Kedilerde Sindirim Sistemi Sağlığı

Kedilerdeki gastrointestinal ve sindirim rahatsızlıkları nelerdir?

 

Sindirim sistemi rahatsızlığı (gastrointestinal rahatsızlık), sağlıklı sindirimi önleyen veya mamanın sindirim kanalından geçiş hızını değiştiren bir durumdur. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, veterinere danışmak için en sık karşılaşılan nedenlerden biridir.

Sindirim bozuklukları su kaybı, kötü beslenme veya diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle belirtileri tanımak ve veteriner hekiminize danışmak önemlidir.

 

Kedilerde sindirim bozukluklarının türleri ve nedenleri nelerdir?

 

Sindirim bozukluklarının birçok farklı türü vardır. Sindirim bozukluklarının nedenleri, kedinin uygun olmayan veya farklı bir şey yiyerek gastrointestinal organlarının iltihaplanmasından, gıda intoleransı veya hassasiyetlerine, enfeksiyonlara veya sindirim enzimlerinin eksikliğine kadar değişir. Sphynx, Rex ve Ragdoll gibi bazı kedi cinsleri belirli sindirim problemlerine daha yatkındır. Veteriner hekiminiz, kedinizin Gİ sorununun kesin sebebini belirlemek için testler yapabilir.

 

Çok yaygın olarak teşhis edilen sorunlar arasında şunlar sayılabilir:

 

AKUT GASTROENTERİR

Genellikle kısa süreli, iltihaplı bir sindirim sistemi problemi. Sebepleri arasında, kokmuş veya bozulmuş yemek yeme, yabancı cisimleri yutma, toksik bitkiler yeme, iç parazitler, stres, gıda alerjileri ve bazı hastalıklar sayılabilir.

KOLİT

Genellikle 5 yaşın altındaki kedilerde daha sık görülen kolit, sıklıkla ağrılı dışkı geçişi ile sonuçlanan kalın bağırsak iltihabına neden olur. Kediniz kolit sıkıntısı yaşıyorsa, mukus ve kan görülebilir. Kolit çoğu zaman tümör veya polip, bir mama değişikliği, alerjiler (gıda alerjileri de dahil), yutulan yabancı cisimler ve diğer bazı hastalıklardan kaynaklanır

DİYARE

Enfeksiyonlar, iç parazitler, stres, kedi maması değişiklikleri, masa artıkları veya zengin atıştırmalıklar, çöpten yenen bozuk yiyecekler ve vücut organ bozuklukları buna sebep olur.

Kabızlık

Genellikle dehidrasyon, yetersiz lif alımı, kıl veya diğer yabancı cisimleri yutmak, yaşlanma, tümörler, travma veya kırıklar, omurilik hastalığı, kalın bağırsak sinir sistemi bozuklukları, metabolik veya endokrin bozukluklar, güçsüzleşme ve egzersiz eksikliği neden olur.

PANKREATİT

Pankreasta (mide gerisinde uzanan ince, sivri şekilli bir salgı bezi) gelişen bir enflamasyon veya enfeksiyon. Kökeni tam olarak bilinmiyor. Potansiyel nedenler, kan akışında azalma (dehidrasyon veya diğer hastalık süreçlerine bağlı) enfeksiyonlar, hastalık veya travmadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Genellikle bir kedinin bağırsaklarındaki kronik iltihap ve rahatsızlık ile ilişkilidir, ancak sıklıkla doğrudan gastrointestinal hastalık ile bağlantısı yoktur. Şüphelenilen bazı nedenler arasında, gıda intoleransları ve kedi mamalarının gastrointestinal sistemden etkin biçimde geçebilme yeteneği sayılabilir. Zihinsel baskı, bu duruma katkıda bulunan bir faktör olabilir.

EKZOKRİN PANKREATİK YETMEZLİK

Bu problemin karakteristik özellikleri arasında kilo kaybı, iştah artışı ve çok miktarda yumuşak dışkı mevcuttur. Kronik pankreatit en yaygın nedenidir.

İNCE BAĞIRSAK EMİLİM BOZUKLUĞU

İnce bağırsağın iltihaplanması besin emilimini bozar ve kedinizde sürekli ishalin yanı sıra kilo ve iştah kaybına neden olur.

 

 

 

 

Kedimin bir gastrointestinal veya sindirim bozukluğu var mı?

 

 

Kedilerde mide sorunları ve sindirim bozukluklarının en yaygın belirtileri yumuşak dışkı veya ishaldir. Ayrıca, kedinizde aşağıdaki belirtilerin bir kısmını veya tamamını görebilirsiniz.

 • Kusma
 • Regürjitasyon
 • Gaz
 • Güçsüzlük
 • İshal/kabızlık
 

Kronik sindirim bozuklukları birçok kedi için zayıflatıcı bir problem olabilir ve bir takım testleri ve veteriner hekiminizin kapsamlı bir teşhiste bulunmasını gerektirebilir.

ÖNEMLİ: Kedinizde ishal varsa veya kusuyorsa, ciddi şekilde su kaybı yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz veterinerinize danışın.

 

Beslenme yardımcı olabilir.

 

Doğru sindirim bakım maması, mide rahatsızlıklarının hafifletilmesi, ishalin giderilmesi ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Kediniz bir sindirim problemi belirtileri gösteriyorsa, kedinizin mamasını değiştirmenizin gerekip gerekmediğini veterinerinize sorun.

anchor

Her Şey Kediniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi | Hill's Pet

  Eve ilk defa bir evcil hayvan getiriyorsanız, nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Oyun ve Egzersiz: Kedi | Hill's Pet

  Kedilerin en çok hangi oyuncakları sevdiğini ve bu oyuncakların onlara nasıl harika egzersiz kaynağı olduğunu öğrenebilisiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedilerin Rutin Bakımı | Hill's Pet

  Kedinize kolay ve basit bir şekilde nasıl bakabilirsiniz? Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kediler için Kaynaklar ve Araçlar | Hill's Pet

  Kediler için hazırladığımız detaylı arşivimize bakarak hayatınızı kolaylaştıracak bir çok faydalı bilgili bulabilirsiniz.
 • Besinler ve beslenme: Kedi | Hill's Pet

  Kedinizin mamasını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içerikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedi Sağlık Bakımı | Hill's Pet

  Kedinizin bazı haraketleri sağlık problemlerinin sinyali olabilir. Bu hastalık belirtilerini ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.