Köpeğim Biyolojik Olarak Evrim mi Geçirdi?

Köpeklerin kurt soyundan geldiği bilimsel olarak doğru olsa da, son 30.000 yıl boyunca işler biraz değişti. Tıpkı bizim gibi, evcil hayvanlar da zaman içinde evrim geçirdi ve hayvan biyolojisine ilişkin bilimsel araştırmaların bize gösterdiği gibi, sindirim sistemleri de bu evrimden etkilendi.

Aslında, biyolojilerindeki bu değişimin nedeni kısmen de olsa köpeklerin insanlarla olan ilişkileri. Evcilleşme döneminde köpeklerin genetik yapıları ataları olan kurtlara göre değişime uğradı ve tam tahıllar ve karbonhidrat bakımından zengin diğer malzemeleri içeren çeşitli dengeli mamaları yemeye başladılar.

Bir köpeğin et yemeyle ilgili içgüdüsel arzusunu ölçmek imkansız olsa da, araştırmalar evcil hayvanlara seçme şansı verildiğinde yüksek protein içeriği yerine, yağ içeriği daha yüksek olan yiyecekleri tercih ettiklerini gösteriyor.

Evcil hayvanınızın kurt gibi beslenmesi gerektiği fikrine kapılmak kolay olsa da, bu beslenme yaklaşımı bazı komplikasyonlara neden olabilir:

  • Köpekler aşırı protein alabilir
  • Çiğ evcil hayvan gıdaları ile beslemek hem evcil hayvanınız hem de sizin, gıda kaynaklı hastalıklar ile karşı karşıya kalma riskinizi arttırır
  • Ette bulunan birçok bileşen aşırı mineral içerir ve bunların yüksek miktarda tüketilmesi sağlıksızdır

Hill’s olarak tam ve doğru bir beslenme anlayışına sahip olmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden köpeklerin keskin dişlerine veya kurtlarla olan aile bağlarına aldanmayıp, beslenme uzmanlarımız ve gıda bilimcilerimiz ile köpeklerin neleri sindirebileceğini ve aynı zamanda ideal beslenme açısından ne yemeleri gerektiğini anlamak için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz.

Peki, köpeğinizin doğru beslenme anlamında gereksinimlerini karşılayacak besinleri aldığından emin olmak için ne yapabilirsiniz?

  • Mevcut ihtiyaçlarını dikkate alan, dengeli ve güvenilir evcil hayvan mamalarını tercih edin
  • Sindirimi kolay olan yüksek kaliteli protein kaynaklarını tercih edin
  1. Meyer H, Kienzle E. Dietary protein and carbohydrates: Relationship to clinical disease. In: Proceedings. Purina International Nutrition Symposium, Orlando, FL, 1991: 13-26.