KEDİNİZ KAÇ KİLO OLMALI?

 

Sadece ekstra bir veya iki kg almak kedinizin sağlığı, genel refahı ve yaşam kalitesi açısından önemli fark yaratabilir. Bütün kedilerin büyüklükleri ve cinsleri için ideal bir ağırlıkları vardır ve veteriner hekiminiz bunun ne olduğunu size söyleyebilir.

Aşırı kilo daha az oyun süresi ve depresyona neden olabilir. Bu durum kedinizin ömrünü sağlıklı kiloya sahip bir evcil hayvana kıyasla önemli ölçüde kısaltabilir. Fazla kilolu kediler için diabetes mellitus, osteoartrit, üriner taşlar, kalp rahatsızlığı, nefes darlığı ve mesane kanseri gibi ciddi sağlık problemlerini geliştirme riski çok yüksek olabilir.

Kediniz fazla kiloluysa, yalnız değilsiniz. İngiltere'deki evcil hayvanların 3'te 1'inin aşırı kiloludur.* Evcil hayvanın kilo alıp almadığını söylemek zor olabilir, çünkü bu durum zaman içerisinde kademeli olarak ortaya çıkar. Önemli olan, kedinizin kilo vermesine ve sağlıklı bir kiloya ulaşmasına yardımcı olmak için gerekli önlemleri almanızdır.

Kedilerde kilo almanın nedenleri nelerdir?

Kedilerin kilo alması, vücuttaki yağ miktarının artmasının sonucudur. Bu, özellikle egzersiz eksikliği ile birlikte çok fazla yemek yemekten kaynaklanır. Fakat katkıda bulunan başka faktörler de olabilir.

 

Yaş

Yaşlı kediler daha az aktiftir, daha az enerjiye sahiptir ve daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yaşlı kedilerin kilo alma eğilimi daha fazladır.

Irk

Bazı kedi cinsleri kilo almaya daha yatkındır. Bu durum en başta melez kediler için geçerlidir.

CİNSİYET

Dişi kedilerin fazla kilolu olma ihtimali daha yüksektir.

TIBBİ PROBLEMLER

Çok nadiren kilo alımı, spesifik bir tedavi gerektirebilecek bir tıbbi bozukluk ile ilişkilidir.

Kısırlaştırma

Klinik çalışmalar, kısırlaştırılmış kedilerin temel metabolizmasının daha düşük olduğunu göstermiştir. Kısırlaştırılmış kediler bariz şekilde daha az kaloriye ihtiyaç duyar. Daha hareketsiz bir yaşam tarzı nedeniyle kısırlaştırılmış kedilerin obez olma ihtimali iki kat yüksektir. (Evcil hayvanınızı kısırlaştırmanıza neden olan birçok önemli sağlık nedeni vardır - sadece kedinizin ağırlığını takip etmeyi unutmayın.)

Aşırı besleme

Sınırsız mama erişimine sahip kediler, anlaşılır bir şekilde ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını yiyebilirler.

Aşırı yeme

Birçok ticari gıda aşırı tuz ve yağ ile yüklüdür. Bu da tadını daha da iyileştirerek köpeğiniz oburlaşmasına neden olabilir.

Beslenme alışkanlıkları

Onları insan yiyecekleri veya masa artıklarıyla besleme obeziteye neden olabilir.

EGZERSİZ EKSİKLİĞİ

Çok fazla yemek ve çok az egzersiz tipik olarak şu sonucu üretir: obezite.

 

Unutmayın, kediniz kilolu olma belirtileri göstermese de, ideal ağırlığının muhafaza edildiğinden emin olmak için veteriner hekim tarafından düzenli olarak kilo kontrolü yapılması önemlidir.

 

 

 

 

Kedinizin Fazla kilolu olduğunun belirtileri

 

 

Sağlık kontrolleri arasında, kedinizin sağlıklı bir kiloyu koruyup korumadığını değerlendirmek için basit bir test yapabilirsiniz. Elinizi yan tarafına koyun ve kaburgaların hissedilmesi zor mu veya mümkün değil mı? Eğer öyleyse, muhtemelen fazla kiloludur. Aşağıdaki ilave belirtilerin bazılarını fark edebilirsiniz:

 • Belirgin bir bel kaybı
 • Yaka gevşetilme ihtiyacı duyuyor
 • Yürümekte zorlanma
 • Yavaş hareket
 • Nefes darlığı
 • Hırçınlık
 • Her zamankinden daha fazla uyku

 

Kedilerde kilo verme için adım atmak

 

Kedinizi doğru mamayla beslemenizin yanında düzenli egzersiz yaptırmanız sağlıklı kilo verilmesini sağlayacaktır. İşte kedinizle birlikte yapabileceğiniz bazı egzersiz ve antrenman ipuçları:

 

Oyuncaklarla oynamak

 

Kedinize bazı ev yapımı veya mağazadan alınmış oyuncaklar vermek onu hareket etmeye teşvik edebilir.

Işığı kovalama

 

Beyaz ışıklı bir el fenerini duvara yansıtın ve ışığı hareket ettirerek kediniz oynamasını sağlayın. Kırmızı ışıklı bir lazer kullanmamaya dikkat edin zira bu, kedinizin gözlerine zarar verebilir.

Yürüyüş

 

Kedinizi tasmayla yürüyüşe çıkartın. Kedi tasmaları evcil hayvan mağazalarında bulunur. Dışarıdayken kedinizi yaprak yığınları gibi doğal 'oyuncakların' üzerine atlayıp onlarla oynamaya teşvik edin.

KEDİNİZİN BESLENMESİ VE MAMASI HAKKINDA VETERİNERİNİZDEN BİLGİ ALIN

Kedinizin beslenmesi belki de ideal kilosunu korumasında yardımcı olacak en önemli faktördür. Veterinerinizden, hangi mamadan ne kadar vermeniz gerektiği de dahil olmak üzere kilo vermeye dönük bir mama tavsiyesi isteyin ve önerdiği plana bağlı kalmaya çalışın. Bu çok önemli çünkü kediniz şişmanladıktan sonra daima kilo alma eğilimi gösterebilir. Kedinizin, iyi beslenme, egzersiz, düzenli kontroller ve kilo ölçümlerine dayalı bir kilo kontrol planı olmalıdır.


*Yayınlanmış veriler. Hill’s Pet Nutrition, Inc.

anchor

Her Şey Kediniz İçin

MAKALELER VE ARAÇLAR

Evcil Hayvan Bakım Merkezi

 • Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi | Hill's Pet

  Eve ilk defa bir evcil hayvan getiriyorsanız, nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Oyun ve Egzersiz: Kedi | Hill's Pet

  Kedilerin en çok hangi oyuncakları sevdiğini ve bu oyuncakların onlara nasıl harika egzersiz kaynağı olduğunu öğrenebilisiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedilerin Rutin Bakımı | Hill's Pet

  Kedinize kolay ve basit bir şekilde nasıl bakabilirsiniz? Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kediler için Kaynaklar ve Araçlar | Hill's Pet

  Kediler için hazırladığımız detaylı arşivimize bakarak hayatınızı kolaylaştıracak bir çok faydalı bilgili bulabilirsiniz.
 • Besinler ve beslenme: Kedi | Hill's Pet

  Kedinizin mamasını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içerikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenin. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.
 • Kedi Sağlık Bakımı | Hill's Pet

  Kedinizin bazı haraketleri sağlık problemlerinin sinyali olabilir. Bu hastalık belirtilerini ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Makale arşivimizi keşfedin ve çok daha fazlasını öğrenin.

 


Kilolu kedinizi tedavisi için bir adım atın.

 

Eğer kedinizin kilo problemi varsa, sağlığını geri kazanması için yapabileceğiniz çok şey var.

 

İyileşme Opsiyonlarına Bakın