Köpeklerde deri sorunları

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun


Köpeklerde deri sorunlarının birçok nedeni olabilir. Alerjiler, deri sorunlarının en yaygın nedenlerinden biridir ve pire gibi parazitlerden gıda içeriklerine kadar çok farklı şeylerden kaynaklanabilir. Atopik dermatit; polen, toz maytları ve bazı bitkiler gibi çevresel etkenlere karşı alerjiler için kullanılan bir terimdir.

Alerjik reaksiyonları, yoğun kaşıntıya ve kaşımaya neden olabilir ve bu da ne siz ne de köpeğiniz için eğlenceli değildir. Aşağıdaki gibi diğer birçok işaretin ortaya çıkmasına neden olan şey genellikle kaşınma ve travmadır:

 • Tüy dökülmesi

 • Kırmızı ve iltihaplı deri

 • Kabuk oluşumu

 • Derinin aşırı yalanması ve ısırılması

 • Huzursuzluk ve bölünen uyku

Köpeğinizin deri rahatsızlığına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Veteriner hekiminiz; enjeksiyonlar, ağızdan alınan ilaçlar, beslenme yönetimi, topikal şampuanlar, sıvılar, merhemler ve çevresel tedaviler gibi çeşitli yollarla köpeğinizin deri sorununu yönetmeye yardımcı olmaya çalışabilir.

Veteriner hekiminiz bir biyopsi yaparsa veya ilaç yazarsa bakım ve hareket kısıtlamaları ile ilgili talimatları yakından izlemeyi ihmal etmeyin. Çevresel spreyleri ve püskürtme ilaçları yalnızca belirtildiği şekilde kullanın ve rahatsızlığın tekrarlama işaretleri için köpeğinizi yakından takip edin. Sorularınız olursa veya sorun olursa kliniği aramaktan çekinmeyin.

Beslenme konusu


Beslenme, köpeklere advers mama reaksiyonları konusunda yardımcı olabilir ve bazı yiyecek içerikleri deri işlevini destekleme ve inflamasyonu ve kaşınmayı azaltmayı yardımcı olma açısından gerçekten yararlı olabilir. Deri sorunlarına yardımcı olacak şekilde formüle edilen birçok farklı mama bulunur. Veteriner hekiminizden, köpeğinizin rahatsızlığına uygun olan kaliteli, eksiksiz ve dengeli bir mama önermesini isteyin.

Pire kontrolü

Pireleri görmeden önce alacağınız önleyici yöntemler, sizi ve köpeğinizi birçok rahatsızlıktan kurtarabilir. Köpekler pirelerle yürüyüşlerde ve bahçede karşılaşacağından pireleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Daha gerçekçi bir hedef pire kontrolüdür. Bunun için günümüzde mevcut olan, son derece etkili topikal veya ağızdan alınan ürünlerden biriyle, pire yaşam döngüsünün tüm aşamalarındaki pireleri hedef alabilirsiniz. Veteriner hekiminiz, evinizdeki diğer evcil hayvanları ve aile üyelerini de hesaba katarak köpeğiniz için uygun olan bir ürün önerebilir.

Çevresel temizlik de pire kontrolü için önemlidir. Sık sık elektrikli süpürge tutmak, halılardaki ve kilimlerdeki pire yumurtalarını alır ancak hemen torbayı atmayı veya kabını dışarıdaki çöp kutusuna boşaltmayı ihmal etmeyin. Köpeğinizin üstünde yatmayı sevdiği çarşafları ve battaniyeleri yıkamak da tavsiye edilir. Veteriner hekiminiz evin ilaçlanmasını da önerebilir.

Keneler

Keneler, hem insanlar hem de evcil hayvanları etkileyen Lyme hastalığı gibi hastalıkları yayar. Kırsal kesimde yaşıyorsanız veya köpeğinizle ziyarette bulunursanız düzenli olarak kene olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Köpeğinizin uzun otlar ve çalılar arasında gezinmesini önlemek için elinizden geleni yapın. Böyle alanlarda yürüyüşe çıkarsanız köpeğinizin derisinde küçük yumrular (siğil gibi) olup olmadığını kontrol edin.

Kenelerin hemen alınması, kenelerden kaynaklanan hastalığın yayılmasını önleyebilir. Kenenin hiçbir parçasını bırakmadan keneyi kendi başınıza çıkarmak da zor olabilir. Bunun yerine köpeğinizi, doğru ekipmanlarla keneyi tamamen çıkarabilecek veteriner hekime götürün.

ÖNEMLİ: Deri sorunlarının birçok nedeni olabilir. Kaşınma ve yalama gibi bahsettiğimiz işaretlerden birini görürseniz veteriner hekiminize danışın. Temel nedeni bulmak bazen uzun bir süreç olabilir ancak veteriner hekiminizle ne kadar kısa sürede görüşürseniz köpeğiniz o kadar kısa sürede tekrar rahat hisseder.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.
 • Kusma ve İshal: Köpek Acil Durumu mu?

  Evcil hayvanınız kusuyorsa veya ishalse atılacak ilk adım mama vermeyi kesmek ve yalnızca az miktarda ve sık sık su vermektir.

İlgili ürünler