Yavru veya Yetişkin Kedinizi, Neden ve Ne Zaman Kısırlaştırmalısınız?

Yayımlayan : Emma Milne
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Veteriner hekimlerin en çok duyduğu sorulardan bazıları, kısırlaştırmayla ilgilidir. Kullanılan kelimelerle ilgili bazı karışıklıklar var, o yüzden öncelikle bunu ele alalım. kastrasyon etmek, erkek kediler, döllenmeyi önlemek ise dişi kediler için kullanılırken, kısırlaştırma, ikisini de kapsar. Genelde insanlar, "Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?" ve "Kısırlaştırmanın faydaları var mı?" gibi sorular soruyor.

Yavru veya yetişkin kedinizi kısırlaştırmanın avantajları.

Tüm operasyonlar, az da olsa bir risk taşır, bu yüzden insanlar doğal olarak, gerekli olmadığında evcil hayvanlarının ameliyat olmasından endişelenirler. Erkek hayvanların kısırlaştırılması testislerinin alınması anlamına gelirken, dişi hayvanların kısırlaştırılması ise genellikle yumurtalıkların ve veteriner hekimlerin tercihine göre bazen rahmin de alınması anlamına gelir. Böylece, üremenin yanında, hormonlar da ortadan kaldırılır. Bu yöntemlerden ikisi de evcil hayvan ebeveynine ve kedilere avantajlar sağlar.

Kediler doğaları gereği, diğer kedilerle yaşamayı tercih etmeyen, yalnız, evcil hayvanlardır ancak kısırlaştırılmadıklarında, iki cinsiyet de çiftleşmek için kedi arayışına girer. Kısırlaştırılmayan erkek kediler, insanlara ve diğer kedilere karşı daha saldırgan olma eğilimindedirler. Ayrıca bölgelerini işaretleyip daha fazla gezinme olasılıkları çok daha yüksektir. Kediler, mobilyaların üzerine ve bahçenin etrafına idrar püskürterek bölgelerini işaretler ve birçok evcil hayvan ebeveyni için bu hiç hoş bir durum değildir.

Erkek kediler dövüşmeye daha eğilimli olduklarından, kedi AIDS'i (FIV) gibi bazı ciddi hastalıklara karşı daha büyük risk taşırlar ve kavgalarda aldıkları yaralar, veteriner hekime götürmenizi gerektiren ağır apselerine yol açabilir. Ayrıca kısırlaştırılmayan erkek kediler, daha fazla dolaştıkları için ezilme ihtimalleri de yüksektir.

Dişi kedileri de kısırlaştırmanın faydaları vardır. Dişi kediler, yılın belirli zamanlarında hamile kalmazlarsa, kızgınlık dönemine girerler. Bir veteriner hekim olarak, evcil hayvan ebeveynlerinden sık sık kedilerinin acı içinde olduğunu, yerde kıvrandığını ve uluduğunu söyleyen endişeli telefonlar alıyorum. Aslında kızgınlık dönemlerinde böyle davranışlar sergilerler. Buna "davet" adı verilir ve gürültülü olduğu kadar dramatik de olabilir!

Kısırlaştırma, bu davranışı tamamen sonlandırır. Popüler bir batıl inanca göre, tüm dişi kedilerin, en az bir kez doğum yapması gerekirmiş. Bu kesinlikle yanlıştır. Hem hamileliğin hem de doğumun, anne ve yavru kediler için riskler taşıdığını unutmayın. 

Kısırlaştırma, dişi kedilerin sağlığı açısından da avantajlar sağlar. Meme tümörü riski oldukça azalır ve bu da hayati risk içeren, rahimdeki ciddi bir enfeksiyon olan piyometra olma ihtimali de ortadan kalkar.

Yavru kedinizi ne zaman kısırlaştırmalısınız?

Önceden, kediler altı aylıkken kısırlaştırılırdı ancak bu düşünce, son yıllarda değişti. Birçok kedi cinsel olgunluğa erişip yavruları olabilecek yaşa geldiğinde, yani dört aydan itibaren, evcil hayvan ebeveynleri, istenmeyen bir hamilelikle karşılaşabilir. Genelde tavsiye, kedinizi yaklaşık dört aylıkken kısırlaştırmanızdır. Elbette bu genel tavsiyeler ülkeden ülkeye biraz farklılık gösterebilir, bu nedenle veteriner hekiminize danışmak ve tavsiyelerine uymak, her zaman en iyisidir. Ve unutmayın, bir kediyi kısırlaştırmak için asla geç değildir, bu yüzden henüz yapmadıysanız hala zamanınız var.

Kedinizin metabolizması kısırlaştırma işleminden sonra yavaşlayarak, kilo alma ihtimallerini artırabilir. Bunu önlemek için, operasyondan sonra farklı bir mamaya ihtiyaçları olup olmadığını, veteriner hekiminize danışın. Kediniz hala büyüme dönemindeyse, veteriner hekiminizin önerisi olmadan mamasını değiştirmemeniz önemlidir.

Yıllar boyunca birçok kedim oldu ve onları kısırlaştırma konusunda hiç tereddüt etmedim. Benim açımdan olduğu kadar, bence onlar için de kısırlaştırmanın avantajları, risklerinden çok daha fazla. Dünyada çok fazla istenmeyen evcil hayvan olduğunu ve kedilerin çabuk üreyen hayvanlar olduğunu unutmamak da önemlidir. İstenmeyen yavrular, onları kabul eden bir ev bulamazsa daha çok eziyet çekerler. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde, bir veteriner hekim ve Stella adında şaşı, istenmeyen bir moggie ebeveyni olarak, rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki yavru ve yetişkin kedilerinizi, mutlaka kısırlaştırmanızı öneririm.

Ayrıca köpekleri kısırlaştırmanın faydaları, evcil hayvanınıza bu süreç boyunca nasıl yardımcı olabileceğiniz ve daha sonra da hangi değişikliklerle karşılaşabileceğinize dair başka makalelerimiz de var.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr. Emma Milne, 1996 yılında veteriner hekim oldu. 12 yıl boyunca küçük hayvan hekimi olarak ve yedi yıl boyunca da klinik beslenme danışmanı olarak çalıştı. Hayvan refahı çalışmalarıyla tanınmaktadır ve evcil hayvanlar hakkında 10 kitap yazmış bir yazardır.

 

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Pouch

  Kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarını karşılayan, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • Hill's VET ESSENTIALS Neutered Genç Yetişkin Kedi Maması

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »