Kedilerdeki Besin Duyarlılığı ve Gıda Alerjileri Hakkında Önemli Bilgiler

Published by
dk okuma süresi

Gıda hassasiyeti veya besin duyarlılığı nedir?

Gıda hassasiyeti ve duyarlılığı, belirli bir gıda bileşeninden kaynaklanan ve genellikle protein kaynaklı reaksiyonlardır. Bazen “gıdaya karşı olumsuz reaksiyon” olarak adlandırılır ve bir gıda maddesine veya katkı maddesine karşı olan, anormal tepki olarak da tanımlanır.

Olumsuz reaksiyonlar ikiye ayrılır: Bağışıklık sistemiyle ilgili olanlar (genellikle gıda hassasiyeti olarak adlandırılır) ve bir bağışıklık sistemi ile ilişkili olmayanlar (genellikle besin duyarlılığı olarak adlandırılır).

Söz konusu bu hassasiyetler, ömür boyu sürebilir. Dolayısıyla, ilgili malzeme, kedinizin mamasından kalıcı olarak çıkarılmalıdır.

Peki gıda hassasiyetlerine veya besin duyarlılıklarına ne sebep olur?

Kedilerde gıda hassasiyetinin veya besin duyarlılığının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Gıda: Hassasiyet, genellikle kedi mamasındaki sığır eti, balık veya süt ürünlerindeki proteinlerle ilişkilidir.
 • Hasar: İnflamasyon, enfeksiyon, ameliyat ve bazı ilaçlar, sindirim sistemine zarar verebilir. Bu da gıda hassasiyetine veya besin duyarlılığı yol açar.
 • Yaş: Gıda hassasiyeti ve besin duyarlılığı, her yaşta ortaya çıkabilir.
 • Irk: Siyam kedileri gibi bazı kedi ırklarının, gıda hassasiyeti veya besin duyarlılığı yaşama olasılığı daha yüksektir.

Kedilerin, aylar veya yıllar sonra belirli bir yiyeceğe karşı hassasiyet veya duyarlılık geliştirmesi mümkündür. Bir gıdaya karşı, bir kez hassasiyet geliştirdiklerinde, hemen hemen her zaman o gıdaya karşı olumsuz reaksiyon geliştirirler.

Kedimin yiyeceklere karşı hassasiyeti var mı?

PDSA'ya göre aşağıdakiler, kedinizin gıda hassasiyetine sahip olduğunun işaretleri olabilir:

 • İshal ve kusma
 • Özellikle yüz, kulak ve boyun bölgesinde, tüm yıl boyunca devam eden kaşıntılar.
 • Karın ve yan bölgelerde aşırı deri temizliği ve buna bağlı tüy dökülmesi
 • Kabuklu deri döküntüsü

Gıda hassasiyetinin veya besin duyarlılığının diğer belirtileri şunlar da olabilir:

 • Letarji (uyuşukluk)
 • Zayıf tüyler
 • Şişkinlik
 • Sık sık kaşınma
 • Kırmızı ve iltihaplı deri
 • Yetersiz gelişme
 • Öksürme, hırıltı veya hapşırma
 • Kronik kulak problemleri

Gıda alerjilerinin ve besin duyarlılığının yaygın belirtileriÖNEMLİ: Gıda hassasiyeti veya besin duyarlılığının bazı belirtileri, başka ciddi rahatsızlıkların belirtileri ile benzerdir. Bu nedenle belirtilerin herhangi birini fark ederseniz, veteriner hekiminize danışın.

Doğru beslenmenin önemi

Gıda hassasiyetleri veya besin duyarlılıkları, ömür boyu sürebilir. Gıdaya karşı hassasiyet veya olumsuz reaksiyonları kontrol altına almaktaki temel amaç, soruna neden olan gıdayı bulmak ve bundan kaçınmaktır. Farklı diyet denemeleri ve kedinizin yediği mamadan malzemenin çıkarılması gibi yöntemler, kedilerdeki gıda hassasiyetini teşhis etmenin en pratik ve doğru yöntemleridir. Sorunun nedenini belirlemeye çalışırken, kedinizin diğer tüm kedi mamalarına, sofra gıdalarına, ödül mamalarına, atıştırmalıklara ve çiğneme oyuncaklarına erişiminin olmamasına dikkat edin.

Kediniz gıda hassasiyetinden muzdaripse, onu doğru kedi maması ile beslemek, son derece önemlidir. Kedinizin maması, dengeli olmalı ve mümkün olduğunca az içerik ve katkı maddesi içermelidir.

Kedinizin belirli bir ete hassasiyeti varsa, ördek veya geyik eti gibi... Yeni bir protein kaynağı içeren bir mama denemelisiniz. Bunların hiçbiri etki etmezse, kediniz tüm bu proteinlere karşı hassas olabilir. Dolayısıyla özel olarak parçalanmış proteinler içeren bir mamaya ihtiyacı olacaktır.

Doğru teşhis ve tedavi seçenekleri için daima veteriner hekiminize danışın ve kedinizin mama hassasiyeti için en iyi mamayı önermesini isteyin.

Veteriner Hekiminize Gıda Hassasiyeti İle İlgili Sormanız Gereken Sorular

 1. Hassasiyet/duyarlılık nedeniyle, kedime vermekten kaçınmam gereken gıdalar var mı?
 2. İnsan gıdaları kedi sağlığını nasıl etkiler?
 3. Kedimin hassasiyeti için Hill’s Prescription Diet veya Science Diet kedi mamalarını önerir misiniz?
 4. Önerilen mamayı kedime hangi miktarda ve ne sıklıkta vermem gerekir?
 5. Kedime önerilen mama ile birlikte hangi ödül mamalarını verebilirim?
 6. Kedim, ne zaman iyileşme belirtileri göstermeye başlayacak?
 7. Kedim için gıda hassasiyetleri hakkında bana yazılı talimatlar veya broşür verebilir misiniz?
 8. Sorularım olursa, size veya hastanenize en hızlı nasıl ulaşabilirim (e-posta/telefon)?
 9. Bir kontrol randevusu almam gerekir mi?

İlgili Yazılar

 • Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

  Kediniz kustuğunda ve rahatsızlık belirtileri gösterdiğinde bunun ne anlama geldiğini öğrenmeniz, en iyi bakım yolunun ve evcil hayvanınıza yardımcı olacak eylem planının belirlenmesi açısından çok önemlidir.
 • Kısırlaştırmanın yararları

  Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.
 • Tüy yumaklarının üstesinden gelme

  Neredeyse tüm kedi sahipleri bir tüy yumağı görmekte ya da öksürmeye çalışırken kedilerinin sesinin bozulduğunu duymaktadır. Kendine özgü silindirik (tüp şeklinde) tüy kütleleri şeklini aldıklarından, tüy yumakları kolayca tanınmaktadır.
 • Kediniz şişmanlıyor mu?

  Cat playing with ownerw Kedisinin şişmanladığını fark ettiğinde, pek çok kedi sahibi endişelenmeye başlamaktadır. Kısırlaştırılmış olan kediler için, kısırlaştırma öncesine kıyasla üçte bir oranında daha az mama gereklidir ve dikkat etmemeniz halinde, bu kediler gerçek bir sağlık riski oluşturacak şekilde hızla aşırı kilolu olacaktır.

İlgili Ürünler

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »