Hill's Transforming Lives Logo

KÖPEKLERDE GIDA VE ÇEVRE
KAYNAKLI
ALERJİLERİN
ANLAŞILMASI

Kaşınmayı ve bir yerlere sürtünmeyi normal köpek davranışı olarak değerlendirip görmezden gelmek kolaydır, ancak aslında öyle değildir. Bu, köpeğinizin vücudunun çoğu durumda çevresel kaynaklı belirli alerjenlere ve bazen de belirli yiyeceklere karşı anormal bir tepki verdiğini gösterebilir.

Genellikle deri döküntüsünden kaynaklanan bu kaşınmalar, köpeklerde derinin kurumasına ve diğer tahrişlere yol açarak derinin kırmızı veya pul pul görünmesine neden olabilir. Köpeklerde deri alerjileri, kaynağı ne olursa olsun, genellikle köpeğinizin gece boyunca uyuyamasına ve zaten hassas olan derisinin tahriş olmasına yol açabilecek çok rahatsız edici bir durumdur.

Neyse ki, deri alerjileri için doğru köpek maması ve ilaç kombinasyonu ile köpeğinizi daha az kaşıntı sorunu çekmesini ve sağlıklı bir deriye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Sign upto receive ongoing information to help manage your dog’s urinary issues.

Get Started

Köpeklerdeki çevresel alerjiler

Köpeğinizin iyileşme yolundaki en zor şeylerden biri, alerjik reaksiyonun neden kaynaklandığını belirlemektir. Bununla birlikte, büyük çoğunluk için, köpeklerde deri alerjilerine çevrede bulunan bazı maddelerin neden olduğu söylenebilir. Bunlar, etkili ve uzun vadeli bakım için doğru mama ve acil semptomları azaltmaya yardımcı olacak ilaçlardan oluşan çok boyutlu bir tedavi ile ele alınabilir.

Köpeklerde deri alerjileri için yaygın tetikleyiciler
otlar ikon
Otlar
Toz Akarlari Ikon
Toz Akarları
Polen Ikon
Polen
Pireler Ikon
Pireler

Köpeklerdeki gıda alerjileri

Köpeklerde gıda alerjileri aslında çok nadirdir ve aslında alerjisi olan köpeklerin yalnızca %10'u gıda alerjisi yaşar! Bu tür nadir durumlarda, bazı köpekler belirli bileşenlere reaksiyon gösterebilir ve bunlar, veteriner hekiminiz tarafından yürütülen mama denemeleri ile belirlenir. Deri alerjileri için en iyi köpek maması, hidrolize protein veya evcil hayvanınızın tepki verme olasılığının düşük olduğu bir tek kaynaklı özgün protein içeren diyetetik bir köpek mamasıdır.

Özgün Protein

Tek kaynaktan elde edilen ve genellikle evcil hayvan mamalarında bulunmayan benzersiz proteinlerdir. Bu, olumsuz bir gıda veya çevresel reaksiyon riskini azaltır.

İLE
Hidrolize Protein

Bağışıklık sistemi tarafından tespit edilmeyi önlemeye yardımcı olmak için daha küçük parçalara bölünmüş protein.

Köpeklerde görülen en yaygın gıda alerjileri
Tavuk Ikon
Tavuk
Sığır Eti Ikon
Sığır Eti
Süt ürünleri Ikon
Süt ürünleri

Köpeğinizdeki alerji belirtilerini tespit edin

Kuru ve kaşıntılı deri, köpeğinizin çevresel alerjilerin neden olduğu daha büyük bir sorun yaşadığını gösteren birçok semptomdan sadece biridir. Bazı nadir durumlarda, bunlar köpeklerde gıda alerjisinin belirtileri de olabilir. Köpeğiniz belirli bir alerjene tepki olarak bu türden anormal reaksiyonlar yaşadığında, kaşınmasına neden olan bir rahatsızlık hissedebilir. Ne yazık ki bu, genellikle sadece deriyi daha fazla tahriş eder ve rahatsızlıklarını daha da artırır.

Köpeğinizin alerjisi olup olmadığını merak ediyorsanız, işte dikkat etmeniz gereken birkaç belirti:
  • Deride kızarıklıklar, benekler veya kabarcıklar
  • Deride pullanma veya döküntü
  • Tüy dökülmesi
  • Açık veya kabuk tutmuş yara veya deride kalınlaşma
  • Aşırı kaşınma, yalanma ve etraftaki nesnelere sürtünme
  • Deride kötü koku
  • Sindirim rahatsızlıkları
  • Gözlerde sulanma ve burun akıntısı

Deride kuruma ve diğer deri sorunları yaşayan köpeklere nasıl yardım edileceğini bulmak bazen sinir bozucu olabilir ve tedavi, köpeğinize yapılan teşhise bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak, belirtilerini hafifletmeye ve uzun süreli bakım sağlamaya yardımcı olabilecek diyetetik beslenmenin yanı sıra veteriner hekim tarafından verilen ilaçların bir kombinasyonu, deri alerjilerinin gelecekte yeniden ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Köpeğinizin alerjilerini kontrol altında tutmak

Kimse köpeğinin sürekli kaşınmasını ve mutsuz olmasını istemez, bu yüzden birçok evcil hayvan ebeveyni köpeklerindeki cilt kuruluğunu veya alerjilerin neden olduğu diğer durumları nasıl tedavi edeceklerine dair devamlı bir çözüm arayışındadır. Kaşıntılı evcil hayvanınızın yaşadığı rahatsızlığı gidermesine yardımcı olmaya çalışırken, kendinizi kuru tip derilere özel köpek şampuanı ve hatta kaşıntılı cilde sahip köpekler için evde hazırlanan çareler ararken bulabilirsiniz. Ancak yapılacak en iyi şey, deri alerjilerine özel köpek maması ve hızlı rahatlama için belirli ilaçlardan oluşan basit ama kapsamlı bir yaklaşımın ana hatlarını belirlemek üzere veterinerinizle konuşmaktır. Doğru beslenme sağlıklı bir deriyi içten teşvik edebilir ve köpeğinizdeki belirtileri hızlı ve uzun vadede hafifletmeye yardımcı olabilir.

Şunu unutmayın: köpekler de tıpkı insanlar gibi benzersizdir ve en iyi çözüm, evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarını karşılamak için bir profesyonelle çalışmaktır. Tedavi sırasında bile, bazı köpekler, ara ayarlamalar gerektirecek türden tekrarlayan belirtilere sahip olabilir ve veterineriniz, köpeğinizin deri alerjilerini kontrol etmede size yardımcı bir kaynak olacaktır.

Köpeğinizdeki alerjinin neden kaynaklandığından emin değilseniz ve aniden ortaya çıkan belirtileri kontrol etmeye yardımcı olacak bir mama arıyorsanız, birkaç şey hususta veterinerinize danışmanız gerekir.

Özgün Protein
Özgün Protein

Özgün protein içeren mamaların, gıda alerjisi olan köpeklerde kaşınma, baş silkeleme, uyku ve dışkı kalitesi gibi klinik belirtileri kontrol altında tuttuğu ortaya koyulmuştur.

Deri İçin Besin Desteği
Deri İçin Besin Desteği

Köpeğinizin maması, doğru besin bileşenleri karışımıyla, kaşıntıyı azaltarak durumu yatıştırmaya ve alerjenlere karşı deri bariyerini güçlendirmek için derisini ve tüylerini beslemeye yardımcı olabilir.

İlaç Tedavisi
İlaç Tedavisi

Siz köpeğinizi, sorununun uzun vadeli çözümüne dönük bir alerji önleyici köpek mamasıyla rahatlatırken, bir veteriner hekim, kaşıntıyı hafifletici ve deri bariyerini alerjenlere karşı güçlendirici bir ilaç yazabilir. Köpeğinizin alerjileri için reçetesiz satılan ilaçlardan almayı düşünüyorsanız, ilaca ihtiyaç olup olmadığına yalnızca veteriner hekiminizin, karar verebileceğini ve doğru olanı onun önerebileceğini lütfen unutmayın.

Kaynaklar ve pratik ipuçları

Köpeğinizin alerjileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gelecekteki ortak yolculuğunuzda mümkün olan en iyi bakımı sunmada yardım almak için veteriner hekimlerden oluşan ekibimizin sunduğu bu yararlı kaynaklara göz atın.

Mümkün olan en iyi yaşam için bir adım atın ve alerji önleyici beslenme hakkında bilgi almak üzere veterinerinize başvurun

Bir Veteriner Bul