Aşırı Protein Tüketimi Evcil Hayvanım İçin Kötü Sonuçlar Doğurabilir mi?

Birçok evcil hayvan sahibi evcil hayvanlarını aşırı proteinli mamalarla beslemek için büyük heves gösterse de proteinle ilgili bilimsel araştırmalar bunun biraz karmaşık bir konu olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, bilimsel bulgular, konu protein bile olsa, hayvanlar açısından her şeyin aşırısının zararlı olduğunu söylüyor.

 

Basit gerçek: daha fazla protein, daha fazla kas anlamına gelmez. Protein bir evcil hayvan tarafından günlük gereksiniminin üzerinde tüketildiğinde (evet, onların da günlük gereksinimleri vardır), karaciğerleri, böbrekleri ve barsak mikrobiyomları üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur.

Bir köpeğin et yemeyle ilgili içgüdüsel arzusunu ölçmek imkansız olsa da, araştırmalar evcil hayvanların seçme şansı olduğunda yüksek protein içeriği yerine, yağ içeriği daha yüksek yiyecekleri tercih ettiklerini gösteriyor.

Aslında, evcil hayvanınızın vücudu çok fazla protein aldığında iki şey yapabilir:

  • İhtiyaçtan fazlası vücuttan atılır
  • Yağ olarak depolanabilir

Bu yüzden Hill’s evcil hayvanınızın en iyi şekilde beslenmesi için proteinin hem niteliğinin hem de miktarının eşit derecede önemli olduğuna inanıyor. Bu nedenle, her mamanın evcil hayvanların genel sağlıklarını destekleyen karbonhidrat, lif, amino asit, vitamin ve diğer minerallerin yanı sıra, evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu doğru miktarda protein bulunduğundan emin olmak istiyoruz.

Peki yüksek kaliteli protein vücutta nasıl kullanılır?

  • Kolayca sindirilir ve kas yapımında kullanılır
  • Vücut proteinlerinin yapı taşları konumundaki temel amino asitlerden yüksek miktarda içerir
  • Mineral ve diğer besin maddelerini aşırı miktarda içermez
  1. Meyer H, Kienzle E. Dietary protein and carbohydrates: Relationship to clinical disease. In: Proceedings. Purina International Nutrition Symposium, Orlando, FL, 1991: 13-26.