Kedilerde Sindirim Sistemi Sağlığı

Kedilerde sindirim sistemi sorunları nedir?

Sindirim sistemi (veya GI) bozukluğu, kedinizin yiyecekleri düzgün şekilde sindirmesini önleyen veya yiyeceklerin sindirim yolundan geçme hızını değiştiren tüm sağlık sorunlarıdır. İşaretleri yok saymayın! Tüylü dostunuzda sindirim sistemi bozukluğu belirtileri görülüyorsa hemen veteriner hekiminize danışın.

Koltukta oynayan kedi


Kedininizde sindirim sistemi sorunu olabileceğinin işaretleri

Kedilerde mide sorunlarının ve sindirim sistemi bozukluklarının en yaygın belirtileri, yumuşak dışkılar ve ishaldir. Ayrıca kedinizde, aşağıdaki işaretlerin bazılarını veya tümünü fark edebilirsiniz.

 • Kusma

 • Regürjitasyon

 • Şişkinlik

 • Güçsüzlük

Kronik sindirim sistemi bozuklukları, çoğu kedinin zayıflamasına yol açan bir sorun olabilir ve veteriner hekiminizin testler ve kapsamlı bir teşhis yapmasını gerektirir.

Yaygın sindirim sistemi bozukluklarının örnekleri

Sindirim sistemi bozuklukları birçok nedenden kaynaklanabilir ve bunların tamamı, kedinizin hasta hissetmesine yol açabilir. İshalin, tuvaletini dışarıya yapan kedilerde fark edilmesinin zor olduğunu unutmayın. Kedinizin bazı sorunlar yaşadığından şüpheleniyorsanız neler olup bittiğini görebilmek için bir kum kabı ayarlamaya değer. Aşağıda, kedilerde gördüğümüz daha yaygın sindirim sistemi sorunlarını bulabilirsiniz.

 

Veteriner hekimin yanında masada duran kedi
 • Akut gastroenterit

  Bu, kedilerde "mide bozulmasının" en yaygın nedenidir. Genelde aniden başlayan kusma ve ishal ile kendini gösterir. Lezzetsiz bir şeyler yemek (veya çoğu kedinin yapmaya bayıldığı bir farenin yarısını yemek ve kalanını da sonra bizim bulacağımız şekilde bırakmak!), parazitler, virüsler ve tüy topları bunun nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.

 • Kronik enteropati veya Enflamatuvar bağırsak hastalığı
  • Biraz önce bahsettiğimiz ani bir bozulmanın başlangıcının aksine, kronik enteropatiler daha yavaş ortaya çıkar ve daha uzun süre devam etme eğilimi gösterir. İshal ve kilo kaybı, yaygın belirtileridir. Gıdalara karşı advers reaksiyonlar, bağışıklık reaksiyonları ve genetik gibi birçok farklı etkenden kaynaklanabilir.

 • Kolit

  Kolon, büyük bağırsağın bir parçasıdır ve iltihaplanmasına kolit adı verilir. Genelde karakteristik bir özelliktir ve çoğu kedide aynı işaretler görülür: acilen tuvaletini yapması gerekiyor gibi görünür, tuvaletini yapmak için zorlar ama küçük miktarda dışkılar ve kolitin klasik işaretlerinden biri dışkıda taze kan ve/veya ince mukustur.

 • Kabızlık

  İnsanlarda olduğu gibi kediler de kabız olduğunda tuvaletini yapmakta zorlanır ve tuvalete çok daha az sıklıkta çıkabilir. Kabızlık, birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kemik, tüy ve kuş tüyü yemek, dışkıların sert ve çıkması zor hale getirir. Özellikle uzun tüylü kedilerde çok fazla tüy olması veya tembel bağırsak da dışkıların kuru ve çıkması zor olmasına neden olur. Siyam gibi bazı ırklar, tembel bağırsağa diğer ırklardan daha yatkındır. Bu, megakolon adı verilen bir rahatsızlığa yol açar.

 • Pankreatit

  Bu, kedilerde görülen karmaşık bir rahatsızlıktır ve belirsiz işaretleriyle teşhis etmek zor olabilir. Bu işaretlerden bazıları kusma, bitkinlik ve iştahsızlıktır. Kedilerde, gelip geçiyor gibi görünebilir ve sıklıkla advers yiyecek reaksiyonlar ve enflamatuvar bağırsak hastalığı gibi diğer sorunlarla birlikte görülür.

 • Gıda alerjileri

  Kediler, bazı nedenlerden dolayı belirli gıdalara olumsuz tepki verebilirler ve bunlara gıdalara karşı advers reaksiyonlar adı veririz. Gerçek gıda alerjileri, insanların düşündüğünden daha nadir görülür ve tavuk, balık ve süt gibi gıdalardaki proteinlerden kaynaklanma eğilimi gösterir. Gıda alerjileri, kusma ve ishalin yanı sıra kaşıntı ve aşırı temizlenme gibi deri sorunlarına da yol açabilir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Öncelikle, kedinizde bir sindirim sistemi bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız yardımcı olabilecek tedaviler hakkında veteriner hekiminizle konuşun. Aşağıdaki önerilerden bazılarıyla, ortamlarındaki stres tetikleyicilerinin miktarını azaltarak kedinize daha fazla yardımcı olabilirsiniz:

Turuncu süveterli kedi tutan kadın

Bir rutine bağlı kalın

Tüylü dostunuzun ortamındaki veya rutinindeki değişiklikler, sindirim sisteminin bozulmasına yol açabilir. Kedinize sakin, güvenli bir ortam ve düzenli oyun zamanları sağlamak kedinizin anksiyetesine yardımcı olabilir.

İpuçlarına Bakın

Çocukla birlikte kedi

Aksesuar

Yuvarlak solucan ve kancalı kurt gibi parazitler, sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden kediniz dış mekanları keşfetmeye meraklıysa doğru önleyici bakımı aldıklarından emin olun.

Daha Fazla Bilgi Edinin

Kaseden mama yiyen kedi

Beslenmelerini düşünün

Yüksek derecede sindirilebilir bileşenlerden üretilen gıdalar, bozuk midelerine daha iyi gelebilir. Kedinizin mamasını değiştirme ve bunu, kedinizin midesini daha da bozmadan nasıl yapacağınız konusunda veteriner hekiminizle görüşün.

Seçeneklere Bakın

Sindirim sistemi sorunları olan kediler için önerilen ürünler

Sindirim sistemi sağlığını destekleyecek önerilen ürünler

Kaynaklar ve ipuçları

Önünüzdeki yolculukta, kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için veteriner hekimlerden oluşan ekibimizin sağladığı bu yararlı kaynaklara göz atın.