Kedimin Derisi Kuru Mu? İpucu ve Tavsiyeler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizi sevdiğinizde derisi fırından yeni çıkmış gevrek kurabiye gibi pul pul dökülüyorsa veya kediniz sürekli kaşınıyorsa, şunu merak ediyor olabilirsiniz:" Kedimin derisi kuru mu?" Sebebinin pireler olmadığından eminseniz, kedinizin kaşınmasına neyin sebep olabileceğini araştırmanız gerekir.

Deri Kuruluğunun Belirtileri ve Olası Nedenleri

Evcil dostunuz, arada sırada kaşınıyorsa, genellikle endişelenecek bir şey yoktur, ancak kaşınma günlerce sürerse veya kediniz takıntılı bir şekilde belirli bir bölgeyi ısırıyor ve yalıyorsa, tüylü dostunuzda ciddi bir deri rahatsızlığı veya tahrişi olup olmadığını belirlemenin zamanı gelmiş demektir. Eğer aynı bölgeyi sürekli olarak kaşıyorsa, bu kedinizin derisinde kuruma olduğunun göstergesi olabilir. Kedilerdeki deri kuruluğunun bir başka belirtisi, tüylerinde ve tüysüz bölgelerinde, kepek benzeri pulların olmasıdır.

Kedi derisindeki kuruluğun bir sebebi de mama kabındadır. Merck Veterinary El Kitabı'na göre kedilerin yeterli miktarda belirli yağ asitleri içeren ve beslenme açısından dengeli olan bir mamaya ihtiyaçları vardır; bunlar olmadan, derileri kuruyup pul pul dökülebilir ve tüyleri solgunlaşabilir. Kedinizin maması hakkında veteriner hekiminiz ile konuşun ve farklı bir mamaya geçmeli misiniz yoksa balık yağı gibi takviye gıdalar mı almalısınız diye tavsiyeler alın. Ayrıca şunu da unutmayın, veteriner hekiminizin verdiği tavsiyeler ile kedinizin derisinde kuruluk nedeniyle oluşan kabuklanmaların düzelmesi bir ay kadar sürebilir.

Deri kabuklanması çoğunlukla sırtın orta kısmındaysa, sorunun nedeni aşırı kilo olabilir. Cats Protection obez kedilerin kendilerini düzgün bir şekilde tımar etmede sorun yaşayabileceğini ve bunun sonucunda deri kabuklanması, kepek veya ulaşılması zor noktalarda keçeleşme olabileceğini ifade etmektedir.

Deri ve Hassasiyet

Çevresel ve diğer dış faktörler kedilerde deri rahatsızlıklarının yaygın nedenlerindendir. Evinizde kedinizin derisini nelerin tahriş edebileceğini bilmeniz önemlidir. Kendinize sorun:

 • Mobilya, hava veya yer temizliği için yeni bir temizleyici kullandım mı?
 • Battaniye veya çamaşırları, farklı bir deterjanla yıkadım mı?
 • Kedim, evdeki herhangi bir ilacı yemiş olabilir mi?
 • Eve, yeni başka bir hayvan geldi mi?

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtını verdiyseniz ve olası bir neden tespit edebiliyorsanız, veteriner hekiminizi arayıp belirtileri tarif edin ve kedinizin neyle temas etmiş olabileceğini anlatın. Söylediklerinizden yola çıkarak, veteriner hekiminiz, muayene gerekip gerekmediğine ya da birkaç gün daha beklenmesi gerektiğine karar verecektir.

Evinizdeki herkesle konuşup kediniz kaşınmaya başlamadan önce eve aldığınız yeni temizleyicilerin veya kozmetiklerin bir listesini çıkarabilirsiniz. Kediler polen, toz ve küften dahi rahatsız olabilirler. Kedinizin kaşındığını fark ettiğinizde, aniden halsizleşir, kusar veya nöbet geçirirse, hemen veteriner hekiminize götürün. Zehirli bir şey yemiş veya ciddi bir gıda hassasiyet söz konusu olabilir.

Bahçede hasır sandelye tırmalayan çizgili gri kedi

Diğer Küçük Yaratıklar

Eve yeni bir hayvan getirildiyse, diğer evcil hayvanlar hiçbir tahriş belirtisi göstermese bile, kedinizin deri problemlerinin nedeninin pireler olabileceğini de unutmayın. Kedinizin tüylerini bir pire tarağı ile tarayın ve tüylerini ayırarak pire veya pire pisliği (Pire dışkısı olan siyah taneler) olup olmadığına bakın. İngiltere merkezli hayvan yardım kuruluşu olan PDSA'ya göre, herhangi bir şey bulunmasa dahi akarlar gibi kaşıntıya neden olan küçük parazitlerin olması mümkündür. Tüy dökülmesi gibi mantar rahatsızlıklarına işaret eden kızarıklık veya pullu alanlar olup olmadığını da kontrol edin. Kedinizin kaşınan derisini rahatlatmak için ne yapılması gerektiği konusunda sağlıklı bir karar verebilmesi için evinizde yaptığınız değişiklikleri, veteriner hekiminizle paylaşın.

Kuru Deri Tedavisi

Kaşınan kedinizin kuru derisi için çözümler ararken, internette ev yapımı veya doğal çözümlere başvurmak isteyebilirsiniz. PDSA uçucu yağlar gibi insanlar için güvenli olan bazı bileşenlerin kedilere zarar verebileceği hatta toksik olabileceği konusunda uyarıyor. Sadece kediler için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanın ve kedinizin deri tahrişini gidermek için herhangi bir yola başvurmadan önce veteriner hekiminize danışın.

Bazı kedilerin derisinde, gıda hassasiyeti nedeniyle, kaşıntı, kızarıklık veya tahriş oluşabilir. Diyetetik kedi mamalarının kedinize yardımcı olup olmayacağını veteriner hekiminize sorun.

Kedinizin kaşınma sorununa çözümler ararken, kaşınan bölgeyi kaşımasına ve enfeksiyon kapmasına engel olmak için onu daima oyunlarla oyalamaya çalışın. Ayrıca evinizdeki nem oranını arttırmak için nemlendiriciler kullanabilir veya kedinizin bol su içmesini sağlayabilirsiniz.

Kedinizin derisi kuru ve kaşıntılı ise bunun nedeni büyük olasılıkla evinizde olabilir ve muhtemelen kolayca bu sorunu çözebilirsiniz. Kedinizin mutluluğu ve konforu için evinizin ortamını nasıl değiştirebileceğinize dair veteriner hekiminiz ile birlikte çözümler arayabilirsiniz!

Yazarın Biyografisi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Bir evcil hayvan ebeveyni olan Chrissie Klinger, evini, evcil hayvanı, iki çocuğu ve kocasıyla paylaşmaktan çok mutlu. Chrissie ders vermediği veya blog yazmadığı zamanlarda, tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanmakta. Evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmaktadır.

İlgili Yazılar

 • Kedim Neden Çok Fazla Kaşınıyor veya Kendini Yalıyor?

  An orange cat sits in its owners lap, looking alertly at something out of view Kedinizin neden çok fazla kaşındığını veya kendini yaladığını ve bunun ne anlama gelebileceğini öğrenin. Hill's Pet UK'de kedi sağlığı hakkında uzman tavsiyesi alın.
 • Kediler Kepek: Nedenleri ve Tedavisi.

  A ginger cat is held in the arms of its owner. The cat looks healthy and alert Kedilerde kepeğin nedenlerini ve daha sağlıklı tüyler için deriye nasıl bakım yapılacağını öğrenin. Hill's Pet UK'de kedilerde kepek için etkili çözümler bulun.
 • Kedim Neden Sürekli Hapşırıyor?

  A tabby kitten is held by its young pet parent by a window. The kitten looks alert through the window at something or someone outside Kedinizin hapşırmasının arkasındaki nedenleri ve ne zaman veteriner hekiminizle görüşmeniz gerektiğini öğrenin. Yavru kedi sağlığıyla ilgili daha fazla bilgi için Hill's Pet UK'yi ziyaret edin.
 • Kusma ve İshal: Bir kedi acil durumu mu?

  İnsanlar gibi kedilerin de bazen mideleri bozulabilir. Kedinizde, özellikle yemek yedikten sonra aşağıdakileri gözlemlerseniz hassas bir midesi olabilir.

İlgili Ürünler