Deri alerjileri

Published by
min read

Evcil hayvanlarda deri alerjileri nadir görülen bir sorun değildir ve insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olan polenler ve ev tozu, köpekler üzerinde de aynı etkiyi gösterebilmektedir. Alerjik dermatit bir deri yangısıdır ve pek çok şey alerjik dermatit gelişimine neden olabilmektedir, ancak ortaya çıkan sonuç genellikle aynıdır; yalanmayı ve kaşınmayı bir türlü bırakamayan huzursuz bir köpek! Çok nadir durumlarda tüy kaybı dahi görülebilmektedir.

Ne yapabilirsiniz?

Veteriner hekiminiz, köpeğinizdeki alerjinin tedavisine yardımcı olmak için, enjeksiyonlar, ağız yoluyla alınan ilaçlar, beslenme yönetimi, topikal şampuanlar, merhemler ve ortamla ilgili uygulamaları içeren pek çok yöntem deneyebilir.

Evde, bol miktarda temiz su verebilirsiniz (veteriner hekiminiz damıtılmış su da önerebilir). Veteriner hekiminizin biyopsi yaparak bir ilaç reçete etmiş olması halinde, bakım ve aktivitenin kısıtlanması konusundaki talimatlarını tam olarak uygulamalısınız. Çevreye yönelik spreyler ve püskürtme pompalarını yalnızca direkt olarak kullanın ve köpeğinizi, rahatsızlığın tekrarladığını gösteren belirtiler açısından yakından takip edin.

Sorularınız olması ya da sorunlar ortaya çıkması halinde, duraksamadan kliniği aramalısınız.

Mama konusunda düşünülmesi gerekenler

Beslenme, besin alerjileri olan köpeklere yardımcı olabilmektedir ve alerjik deri rahatsızlığı olan ya da kaşıntısı veya dermatiti olan köpeklere beslenme yoluyla uygulanan yağ asidi tedavisi uygulanmaktadır.

Alerjinin derecesine bağlı olarak kullanılabilecek birkaç farklı mama vardır. Hills™ Science Plan™ Sensitive Skin evcil hayvan mamasının köpeğinize sağladığı yararlarla ilgili daha fazla bilgi edinebilir ya da Prescription Diet™ terapötik evcil hayvan mamalarının etkinliği konusunda veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Pire kontrolü

Köpeğinizin dışarıya çıkmasına izin veriyorsanız, pirelerin tamamen ortadan kaldırılması neredeyse imkansızdır. Özellikle ülkenin daha sıcak bölgelerinde, pire kontrolü daha gerçekçi bir hedeftir. Bunun için, günümüzde mevcut olan son derece etkili topikal ya da ağız yoluyla kullanılan ürünlerden biri ile pirenin yaşam döngüsünün kontrol altına alınması gereklidir. Veteriner hekiminiz, aile bireyleri ve köpeğiniz için en uygun olan yöntemi önerecektir.

Ortamla ilgili uygulamalar pire kontrolünde de önemlidir. Sık sık elektrik süpürgesiyle temizlik yapılması, kilim ve halılardaki pire yumurtalarının uzaklaştırılmasını sağlar (süpürge torbası hemen atılmalıdır) Köpeğinizin yatak örtülerinin de yıkanması tavsiye edilmektedir. Veteriner hekiminiz spreyler de önerebilir. Pireleri görmeden önce koruyucu önlemler almanız, sizin ve köpeğinizin fazla rahatsız olmanızı önleyebilir.

Keneler

Keneler, Lyme Hastalığı gibi hastalıkları yaymakta ve bu hastalıkları insanlar ve evcil hayvanlara bulaştırabilmektedir; dolayısıyla keneler ciddi bir sorundur. Kırsal bölgelerde yaşamaları ya da bu bölgeleri ziyaret etmeleri durumunda, köpekler kene açısından kontrol edilmelidir.

Köpeğinizin uzun otlar ve ağaçlar arasında dolaşmasını mümkün olduğunca önlemeye çalışın. Böyle bir bölgede yürüyüşe çıkmış olmanız halinde, derisinin üzerinde küçük yumrular (siğile benzer) olup olmadığını araştırın.

Kenelerin hemen çıkarılması, kenelerin taşıdığı hastalıkların yayılmasını önleyebilmektedir. Parçalanmasını ve geride bir miktar kene kalmasını istemeyeceğiniz için, köpeğinizi doğru ekipmanı kullanarak keneyi çıkarabilecek olan veteriner hekime götürmelisiniz.

Related Articles

 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.
 • İlk yardım ile ilgili ipuçları

  180680638 Umarız ki, köpeğiniz kendisini asla ciddi şekilde yaralamaz ancak enerji düzeylerinin yüksek olması, bazen birkaç yara almalarına ve dolayısıyla yararlı temel İlk Yardım bilgileri edinmenize neden olmaktadır. Daha Fazla Okuyun...
 • Aşırı kilolu köpeğim için ne yapmalıyım?

  black schnauzer purple collar İnsanlarda olduğu gibi, köpekler de kolayca istenmeyen kilolar alabilir. Üzülerek söylemeliyiz ki, aşırı kilolu köpeklerin beklenen yaşam süresi daha kısadır ve aşırı kilo, mutluluklarının azalmasına yol açmaktadır.
 • Sıcaktan Bunalan Köpekler: Köpeğinizde Sıcaktan Etkilenme Belirtileri

  Köpekler açısından aşırı sıcaklar hafife alınacak bir şey değildir.

Related Products