Evcil Hayvanımı Çiğ Gıdalarla Beslemek Güvenli mi?

Evcil hayvanınızın keskin dişlerine baktığınızda, tıpkı kurtlar gibi onlarında çiğ gıdalarla beslenmesi mantıklıymış gibi görünüyor değil mi? Ancak köpeğiniz bir kurt değil ve bilimsel çalışmalardan öğrendiğimize göre çiğ besleme, pişmiş gıdalarla beslemeye kıyasla kanıtlanmış bir besinsel avantaj sunmaz. Hatta evcil hayvanınızın vücudu pişmiş veya çiğ tavuğa aynı şekilde yanıt verse de, çiğ etin her zaman güvenli olduğu söylenemez.

Gerçek şu ki, evcil hayvanlarınız salmonella ve yiyeceklerden kaynaklanan diğer hastalıklara karşı bir bebeğe, çocuğa veya hatta size göre daha büyük bir risk altındadır. Bu nedenle, onları çiğ evcil hayvan yiyecekleri veya BARF (evcil hayvanınız için biyolojik olarak uygun olmayan kemikler ve çiğ gıdalar) ile beslemek güncel biyoloji bilimi tarafından desteklenmez ve önerilmez.

İşte, evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarını çiğ gıdalarla beslediklerinde genellikle göz önünde bulundurmadıkları birkaç detay:

  • Efsanelerin aksine evcil hayvanınız demir gibi bir mideye sahip değildir
  • Evcil hayvanlar genellikle çocukları, mobilyaları ve daha bir çok şeyi yalarlar ve bakteri yayarlar
  • Bir köpeğin et yemeyle ilgili içgüdüsel arzusunu ölçmek imkansız olsa da, araştırmalar evcil hayvanlara seçme şansı verildiğinde yüksek protein içeriği yerine, yağ içeriği daha yüksek yiyecekleri tercih ettiklerini gösteriyor

Evcil hayvanları çiğ gıdalarla beslemenin pişmiş gıdalarla beslemeye kıyasla herhangi bir ek fayda sağladığına dair pek kanıt olmamakla birlikte, evcil hayvanınız da dahil olmak üzere tüm aileniz için önemli sağlık riskleri taşıdığını ortaya koyan pek çok kanıt mevcuttur. Hill’s olarak birçok farklı evcil hayvan mama seçeneği mevcut iken, bu riske girmenin anlamsız olduğuna inanıyoruz. Bunun ötesinde, köpekler omnivor (hem etçil, hem otçul) oldukları için bütün besinsel gereksinimlerini karşılayabilecek gıdalar konusunda oldukça esneklerdir.

Peki neden çiğ gıdalar yerine Hill’s evcil hayvan mamalarını seçmelisiniz?

  • Karbonhidrat, lif, vitamin, mineral, amino asit ve daha fazlasını içerdikleri için evcil hayvanınıza ihtiyaç duydukları tüm dengeli beslenmeyi sunarlar
  • Evcil hayvanınızın biyolojik yapısının ve ihtiyaçlarının araştırtırılması sonucu elde edilen onlarca yıllık veri ve bilgi birikimi söz konusudur
  • Bu da evcil hayvanlarınızın sıkı testler ve güvenlik standartlarıyla üretilen mamalardan büyük faydalar sağlayabileceği anlamına gelir
  1. Weese JS, Rousseau J, Arroyo L. Bacteriological evaluation of commercial canine and feline raw diets. The Canadian Veterinary Journal. 2005;46(6):513-516.
  2. Weese JS, Rousseau J. Survival of Salmonella Copenhagen in food bowls following contamination with experimentally inoculated raw meat: Effects of time, cleaning, and disinfection. The Canadian Veterinary Journal. 2006;47(9):887-889.
  3. Schlesinger DP, Joffe DJ. Raw food diets in companion animals: A critical review. The Canadian Veterinary Journal. 2011;52(1):50-54.