Kedilerin Büyüme Dönemi Ne Zaman Biter? Yavru Kedi Büyüme Rehberi

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yavru kedi sahiplenmek her zaman eğlenceli bir süreçtir ve bir yavru kedinin küçük, çok şirin bir tüy yumağından güzel ve asil bir kediye dönüşmesini izlemek hayatın en güzel zevklerinden biridir. Çoğu kedi küçük yaşlardaki davranışlarını yetişkin olduğunda da devam ettirdiği için şunu merak edebilirsiniz: Kedilerin büyüme süreci ne zaman sona eriyor ve tam yetişkin kedilere dönüşüyorlar?

Kediler Ne Zaman Tam Anlamıyla Yetişkin Olur?

Bir gün evinizde koşturan küçük bir yavru kediyken bir bakmışsınız büyük bir kediye dönüşmüş. Bir gecede büyümüşler gibi hissedebilirsiniz ancak kediler aslında, International Cat Care'ın CatCare for Life girişiminde açıkladığı gibi altı yaşam aşamasından geçer. Kedinizin ne zaman tam yetişkin olduğunu belirlemenin yollarından biri, hangi kategoride olduklarına bakmaktır:

  • Yavru (0 - 6 ay)
  • Genç (7 ay - 2 yıl)
  • Yetişkin (3 yıl - 6 yıl)
  • Olgun (7 yıl - 10 yıl)
  • Yaşlı (11 yıl - 14 yıl)
  • Çok Yaşlı (15+ yıl)

İnsanlarda olduğu gibi yavru kedilerin de gelişim aşamaları iki yaşına kadar haftalık ve aylık olarak sayılır.

Kedilerin Büyümesi Kaç Yaşında Durur?

Yaklaşık bir yaşındayken kediniz tamamen büyümüş olur. Kediler, genç aşamasından yetişkin aşamasına geçerken yetişkinliğe erişmiş olurlar. Bunu, kedinizin gençliğinin son aşamalarında, yani enerji ve coşku dolu 20'lerindeki genç yetişkinler olarak düşünebilirsiniz.

Gri koltukta uzanan büyük Maine coon kedi.Kediniz yetişkinliğe geçerken veteriner hekiminiz, kedinizin ideal kilosunu belirlemenize ve sağlıkları açısından en iyi beslenme planını oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kediniz yaşamındaki her yeni aşamaya geçtiğinde bu planı değiştirmek için birlikte çalışabilirsiniz. Kediniz yaş alırken kedinizin sağlığına dikkat etmenizi sağlayan bu temel değerlerin belirlenmesi için bu ziyareti planlamanız önemlidir. Düzenli kontroller de kedinizin kilosunu ve vücut durumunu kontrol altında tutmanıza olanak sağlar. Kedinizin yaşamı boyunca zayıf kalmasını sağlamak, daha uzun yaşamasına ve diyabet gibi belirli hastalıkların riskinin azalmasına yardımcı olur.

Şecere ve Karma Irk Kediler

Kedilerin büyük çoğunluğu, evcil kısa tüylü veya evcil uzun tüylü olarak adlandırdığımız veya karma ırk kedilerdir. Her biri, ırkları ne olursa olsun, güzel ve eşi benzeri olmayan kedilerdir. Dünya genelinde bilinen düzinelerce ırk olsa da büyüklükleri, köpek ırkları kadar çeşitlilik göstermez. Ortalama bir kedi 4 kilogram ağırlığındadır. Maine Coon, en büyük kedi ırkıdır ve erkek olanlar 10 kilograma ve 40 cm'ye kadar büyüyebilirler! Diğer yandan en küçük kedi ırkı olan Singapura, en fazla 3,5 kilogramdır. Singapura küçük olmasının yanı sıra yetişkinliğe daha geç, yaklaşık iki yaşında ulaşır.

Şecereli kediler, aynı soydan çiftleştirildikleri için diğer kedilere göre sağlık sorunları yaşamaya daha eğilimlidirler. Bu nedenle şecereli bir kedi sahiplenmek isterseniz yaşayabileceği sorunlar hakkında araştırmalarınızı yaptığınızdan emin olun ve her zaman doğru sağlık testlerini yapan bir üreticiyi tercih edin. Oldukça düz yüzler, zayıf bacaklar ve tüysüz olma gibi ekstrem vücut özellikleri olan kedilerden kaçının. Bu kedilerin yaşam kaliteleri, fiziksel özellikleri nedeniyle oldukça düşük olabilir.

Kedinizi yavru veya genç bir kediyken sahiplendiyseniz mizacı ve sosyal-duygusal ihtiyaçlarıyla ilgili iyi bir fikre sahipsinizdir. Ayrıca favori uyuma yerini ve en sevdiği oyuncağı da biliyorsunuzdur. Tüylü dostunuz büyürken yaş aralığına göre formüle edilmiş, dengeli ve besleyici bir beslenme planı olduğundan emin olmanız gerekir, böylece ihtiyacı olan vitaminleri ve besinleri alabilir. Veteriner hekiminiz, kedinizin yaşamı boyunca geçtiği tüm büyüleyici aşamalar boyunca en uygun mamayı seçmenize yardımcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D. ödüllü bir yazar, araştırmacı ve uzun süreli evcil hayvan annesidir. Cat Writers' Association'ın (CWA) profesyonel bir üyesi ve What to Expect When You're Expecting ile NIU STEM Read dahil olmak üzere sektörün önde gelen şirketleri ve organizasyonları için yazıları vardır. Christine'i @brovelliobrien adıyla Instagram ve Twitter'da bulup takip edebilirsiniz.

  

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS