Kedi Maması Tadı ve Türleri: Kedim Mamasını Seviyor mu?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediler gece görüşü, benzersiz zıplama becerileri ve hatta dokuz canlı olmalarıyla ünlüdür ancak kedi mamalarının tadını sevip sevmedikleri çok konuşulmaz.

Bilim insanları, kedilerin tat duyularının bizimkilerden çok daha az karmaşık olduğunu bilirler ve bunun nedeni muhtemelen evrimdir. Cats Protection vakfına göre, kediler şekerin tadını alamayan birkaç hayvan türünden biridir. Ekşi, acı, tuzlu, umami (lezzetlilik) ve muhtemelen yağ tat reseptörlerinin yanı sıra bizde olmayan bir tadı alma özelliğine de sahipler: adenozin trifosfat (ATP). Araştırmacılar bu tat profilini tam olarak anlamasalar da ATP, her canlı hücredeye enerji sağlayan bir bileşen olduğundan et için bir sinyal gibi görünüyor.

Peki kedi mamalarının tadının kedilere nasıl geldiğini ve mamalara sevip sevmediklerini tam olarak nasıl bilebiliriz? Yaş ve kuru kedi maması, ton balıklı ve tavuklu, et sulu veya soslu gibi birçok mama çeşidi arasında, farklı kedi maması seçeneği türlerini ve kedinizin olası mama tercihlerinden bazılarını inceleyelim.

Kedi Maması Türleri

Ticari olarak satılan kedi mamaları, her birinin farklı aromaları olsa da üç ana kategoriye ayrılır:

Kuru

Merck Veteriner Hekim Kılavuzu'na göre kuru mamalar, ticari olarak üretilen kedi mamaları arasında en popüler olandır. Tane olarak da adlandırılabilecek bu mamalar, genelde %90 oranında kuru madde ve %10 su içerir. İç mekanda yaşayan kedi ve tüy yumağı formülü gibi özel formüllerde ve çok çeşitli aromalarda sunulur. Bazı kuru mamalar, diş taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olacak şekilde formüle edilir.

Konserve

Konserve kedi mamaları, %70-%80 oranında su ve %20-%30 oranında kuru madde içerir. Yaş kedi mamaları, üç güne kadar buzdolabında saklanabilir ancak oda sıcaklığında saklandığında uzun ömürlü değildir. Kediler, bir veya iki büyük öğün yerine günde birkaç kez yedikleri için yenmeyen yaş mama kurudukça en dış kısımlarında bir kabuk oluşabilir. Bu da hem lezzetini hem de bulaşıkların birkaç kez temizlenmesini gerektireceği için kullanışlılığı azaltır.

Hafif Nemli veya Yarı Nemli

Bu tür kedi mamaları adından da anlaşılacağı gibi kuru ve gevrek olmayan ancak konserve mamalar gibi ıslak ve sulu da olmayan yumuşak kuru mama parçalarından oluşur. Genelde kaseler halinde sunulur ve su ile kuru madde oranları sırasıyla %25-%40 ila %60-%75 şeklindedir. Bu mamaların, yaş mamaya göre avantajı, buzdolabından saklanması gerekmediğinden ve koruyucu maddeleri raf ömrünü uzattığından kullanışlı olmalarıdır.

Kediler İçin Mama Tercihleri

 • Aromalar: Okyanus balığı ve ton balığından tavşana veya tavuğa kadar kedi maması aromaları en seçici kedilerin damaklarına bile uygun olacak kadar çeşitliyken gerçek tatları, kediler için mamanın besin değerinden daha az olabilir. Animals dergisinde belirtildiği gibi, kediler mamaları yalnızca aromaları için seçmek yerine çoğunlukla genel sağlıklarını düzenlemeye yardımcı olacak mamalar arar.Yine de herhangi bir mamadan büyük miktarlarda almadan önce seçici kedinizin ne tepki vereceğini görmek için veteriner hekiminizden numune isteyebilir veya mevcut olan en küçük boyundan satın alabilirsiniz.
 • Doku/Formülasyon: Söz konusu yaş ve kuru mama olduğunda bazı kediler, daha yumuşak ve yaş (ya da yarı nemli mama) seçenekleri tercih ediyor gibi görünür. Ancak bu, küçüklüklerinden itibaren neyle beslendiklerine bağlı olabilir. Kedilerin, tüm gün dışarıda kalmış ve kurumaya başlamış yaş mamayı yememesi sık karşılaşılan bir durumdur. Nihayetinde tüm kediler (ve köpekler) ayrı canlılardır ve hepsinin kendi kişisel tercihleri vardır.
 • Sıcaklık: Cook's Illustrated'a göre bilim insanları, insan tat reseptörlerindeki proteinlerin, sıcaklığa oldukça duyarlı olduğunu ve ılık sıcaklıklarda (çok sıcak olmamak şartıyla) çok daha iyi performans gösterdiğini keşfetmiştir. Yani, bir yiyecek ısıtıldığında çok daha lezzetli olacaktır. Bu sınırlı konuyla ilgili çalışma yalnızca insanlara odaklı olsa da kedilerde de geçerli olabilir. Kim yiyor olursa olsun bir yiyeceğe yüksek sıcaklıklar uygulandığında koku molekülleri salınıp yayılarak yiyeceğin çekiciliğini artırır. Kedinizin mamasını ısıtmaya karar verirseniz kısa süreliğine ısıtın ve kedinize vermeden önce her zaman hiçbir kısmındaki sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olun.
 • Takviyeler ve üst malzemeler: Özellikle bir kedi, kronik bir rahatsızlıktan muzdaripse ya da mama yemek istemediğinde sıvı takviyeler veya toz üst malzemeler kullanılsa da genel anlamda bu gıda katkı maddelerinden kaçınmak en iyisidir. Ticari olarak sunulan mamalar zaten besin değerleri açısından dengeli olarak hazırlanır. Besin değerleri fazlalıkları yaygın bir sorundur ve yetersizlikleri kadar zararlı olabilir. Gıda katkı maddesi kullanmak istiyorsanız ilk önce veteriner hekiminize danışmak iyi bir fikirdir.

Kedi Maması Tercihleri Hakkında Veteriner Hekiminize Sorulacak Sorular

En uygun kedi mamasını seçmenize yardımcı olması için veteriner hekiminize sorulacak birçok soru vardır. Veteriner hekiminizde mama tercihlerini incelemek, sağlık veya hastalık için gitmeniz fark etmeksizin, her randevuda yapabileceğiniz iyi bir alışkanlıktır. Veteriner hekiminize sormayı düşünebileceğiniz bazı sorular şu şekildedir:

 • Kedim mamasının tadını seviyor mu?
 • Kedimin yaşam tarzına veya gelecekteki sağlık risklerine bağlı olarak herhangi bir mama öneriniz var mı?
 • Muayene veya laboratuvar bulgularına göre, kedimin yediği mamanın türünde bir değişiklik gereği görüyor musunuz? (Yıllık muayeneler ve laboratuvar çalışmaları, kedinizin sağlığındaki değişiklikleri izlemek için mükemmel araçlardır ve veteriner hekimin hastalıkları erken fark etmesini sağlar.)
 • Kedim çok kilolu mu ya da zayıf mı?
 • Kedimin derisiyle ilgili herhangi bir rahatsızlığı var mı? Dişlerinde sorun var mı? Sindirim sistemi ya da idrarla ilgili sorunlar var mı? Gıda alerjileri var mı?

Sonuçta kedilerimizin hepsi için uygun olan tek bir mama, doku ya da aroma yoktur. Ayrıca, kedi mamalarının tadının kediler için nasıl olduğunu anlamanın da tek bir yolu yoktur. Kedinizin kendine özgü mama tercihlerini anlamak için numuneler denemeye ek olarak, en iyi kedi mamasını seçme konusunda rehberlik için veteriner hekiminize danışın. "Ne yerseniz osunuz" deyişi, ailemizin kedi üyeleri için de geçerlidir. Doğru mamayı seçmek, kedinizin daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible, küçük hayvanlarla ilgilenen bir veteriner hekimdir, girişimci ve veteriner yazardır. Oğlu, dünyanın en büyük standart kanişi ve iki tane tuvalet eğitimli kedisiyle güneşli Sarasota, Florida'da yaşamaktadır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler

 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »