Köpeklerde Sindirim Sistemi Sağlığı

Köpeklerde sindirim sistemi sorunları nedir?

Sindirim sistemi bozukluğu, köpeğinizin yiyecekleri düzgün şekilde sindirmesini önleyen veya yiyeceklerin sindirim yolundan geçme hızını değiştiren tüm sağlık sorunlarıdır. İşaretleri yok saymayın! Tüylü dostunuzda sindirim sistemi bozukluğu belirtileri görülüyorsa hemen veteriner hekiminize danışın.

Koltukta küçük köpeğe sarılmış, sarı battaniyede kadın


Stresin işaretlerini öğrenin

Köpeğinizde sindirim sistemi sorunlarının bazı işaretlerini fark etmek kolaydır (ve hiç hoş değildir). Köpeğinizde bu işaretlerden herhangi biri görülüyorsa veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin:

 • Kusma
 • İshal veya yumuşak dışkılar
 • İştahında değişiklik
 • Şişkinlik
 • Midede guruldama
 • Kabızlık
 • Aniden hareketsizlik veya depresyon
 • Kaşıntılı deri/kulaklar

Köpeklerde sindirim sistemi sorunlarının nedenleri nelerdir?

Sindirim sistemi bozuklukları birçok nedenden kaynaklanabilir ve bunların tamamı, köpeğinizin hasta hissetmesine yol açabilir. Aşağıda, köpeklerde sindirim sistemi sorunlarının en yaygın nedenlerinden bazılarını bulabilirsiniz.

 

Veteriner hekimin yanında masada duran Golden Retriever
 • Akut gastroenterit

  Bu, köpeklerde "mide bozulmasının" en yaygın nedenidir. Çoğunlukla aniden başlayan kusma ve ishal olarak kendini gösterir ancak yalnızca ishal de olabilir. Lezzetsiz bir şeyler yemek (köpeklerimizin buna bayıldığınız biliyoruz!), parazitler, virüsler ve yabancı maddeler bunun nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.

 • Kronik enteropati veya Enflamatuvar bağırsak hastalığı

  Biraz önce bahsettiğimiz ani bir bozulmanın başlangıcının aksine, kronik enteropatiler daha yavaş ortaya çıkar ve daha uzun süre devam etme eğilimi gösterir. İshal ve kilo kaybı, yaygın belirtileridir. Gıda reaksiyonları ve genetik gibi birçok farklı etkenden kaynaklanabilir.

 • Kolit

  Kolon, büyük bağırsağın bir parçasıdır ve iltihaplanmasına kolit adı verilir. Genelde karakteristik bir özelliktir ve çoğu köpekte aynı işaretler görülür: acilen tuvaletini yapması gerekiyor gibi görünür, tuvaletini yapmak için zorlar ama küçük miktarda dışkılar ve kolitin klasik işaretlerinden biri dışkıda taze kan ve/veya ince mukustur.

 • Pankreatit

  Bu, köpeklerde ciddi bir rahatsızlıktır ve hayati risk içerebilir. Pankreatitin yaygın işaretleri aniden başlayan kusma, depresyon ve iştahsızlıktır. Ayrıca oldukça acılı bir durumdur ve köpeğiniz huzursuz görünebilir ve acıyı hafifletmek için ön bacaklarının yere yakın olduğu oyun hareketini yapabilir. Köpeğinizde pankreatit olduğundan şüphelenirseniz onu en kısa sürede veteriner hekime götürün.

 • EPI - ekzokrin pankreas yetmezliği

  Bu kulağa karışık gelen isim, köpeklerde enzim için gereken enzimlerin eksik olduğu bir rahatsızlık anlamına gelir. Pankreas, bu enzimlerden bazılarını üretir ve bunlar eksik olduğunda gıdalar, köpek gerekli besinleri alamadan sindirim sisteminden geçer. EPI olan köpekler aç kurt gibi olma eğilimi gösterir ancak kilo kaybeder ve zayıf görünür. Yağı iyi sindiremedikleri için dışkıları grimsi bir renkte olur. Alman çoban köpekleri gibi bazı ırklar, bu rahatsızlığa diğerlerinden daha yatkındır. Eksik enzimlerin takviye edildiği bir beslenme genelde iyi sonuç verir.

 • Gıda alerjileri

  Köpekler, bazı nedenlerden dolayı belirli gıdalara olumsuz tepki verebilirler ve bunlara gıdalara karşı advers reaksiyonlar adı veririz. Gerçek gıda alerjileri, insanların düşündüğünden daha nadir görülür ve biftek ile tavuk gibi gıdalardaki proteinlerden kaynaklanma eğilimi gösterir. Gıda alerjileri, kusma ve ishalin yanı sıra kaşıntı gibi deri sorunlarına da yol açabilir.

 • Kabızlık

  İnsanlarda olduğu gibi köpekler de kabız olduğunda tuvaletini yapmakta zorlanır ve tuvalete çok daha az sıklıkta çıkabilir. Kabızlık, birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kemik yemek dışkıları sertleştirebilir ve çıkmasını zorlaştırabilir. Dehidrasyon ve tembel bağırsak da dışkıların sertleşmesine ve çıkmasının zorlaşmasına yol açar.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Öncelikle, köpeğinizde bir sindirim sistemi bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız yardımcı olabilecek tedaviler hakkında veteriner hekiminizle konuşun. Aşağıdaki önerilerden bazılarıyla, ortamlarındaki stres tetikleyicilerinin miktarını azaltarak köpeğinize daha fazla yardımcı olabilirsiniz:

 

Bahçede sevilen, mutlu ve küçük köpek

Bir rutine bağlı kalın

Köpekler tahmin edilebilirliğe bayılır. Eve ne zaman geleceğinizi, öğünlerinin ne zaman verileceğini ve yürüyüş zamanını bilmek, köpeklerde anksiyeteyi minimum oranda tutar.

İpuçlarına Bakın

Kırmızı tasmada Dakhund köpek

Aksesuar

Piyasada, köpeğinizin sakinleşmesine yardımcı olması amaçlanan çok çeşitli ürünler bulunur. Veteriner hekiminizden, anksiyete yaratan durumlarda köpeğinizin stres yanıtına yardımcı olabilecek bir öneride bulunmasını isteyin.

Daha Fazla Bilgi Edinin

Mutfak zeminindeki kaseden yukarı bakan köpek

Beslenmelerini düşünün

Yüksek derecede sindirilebilir bileşenlerden üretilen gıdalar, bozuk midelerine daha iyi gelebilir. Köpeğinizin mamasını değiştirme ve bunu, köpeğinizin midesini daha da bozmadan nasıl yapacağınız konusunda veteriner hekiminizle görüşün.

Seçeneklere Bakın

Sindirim sistemi sorunları olan köpekler için önerilen ürünler

Sindirim sistemi sağlığını destekleyecek önerilen ürünler

Kaynaklar ve ipuçları

Önünüzdeki yolculukta, köpeğinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için veteriner hekimlerden oluşan ekibimizin sağladığı bu yararlı kaynaklara göz atın.