Evcil Hayvanınızın Sorunsuz Bir Şekilde Kısırlaştırılması İçin En Önemli On İpucu

Yayımlayan : Emma Milne
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizi veya köpeğinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız, bu sürece nelerin dahil olduğunu ve süreci mümkün olduğunca nasıl kolaylaştırabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Ayrıca, eğer ilginizi çekerse, kedileri ve köpekleri kısırlaştırmanın faydaları ve sonrasında da ne gibi değişiklikler görebileceğinizle ilgili başka makalelerimiz de mevcut. Şimdi, operasyon öncesi ve sonrası ona yardımcı olabilmek için neler yapabileceğinize bakalım.

 • Veteriner hekiminizle konuşun. Sürece nelerin dahil olduğunu ve bazı şeyleri yapmanızı, sizden neden istediklerini tamamen anladığınızdan emin olun.

 • Operasyon öncesi tavsiyelerine uyun. Operasyondan bir gece önce mamayı ve operasyon sabahında ise su vermeyi kesmeniz söylenebilir. Bu, anestezi güvenliği açısından önemlidir; bu yüzden mamalarını, evcil hayvanınızın erişemeyeceği bir yerde tutun. Bu yüzden kendinizi suçlu hissetmeyin. Bu sadece 1 gecelik bir durum ve bunu kesinlikle onların iyiliği için yaptığınızı unutmayın.

 • Kedinizi içeride tutun! Kediniz her sabah evde olsa bile ona ihtiyacınız olduğu operasyon sabahında, mahallede dolaşacaklarına bahse girebiliriz. Onları içeride tutmak zor olabilir ancak kediler tam olarak yanlış zamanda dışarı çıktığı için birçok kısırlaştırma operasyonu, iptal edilmek veya ertelenmek zorunda kalıyor!

 • Oyuncaklar, battaniyeler ve ev ortamı kedinizi rahatlatır. Veteriner hekiminize, evcil hayvanınızın yatağını veya en sevdiği oyuncağını yanınızda getirmenizin sorun olup olmayacağını sorun. Ev kokusu, sizden uzakta oldukları dönemde daha mutlu hissetmelerine yardımcı olabilir.

 • Utanç konisi! Evcil hayvanınıza cerrahi koruyucu bir başlık takmanız gerekebilir. Bu cerrahi başlık, herkes için son derece sinir bozucu olsa da açık karın yarasına, tüm komplikasyonlara ve bunların getireceği ekstra masraflara kıyasla birkaç gün bu başlığın takılması çok büyük bir sorun değildir. 

 • Egzersiz. Operasyondan sonra kedinizi bir veya birkaç gece içeride tutmanız veya köpeğinizi birkaç hafta tasmasız gezdirmemeniz istenebilir. Dişi evcil hayvanların kısırlaştırılması ufak bir kesiyle (laparoskopi) yapılan, rutin bir işlem olsa da yine de karın bölgesinde gerçekleştirilen büyük bir cerrahi işlemdir. Evcil hayvanınızın doğru şekilde iyileşmesi için bu tavsiyeye uyun. İyileşme ne kadar iyi olursa, parkta koşmaya o kadar hızlı dönebilirler.

 • Operasyon sonrası kontrollerinize gidin. Bu kontroller yarada herhangi bir sorun veya enfeksiyon olup olmadığını görmek için oldukça önemlidir.

 • Size verilen ilaçları kullanın. Evcil hayvanınıza, operasyon sonrası için ağrı kesici verilebilir. Veteriner hekiminiz, bu ilaçları vermeyi mümkün olduğunca sizin için kolaylaştırmaya çalışacaktır. Elinizden geleni yapın çünkü ağrısız kediler ve köpekler, hareket etmeyi veya yemek yemeyi bile düşünemeyen evcil hayvanlardan daha çabuk iyileşir.

 • Farklı davranmalarına hazır olun. Evde başka evcil hayvanınız varsa, operasyon geçiren evcil hayvanınız eve geldiğinde ona oldukça farklı davranabilirler. Hastane ortamı garip kokmalarına neden olabilir ve cerrahi başlık, diğer evcil hayvanları korkutabilir. Onlara bir, iki gün zaman verin, kısa sürede yeniden arkadaş olacaklardır. Zorlamayın. 

 • Beslenme konusunu veteriner hekiminize danışın. Evcil hayvanınız, operasyon gecesi, kolay sindirilebilen, özel bir mamaya ihtiyaç duyabilir ancak uzun vadede, kısırlaştırılmış kedilerin veya köpeklerin mamalarını değiştirmeniz gerekebilir. Veteriner hekiminize danışmadan önce mamasını asla değiştirmeyin. Özellikle de evcil hayvanınız hala büyüme aşamasındaysa.

Evcil hayvan ebeveynlerinin, kısırlaştırma konusunda kendini suçlu hissetmesi, oldukça normaldir. İki güzel köpeğim Pan ve Badger'ı kısırlaştıran bizzat ben olduğum için yaşadığım suçluluğu hayal edin. Bunun, kısa sürede geçeceğini ancak size ve evcil hayvanınıza da birçok avantaj sağladığını unutmayın.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr. Emma Milne, 1996 yılında veteriner hekim oldu. 12 yıl boyunca küçük hayvan hekimi olarak ve yedi yıl boyunca da klinik beslenme danışmanı olarak çalıştı. Hayvan refahı çalışmalarıyla tanınmaktadır ve evcil hayvanlar hakkında 10 kitap yazmış bir yazardır.

 

İlgili Yazılar

 • Mama Saklama Önerileri

  Kedi ve köpek mamalarınızı sakladığınız yer, açıldıktan sonraki kalite ve tazeliği korumak açısından büyük fark yaratabilir. Hill's tarafından üretilmiş tüm kuru ve ıslak kedi - köpek mamalarının saklanmasıyla ilgili sorular ve öneriler şunlardır.
 • İşe veya Okula Dönerken Evcil Hayvanlardaki Ayrılık Kaygısını Yönetme

  Okula veya tam zamanlı işinize geri dönme zamanı geldiğinde evcil hayvanlarda terk edilme endişesini önlemek ve siz gittiğinizde köpeğinizin ya da kedinizin güvende hissetmesini sağlamak için faydalı ipuçları edinin.
 • Evdeki Evcil Hayvan Tüylerinden Kurtulma

  Evcil hayvan tüylerini temizlemek genelde zor olsa da imkansız değildir. Evdeki birçok yüzeyi temizleme ve havada uçuşan evcil hayvan tüylerinden kurtulma ile ilgili ipuçlarını öğrenin.
 • Seyahate Çıkarken Kedinizi ve Köpeğinizi Ne Yapmalısınız

  Tatile giderken evcil hayvanınızı geride bırakmayı düşünüyorsanız evcil hayvanlarınıza kimin bakacağı, yatılı bırakma seçenekleri ve daha birçok yararlı ipucunu öğrenin.

İlgili Ürünler