Kedinizin Egzersizi İçin Eğlenceli Oyunlar

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Sihirli değneği ortaya çıkarın

Kedilerin kuşlara bayıldığını herkes bilir. Daha doğrusu onları avlamaya çalışmaya bayılırlar. Ucunda tüyler olan ve oltaya benzeyen bir oyuncak tembel kedinizi birkaç dakika içerisinde pes etmeyen bir avcıya dönüştürecek sihirli çözüm olabilir. Olta oyuncaklar hem internet üzerinde hem de evcil hayvan dükkanlarında kolaylıkla bulunabilir. Ya da tahta bir sopa ve sağlam bir ip veya kurdele kullanarak kendi oyuncağınızı yapabilirsiniz; ipin ucuna biraz tüy ya da tüylü bir oyuncağı bağlamanız yeterli!

Vınnnn!

Bu oyun biraz daha hız gerektirir. Ufak (fare boyunda!) bir uzaktan kumandalı araba ile kedinize son derece eğlenceli anlar sunabilir, tabi onun etrafında koşturmasını izledikçe siz de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz! Arabayı kısa bir süreliğine "saklanması" için bir sandalyenin altına ya da kanepenin arkasına doğru sürerek bir fareyi taklit edin. Motorlu parçaları olan oyuncaklarla oynayan kedinizi yakın bir şekilde takip etmeyi unutmayın; güvenlik her şeyden önce gelir!

Saklambaç

Bu eğlenceli oyunu oynayabilen yalnızca köpekler değildir. Oyunun kediniz için eğlenceli ve ödüllendirici olması için oldukça kolay başlatın. Onu çağırın (yemek vakti başlamak için en iyi zamandır) ve koşarak gelişini izleyin. Sonra farklı odalara giderek oyunu biraz zorlaştırın. Başarısını en sevdiği oyuncakla ya da birkaç kuru mamayla ödüllendirin. Sizi arayıp bulmanın ne kadar eğlenceli olduğunu kedinize öğreten zevkli bir oyun olmanın yanında, çağrıldıklarında gelme davranışını pekiştirmenin de harika bir yoludur!

Gizemli şekilde hareket eden objeler

Kedinizin meraklı doğası üzerine gitmenizi uygun hale getiren bu oyun herkesin oynayabileceği oldukça eğlenceli bir oyundur. Kedinizin en sevdiği oyuncaklarından birine onun görmeyeceği bir anda bir ip bağlayın (peluş fare harika olacaktır ya da güzelce buruşturulmuş bir parça kağıt veya zıplayan bir şişe mantarı). Oyuncağı odanın ortasına yerleştirin ve ipin ucundan tutun. İpi sert bir şekilde çekmeniz oyuncağın dans etmesini sağlayacaktır ve hemen kedinizin dikkatini çekecektir. Ya da oyuncağı zemin boyunca yavaşça çekin, kediniz olayı incelemek için koşarak gelecektir. Kedinizi hareket ettirmeye devam edin ama oyuncağı kaldırmadan önce yakalamasına izin verin.

Balık tutma oyunu

Yukarıdaki oyuna benzer şekilde bunda da, en sevdiği oyuncaklardan birini ve uzunca bir ip kullanın. Bu sefer oyuncağı arkasına saklandığınız bir kapının üzerinden diğer tarafa doğru atın. Karnavallarda oynanan balık tutma oyunu gibi siz de kedinizi balık gibi tutmaya çalışacaksınız! Kedinizin sıçrayıp oyuncağa ulaşmaya çalışmasını sağlayın ve oyunu bitirmeden önce onu yakalamasına izin verin. Böylece bir daha oynamak için heyecan duyacaktır. İpe bağlı oyuncaklar oyun zamanları dışında, ısırmalarını ve ipe dolanmalarını önlemek amacıyla kedilerin ulaşamayacağı bir yerde güvenle saklanmalıdır.

Kedi geçidi

Kedinizin mamasını hemen önüne koymak yerine önce evde bir tur atın ve yemeğini takip edecek olan kedinizi bir "yürüyüşe" çıkarın. Birkaç dakikada bir verilecek bir lokma sizi takip edişine bir ödül olacaktır, böylelikle ilgisini kaybetmeyecektir. Daha da iyisi, bunun yanında yürüyüşün sonunda kedinizi, sıradan bir kase yerine mama dağıtan top şeklindeki bir oyuncak ile, diğer zamanlarda da konserve veya paket mamayı derin olmayan bir kaba koyarak besleyin. (Kediler gün içerisinde birkaç kez beslenmeyi sever. Miktarları makul tutun ki fazla kilo almasınlar.)

İnsanlar av değildir... asla: El ya da ayak parmaklarınızı, ayak bileklerinizi "av" olarak kullanmasına asla izin vermemeye dikkat edin. Aksi halde kedinize, insanları av olarak görmenin doğru bir şey olduğunu öğretirsiniz. Acı verici olduğundan ve çok hızlı bir şekilde tehlikeli noktalara varabileceğinden, buna başlamasına izin vermeyin. Bir kez bu alışkanlık yer ettiğinde değiştirmenin zorluğu unutulmamalı. Ufak bir kediyken tatlı görünebilir ama doğal boyuna ulaşmış, 2-3 cm'lik dişleri ve jilet gibi keskin pençeleriyle yetişkin bir avcı olduğunda o kadar da tatlı olmayacaktır!

Gerçekçi olun: Oyuncağın hareketlerini kediniz için gerçekçi kılın; av konumundaki hayvanların nasıl davranıp hareket ettiğini görmek için gerçek bir fareyi ya da kuşu izleyin. Sonrasında kedinizle oynarken oyuncakların da öyle davranmasına dikkat edin. Videolar muhteşem kaynaklardır; basit bir internet araştırması size binlerce örnek sunacaktır.

Kendiniz yapmaktan çekinmeyin: Evde bulunan şeylerle basit oyuncaklar üretmek saniyeler alacaktır. Kediler çabuk sıkılır. Bu sebeple oyuncakları dönüşümlü kullanmak ya da sadece birkaç dakikalık bir oyun için tasarlanmış yeni bir oyuncak tasarlamak akıllıca bir çözüm olabilir. Etrafınıza bir bakın, birçok ücretsiz neşe kaynağı bulacaksınız! Bir plastik şişe kapağı, patisiyle vuracağı eğlenceli bir oyuncaktır. Sıkıldığında geri dönüştürebilirsiniz. Karton kutular, fethedilecek kalelere dönüşebilir ve boş bir plastik şişe (tabi ki temiz ve kuru), değişik ödüller dağıtan ve zihinsel uyarılma sağlayan bir dağıtıcı görevi görebilir. Tek sınır hayal gücünüzdür! Eğer yeni fikirler bulmakta zorlanırsanız, hızlı bir internet araştırması size bolca sonuç sunacaktır.

Eğlenceli ve çeşitli ama her şeyden önce güvenli oyunlar yaratın.

İlgili Yazılar

İlgili Ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »