Gıda Alerjileri, İntoleransı ve Kedinizin Hassas Midesi

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Veteriner hekimlerin, kedi sahiplerinden sık sık duyduğu şikayetler, hassas mide problemleri ve haftada bir veya iki kez ama her zaman halının üzerine olmak üzere, (veya yıkaması zor olan başka bir yere) kusma olabilir. Bazı kedilerde sindirim sistemi sorunları düzenli olarak görülse de yerdeki birikintide gördüğünüz şey bitki veya tüy yumağı olsa bile bu asla normal değildir.

Kedinizin midesinin hassas olmasının birkaç nedeni olabilir. Nedenini bulmak ve sorunla baş etme amacıyla kişiselleştirilmiş bir plan geliştirmek için veteriner hekiminizin, kedinizi muayene etmesi her zaman önemlidir. Bugün, kedilerin mide hassasiyeti yaşamasının nedenlerinden yalnızca iki tanesinden bahsedeceğiz: gıda intoleransı ve gıda alerjileri. Bu ikisi kulağa benzer gelse de aynı şey değildir. 

kapı eşiğinde esneyen gri kedi

Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı, bir gıdaya, bağışıklık sisteminden kaynaklanmayan anormal bir tepki anlamına gelir ve tüm yaşlardaki kedilerde olabilir. Gıda intoleransı nedeniyle sindirim bozukluğunun nedenleri arasında gıda zehirlenmesi, bozuk balıktaki histamin, laktoz intoleransı ve kedinin çöplere girip normalde tüketmediği şeyleri yemesi sayılabilir. Veteriner hekiminiz, olası nedenleri bulmanız için iyi bir ilk adımdır. 

Gıda intoleransı olan bazı kedilerin beslenmesinin değiştirilmesi gerekebilir. Veteriner hekiminiz, kediniz için önerebileceği seçeneklerden biri, daha kolay sindirilebilen bir mamaya geçmek olabilir.

Kolay Sindirilebilir Gıdalar

Sindirilebilirlik, bir kedinin veya köpeğin yediklerini ne kadar kolay sindirebildiği ve besinleri alabildiği anlamına gelir. Sindirilebilirliği en çok etkileyen faktörler, bir mama yapımında kullanılan bileşenler, içerik kalitesi ve işleme yöntemleridir. Hassas midesi olan evcil hayvanlara yönelik mamalar, genelde son derece sindirilebilir malzemelerden yapılır ancak evcil hayvanınızın bağırsak mikrobiyomunu desteklemeye yardımcı olmak için düşük miktarda lif de içerebilir. Ayrıca kedinizin, sağlıklı kalmak için vitaminler ve mineraller gibi temel besinlerin tümünü aldığından emin olmak için eksiksiz ve dengeli olur. 

Gıda Alerjileri

Gıda alerjisi, sindirilen bir gıdaya verilen anormal bir bağışıklık reaksiyonunun sonucudur. Neyse ki gıda alerjileri kedilerde çok sık görülmez. Alerji herhangi bir yaşta gelişebilir ancak evcil hayvanın, bir rahatsızlık belirtisi göstermesi için evcil hayvanın, rahatsız edici alerjene (örneğin, her gün yiyerek) tekrar tekrar maruz kalması gerekir. Bu belirtiler arasında kusma, ishal, midede gaz olması, iştah kaybı, deride kaşıntı, tüy dökülmesi veya deride kızarıklık bulunur. Evcil hayvanınızda bu belirtiler varsa veterinerinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiştir.

Şaşırtıcı bir şekilde Kedi Maması Üreticileri Birliği (PFMA), kedilerdeki gıda alerjilerinin en yaygın nedenlerinin balık, biftek ve süt ürünleri olduğunu belirtmektedir. Gerçek gıda alerjilerinin oldukça nadir olduğunu ve evcil hayvanlarda alerjilerin her zaman insanlarda olduğu gibi görülmediği için sıklıkla yanlış anlaşıldığını da ifade etmektedir. Bu nedenle kedinizin gıda alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız en iyisi veterinerinizin bunu araştırıp doğrulamasıdır. 

Gıda Alerjileriyle İlgili Ne Yapılır?

Siz veya veterineriniz böyle bir rahatsızlıktan şüphelenirse diyetetik kedi maması eterinerinizin önerdiği planın bir parçası olabilir.

Veterinerinizi ziyaret etmek yerine evcil hayvan dükkanına gidip kendi seçtiğiniz yeni bir mama almayı düşünüyorsanız bunu yapmayın. Bu, kedisinin hassas midesine çözüm bulmaya çalışan evcil hayvan sahiplerinin sık yaptığı bir hatadır. Sürekli mama değiştirmek sorunu yalnızca karıştırır ve veterinerinizin, kedinizin beslenme sorunlarını tedavi etmek için doğru yolu bulmasını daha da zorlaştırır.

Gıda alerjisini doğru şekilde teşhis etmenin tek yolu, sıkı bir diyet denemesidir. Mama denemeleri, özellikle bu amaçla tasarlanmış olan diyetetik mamalarla yapılmalıdır. Birazdan bu mamaların neden özel olduğunu açıklayacağız. Evcil hayvan dükkanlarında bulunan sınırlı içerikli sağlık mamaları kullanılmamalıdır. Doğru mama denemeleri 10 - 12 hafta sürer ve kedinizin yalnızca yeni mamayı yemesi gerekir. Veterineriniz belirtmediği sürece ödül maması, çırpılmış yumurta ve kedi diş macunu yememelidir. Kedinizde gerçekten gıda alerjisi varsa hassas mide sorunlarının 2 ila 4 hafta içinde düzelmesi gerekir. Cilt kaşıntısı gibi belirtilerin kaybolması daha uzun sürer. Mama deneme planına çok dikkat ettiyseniz ancak kedinizin rahatsızlıkları devam ediyorsa sorun, gıda alerjisi olmayabilir ve veterineriniz, diğer nedenleri değerlendirmek için ilave testler önerebilir.

 

Patisinin altını yalayan çizgili kedi

"Hipoalerjenik", Yeni ve Hidrolize Proteinli Mamalar: Nedir?

Hipoalerjenik evcil hayvan mamaları için resmi bir tanım olmasa da "hipoalerjenik" olarak etiketlenmiş ürünler görebilirsiniz ve insanlar, bu terimi farklı mama türleri çeşitlerini ve içerik kombinasyonlarını açıklamak için kullanabiliyor. "Hipoalerjenik", evcil hayvan maması için yasal olarak tanımlanmış bir terim olmadığı için ürünler, gıda alerjileri olan kediler için uygun veya etkili olmayabilir. 

Gıda alerjisinden şüpheleniliyorsa veterinerinizin önerebileceği iki tür diyetetik mama bulunur. Birincisi hidrolize proteinleri kullanır. Hidrolize proteinler, proteinin kedinizin bağışıklık sisteminin alerjeni tanıyamayacağı kadar küçük parçalara ayrılmasıdır. İkincisiyse ördek veya geyik eti gibi yeni bir protein içeren mamadır. Bu protein kaynakları muhtemelen kediniz için yenidir ve bağışıklık sistemi, bunları bir sorun olarak tanımaz.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veteriner Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Hekim Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerdendir.

İlgili Yazılar

 • Hassas Midesi Olan Kediler Nasıl Beslenir?

  Hassas kedi midesini nasıl tespit edeceğinizi ve destekleyeceğinizi keşfedin. Kedinizin mutlu ve sağlıklı olması için hangi rutinlerden ve mamalardan yararlanabileceğinizi öğrenin.
 • Tüy yumaklarının atılması

  Kediler çok temiz yaratıklardır ve yavru kediniz, günde yaklaşık beş saatini kendini yalayarak temizlemeye ayıracaktır. Bunu yaparken, yerinden kopmuş olan tüyleri de toplayacaktır. Bu tüyleri tükürmesi onun için çok güçtür ve dolayısıyla muhtemelen onları yutacaktır.
 • Kediler için Tehlikeli veya Zehirli Gıdalar

  Kediniz söz konusu olduğunda onu besin ihtiyaçları için en uygun kedi mamasıyla beslediğinizden emin olmak istersiniz.
 • Kedinizin Yemek Yedikten Sonra Kusmasının Nedenleri

  Kedi sahipleri, kedileri mamasını yedikten hemen sonra kustuğunda bazen yeni mamayı suçlarlar. Bu bağlantı mantıklı görünebilir ancak diğer faktörler davranışın altında yatan farklı bir nedene işaret ediyor olabilir.

İlgili ürünler