeğinize sağladığınız beslenme büyük fark yaratabilir. Süt proteini gibi yatıştırıcı maddeler köpeğinizdeki stresi gidermeye yardımcı olur. Sorunlu midelerde etki sahibi olan sindirimi yüksek besin maddelerden üretilmiş mama. Ve bu çözüm, köpeğinizin yiyeceklerini değiştirmek kadar kolay olabilir - bu konuda veterinerinize danışın.

anchor

Her Şey Köpeğiniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi