Kedinizin Kilo Vermesine Yardımcı Olma: Mama ve Egzersiz İpuçları

$authorText
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizin veteriner hekimi olması gerekenden daha kilolu olduğunu söylediyse yalnız değilsiniz. International Cat Care, Birleşik Krallık'taki kedilerin yüzde 39 ila 52'sinin fazla kilolu olduğunu söylüyor. Hem de bu yalnızca İngiliz kedilerine özgü bir sorun değil: Association for Pet Obesity Prevention'a göre 2018 yılında ABD'deki kedilerin yaklaşık yüzde 60'ı fazla kilolu olarak sınıflandırıldı.

Peki bir kedinin kilo vermesine nasıl yardımcı olabilirsiniz? Kilit nokta, doğru beslenme ve egzersiz kombinasyonudur. Kedinizin kilo vermesine yardımcı olma yolculuğunuzda bu adımları izleyin.

Kedim Fazla Kilolu mu?

Aşırı kilolu uzun tüylü turuncu ve siyah kedi pencereden dışarıya bakıyor.

Kedinizin fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz bunu evde belirlemenin kolay bir yolu var. Hem de tartı olmadan! World Small Animal Veterinary Association, kedinizi değerlendirmeye yardımcı olması için Beden Kondisyon Puanlaması Sistemi'ni kullanmayı önermektedir. Kedinizin bu 1 ila 9 ölçeğinde (5 idealdir) nerede olduğunu bulmanın üç basit adımı vardır.

 • Avuçlarınız içeride olacak şekilde iki elinizi de kedinizin kalçasına doğru kaburgasında gezdirin.
 • Profilini iyice görmek için kedinize yandan bakın.
 • Belini görmek için kedinize yukarıdan bakın.

Kedinizin kaburgalarını hissedemiyorsanız veya belini göremiyorsanız o zaman muhtemelen kediniz fazla kiloludur. Kedinizin fazla kilolu olduğunu onaylamak ve ideal kilosunu bulmak amacıyla genel bir sağlık kontrolü ve kilo almanın altında yatan olası nedenleri elemek için onu veteriner hekime götürün.

Kedinin Kilo Vermesine Yardımcı Olma

Kedinizin fazla kilolu olduğunu öğrendikten sonra kedinize bir beslenme ve egzersiz planı oluşturmak için veteriner hekiminizle birlikte çalışın. Kedinizin kilo verme planını yönlendirmek için ideal mantra: " İyi mama, daha çok oyun."

Kilo Kaybı İçin Doğru Mamayı Seçme

Çizgili gri kedi uyuyor.

Beslenme, kilo kaybında önemli bir rol oynar ancak kedinizin beslenme planını değiştirmeden ve özellikle de ona verdiğiniz mamanın miktarını azaltmadan önce olası sağlık sorunları oluşmasını önlemek için veteriner hekime danışmalısınız. Cats Protection, kedinizi asla aç bırakmamanız veya "yıkıcı bir diyet" yaptırmamanız konusunda uyarıda bulunur. Bunlar kimse için iyi değildir ancak kedilerde ciddi karaciğer sorunlarına yol açabilir. Bu en kötü senaryo olsa da kedinizin beslenme planındaki herhangi bir değişiklik sağlığını etkileyebilir, bu nedenle mamasını ayarlamak için veteriner hekiminizle birlikte çalışmayı ihmal etmeyin.

Yerel evcil hayvan dükkanınızda "hafif" veya "kilo kontrolü" mamaları bulabilirsiniz ancak bunların kedinize uygun olup olmadığını öğrenmek için her zaman veteriner hekiminize danışmak en iyisidir. Kedinizin çok kilo vermesi gerekiyorsa veteriner hekiminiz, kedinizin sağlıklı bir kiloya gelmesi için özel olarak formüle edilmiş diyetetik mama önerebilir. Bu mamalar, diğerlerine kıyasla daha yüksek lif ve daha düşük kalori içerir. Ayrıca kedinizin, her gün daha az kalori almasına rağmen güvenli bir şekilde kilo vermesini sağlayabilecek yeterli protein, vitamin ve mineral içerecek şekilde formüle edilmiştir.

Son olarak kedinizi ödül mamalarıyla ve masada kalanlarla besliyorsanız sağlığını iyileştirmenin en iyi yolu, onlara verdiğiniz bu gereksiz kalorileri azaltmak veya kesmektir. Kedinizin sizden nefret edeceğini düşünseniz de ona daha fazla sarılarak ve onunla daha çok oynayarak onu memnun edebilirsiniz.

Egzersiz ve Fitness Nasıl Yardımcı Olabilir?

Besleyici mamalar, kilo vermenin yalnızca bir kısmıdır. Kediler çoğunlukla oturan varlıklardır ancak kedinizin uyanık olduğu zamanlarda onu hareket ettirin! Kendinizi kedinizin kişisel antrenörü olarak düşünün. Peşinden koşacağı küçük bir oyuncağı etrafa fırlayın veya bir kedi tırmalama direği oluşturun. Buruşturulmuş bir kağıt parçası bile küçük avcınızı eğlendirecektir. İlgisini çekmek için farklı aktiviteleri karıştırın.

Kedinizin beslenme saatiyle egzersizi birleştirmek ister misiniz? Bir puzzle besleme kabı edinmeyi düşünün. Bu özel tabaklar, kedinizin mamasını çıkarmaya çalışmasını gerektirdiğinden ekstra kalori yakmasına yardımcı olur.

Kedinizin Kilo Almaya Devam Etmesini Önleme

Ortalama olarak kedinizin sağlıklı kilo verme oranı, her hafta vücut ağırlığının yüzde bir buçuk ila ikisini vermesidir. PDSA, mama paketinde kedinize vermeniz gereken miktar belirtilse de gerçek günlük kalori ihtiyacının boyut, yaş ve sağlığına göre değiştiğini söylemektedir. Ayrıca kilo vermek için kedinizin mevcut kilosu yerine hedeflenen kilosuna göre kedinizi besleyin. Kedinizin sağlıklı kilo vermesi için ne kadar mama alması gerektiğinden hiç emin değilseniz profesyonel öneride bulunması için veteriner hekiminize danışın. 

Düzenli bir beslenme programı oluşturmak, kedinizin kilo almasını engellemek için çok önemlidir. Bazı kediler günde bir veya iki öğünle mutlu olurken diğerleri daha küçük ve daha sık öğünler tercih eder. Kedinizin ideal kilosuna ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla en iyi öğün planını belirlemek için yeme alışkanlıklarını gözlemleyin. Kediniz ilk başta bu değişikliklerden memnun olmayabilir ancak uzun vadede bundan hoşlanacaktır. Ne de olsa sağlıklı bir kiloda olmak daha çok hareket edip oynayabilmesini ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmasını sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

 • Kedilerde kilo alımının nedeni nedir?

  154502253 Kedilerde aşırı kilo, birçok ciddi sağlık sorunu riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olur. Kilo alma, vücut yağında bir artışı gösterir ve genelde kediniz çok fazla yediğinde ya da çok az hareket ettiğinde olur.
 • Kediler karanlıkta görebilir mi?

  Şimdi bir kedi yavrusuna sahip olduğunuza göre, yıllar boyu kediler hakkında duyduğunuz onca şey sizi aniden daha fazla ilgilendirmeye başlamış olabilir. Hayatınız boyunca duyduğunuz şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerinin doğru olup olmadığını kestirmek oldukça güç. Bu liste gerçekle kurguyu ayırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kediniz kilo mu alıyor?

  Cat playing with ownerw Kedilerde obezitenin uyarıcı işaretleri, belirtileri ve tedavileri, kedilerde kilo yönetimi ve kediniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.

İlgili ürünler