Aşırı Kilolu Kedilerdeki Yaygın Sorunlar

Yayımlayan : Chrissie Klinger
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizin irileşmesi konusunda endişeleniyor musunuz? İnsanlar, giysileri biraz dar gelmeye başladığında kolayca kilo aldıklarını anlayabilirler ancak söz konusu kedi dostunuz olduğunda uyarıcı işaretleri takip etmek sizin görevinizdir. Kedinizin kilo vermesi gerekiyorsa bu ipuçlarını izleyin.

Kedinizin obez olup olmadığını anlama

Kedinizi her gün gördüğünüz için, özellikle de uzun tüylü bir ırksa kilosundaki değişikliği fark etmek her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle, yaşamı boyunca kedinizin kilosunu izlemek gerçekten önemlidir. Kedinizin kilo aldığını veya verdiğini fark etmek, çok geç olmadan önce yardımcı olmaya başlayabilmeniz için iyi bir başlangıçtır.

İster inanın ister inanmayın ama kedinizin kilo vermesi de sizi endişelendirmelidir. Kilodaki iki yönlü değişikliğin nedeni de sağlıkla ilgili sorunlar olabilir. Aynı şekilde, kedinizin kilosu onda sağlık sorunları oluşmasına da yol açabilir. Kedinizde herhangi bir sağlık sorunu belirtisi görürseniz veteriner hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin. Kedinizin, sağlığını iyileştirmek için biraz kilo vermesi gerekip gerekmediğiniz kontrol edebilir ve endişeye neden olabilecek diğer sağlık sorunları açısından muayene edebilir.

Hareket azlığı

Aşırı kilolu bir kedinizin olabileceğinin diğer bir işareti, normalden daha az hareket etmesidir. Kediler kısırlaştırıldığında metabolizma hızları yavaşlamaya başlar ve bu da daha az hareketli olabileceği ve daha az kaloriye ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Verilen kalorilerin miktarı doğru şekilde ayarlanmazsa kediler kilo almaya devam edebilir ve obez bir kedi olabilir.

Kedinizin hareket düzeyini izlerken yaşının da göz önünde bulundurulması gerekir. Genelde daha ileri yaşlı kediler daha az hareketli olur ve bu nedenle daha az mama yemeleri gerekir. Kedisinin mamasını ayarlayan ebeveynler bazen bunun sonucunda hareket düzeyinin arttığını fark eder.

Çok mu fazla mama veriyorsunuz?

Bir kedinin doğru şekilde kilo vermesine yardımcı olmanın ilk adımı, kasesine koyduğunuz mamanın miktarını kontrol etmektir. Veteriner hekiminizin yardımıyla, kedinizin yaşına ve mevcut beslenme ihtiyaçlarına uygun olan eksiksiz ve dengeli bir mama seçin. (Kedilere insan yiyecekleri verilmemelidir!)

Kedinize ne kadar mama vereceğinizden emin değil misiniz? Paketin arkasındaki üretici önerilerine bakarak başlayın. Birkaç gram az ya da fazla olması bir kedi için çok büyük fark yaratabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca doğru beslemek için porsiyonu mutfak tartılarında tartmak iyi bir fikir olabilir. 

Kedinizin günlük mama miktarı, mümkünse 4 ila 6 öğüne bölünmelidir. Bu, sindirim sistemlerine daha uygundur ve gün boyunca tok hissetmelerine yardımcı olur. Dışarıda olduğunuz zamanlarda zamanlayıcı mama makineleri kullanışlı olabilir ve kedinizi uykunuzda bile besleyebilirsiniz!

Tam miktarı ve sıklığı veteriner hekiminizle görüşün. Mama paketinin arkasından genel bir fikir edinebilseniz de veteriner hekiminiz, kedinizin kilo vermesi veya sağlıklı şekilde kilo alması için yemesi gereken mama türünü ve miktarını belirleyebilecek en iyi kişidir. 

Doğru bir besleme programıyla doğru mama miktarlarını belirledikten sonraki adımınız, kedinizin rutinine doğru (ancak eğlenceli) bir egzersiz planı entegre etmektir.

Kilodan hareketle kurtulmasına yardımcı olun

Mama ayarlamaları tek başına kedinizin obez olmasını engelleyebilir ancak çoğu kedi için diyetle birlikte egzersiz de gerekir. Kedinizle oynamak onu harekete geçirmenin harika bir yoludur. Onu harekete geçirin ve aranızdaki bağı güçlendirin.

Kediler doğaları gereği avcıdır, bu nedenle bu içgüdüsünü harekete geçirecek oyunlar bulmak önemlidir. Saklambaç veya evin içinde minik engelli parkurlar gibi yeni ve yaratıcı oyunlar, hem kediler hem de kedi ebeveynleri için eğlenceli olabilir. Evde kedinizin oynamak için ilgi gösterdiği basit eşyalarınız yoksa birkaç yeni oyuncak onun ilgisini çekebilir ve harekete hazır olmasını sağlayabilir. Kedinizi harekete geçirmek için onunla oynayabileceğiniz kedi oyunları listemize göz atın.

Kedinizi, günde birkaç kez birkaç dakika boyunca oynamaya teşvik ederek başlayın. Sonraki birkaç hafta boyunca gün içinde birkaç oyun oynayarak bunu artırmayı deneyin. Kediler doğaları gereği bir defada yaklaşık beş dakika oynarlar. Bu nedenle bir maraton yerine birçok kısa oyun oynamak daha iyidir. 

Hareketteki artış, aşırı kilolu kedinizin kilo vermesine ve hatta tutarlı bir şekilde sağlıklı kilosunu korumasına yardımcı olabilir. Doğru miktarda beslendiklerinde ve daha aktif bir rutinle birlikte kediniz, gerçekten daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olabilir. Bu da tüm evcil hayvan ebeveynlerinin sevecen dostları için istedikleri bir şeydir.

Sağlıklı bir kilo için gereken adımlar

Kedinizi sağlıklı bir kilo aralığında tutmak, yaşam kalitesini artırmasının yanı sıra size de çok fazla tasarruf sağlayabilir. PFMA'ya göre, evcil hayvan sahipleri her yıl obeziteden kaynaklanan sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için milyonlar harcıyor. Şu anda obez veya aşırı kilolu olma işaretleri gösteren bir kediniz varsa ya da obez olabileceğine dair genel bir endişeniz varsa kedinizin yediği mamayı ve hareket düzeyini kontrol edecek adımlar atmak tüm aileye yarar sağlayabilir. 

Kedinizin sağlıklı bir kiloyu koruması için hareket düzeyini sürekli olarak izlemeyi, günlük yediği mamayı tartmayı ve veteriner hekiminize kilosunu ve beslenme ihtiyaçlarını sürekli kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca veteriner hekiminizden, kısırlaştırılmış kediler için özel olarak formüle edilmiş bir kedi maması önermesini de isteyebilirsiniz. Bu mamalar, kedinizin metabolizma hızını kilo alma ihtimalini azaltacak şekilde etkileyebilir.

Yazarın Biyografisi

Chrissie Klinger Bio Fotoğrafı

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger, sağlıklı ve çevreye duyarlı bir yaşam şekline tutkulu olan bir eğitimci, anne ve evcil hayvan ebeveynidir.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Kedilerde kilo alımının nedeni nedir?

  154502253 Kedilerde aşırı kilo, birçok ciddi sağlık sorunu riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olur. Kilo alma, vücut yağında bir artışı gösterir ve genelde kediniz çok fazla yediğinde ya da çok az hareket ettiğinde olur.
 • Kediler karanlıkta görebilir mi?

  Şimdi bir kedi yavrusuna sahip olduğunuza göre, yıllar boyu kediler hakkında duyduğunuz onca şey sizi aniden daha fazla ilgilendirmeye başlamış olabilir. Hayatınız boyunca duyduğunuz şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerinin doğru olup olmadığını kestirmek oldukça güç. Bu liste gerçekle kurguyu ayırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kediniz kilo mu alıyor?

  Cat playing with ownerw Kedilerde obezitenin uyarıcı işaretleri, belirtileri ve tedavileri, kedilerde kilo yönetimi ve kediniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.

İlgili ürünler