Kedinize Ekmek Vermeli misiniz?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir dilim sıcak ekmek, çoğu evcil hayvan sahibi için lezzetli bir ödüldür ancak tüylü dostunuzla paylaşmalı mısınız? Kediler ekmek yiyebilir mi veya ekmek, kediler için zararlı mı? Kedinize sandviçinizden veya ekmeğinizden biraz vermeden önce, kediler ve ekmek hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Kediler Ekmek Yiyebilir mi?

Çoğu insan yiyeceğinde olduğu gibi, küçük miktarlarda pişmiş ekmeği, ölçülü olduğu sürece kedilerin yemesinde sorun yoktur. Kediler, ekmeği düzenli olarak değil, arada sırada ödül olarak yemelidir.

Sağlık açısından, pişmiş ekmekte kediniz için zararlı bir şey yoktur ancak ölçülü şekilde tüketilmelidir. Özellikle tam tahıl olmak üzere ekmek vitamin, mineral, lif ve karbonhidrat gibi besinler açısından iyi bir kaynak olsa da özellikle çok işlenmişse çok fazla ekmek yemek kediler için iyi değildir. Referans olması açısından, bir dilim beyaz ekmek, ortalama bir kedinin bir günde alması gereken tüm kalorilerin beşte birini sağlar. Yani iki dilim ekmek sizin iştahınızı çok fazla kapatmasa da tüylü dostunuz için çok fazladır.

Kedinize ağızdan ilaç vermeniz gerekiyorsa ekmek işinize yarayabilir. Yumuşak bir ekmeğin içine bir hap saklayabilirsiniz veya ilacı üzerine sıkabilirsiniz. Ancak kediniz buna kanmayabilir. Çoğu kedi, acı tadı yüzünden ilaç olan yiyecekleri yemez. Hastanelerin önerdiğine göre, konserve kedi maması tercih ederseniz daha şanslı olabilirsiniz ancak kediniz ekmek seviyorsa onu da tercih edebilirsiniz.

Ekmek Kediler İçin Zararlı mı?

Artık kedilerin ekmek yiyip yiyemeyeceği sorusunun cevabını "ölçülü olduğu sürece evet" olduğunu bildiğimize göre sıra sonraki soruda: "Ekmek kediler için zararlı mı?" Bazı ekmek türleri, kediler için diğerlerinden daha güvenli. Genel bir kural olarak, en az işlenmiş ekmeğin muhtemelen kediniz için daha iyi olduğudur.

World Small Animal Veterinary Association, insanlar için güvenli olanların bir hayvan için zehir olabileceğini ve ekmeğin de buna bir istisna olmadığını belirtiyor. Ekmekte domates, soğan veya sarımsak aroması varsa ekmeğin kediler için zehirli yiyeceklerden biri olarak kabul edilmesi gerekiyor. Kediler için güvenli olduğunu kesin olarak bilmiyorsanız bitkilerden ve baharatlardan da uzak durun. Kedinize herhangi bir insan yiyeceği vermeden önce veteriner hekiminize danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bu makalede "pişmiş" ekmeğin örnek olarak gösterildiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, çoğu pişmiş ekmek kediler için tehlikeli yiyeceklerden biri olmasa da aktif maya içeren ekmek hamurunun, kedilerin sağlığı için ciddi bir risk oluşturmasıdır.

Maya

Yalnızca ekmek değil, her türlü mayalı hamur olmak üzere çiğ hamur, tezgahtaki gibi kedinizin midesinde de şişerek midenin genişlemesine ve şiddetli kabızlığa yol açabilir. Nadiren de olsa bazı durumlarda, hamuru çıkarmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca Kennel Club'ın belirttiği gibi, "katlanarak büyüyen maya alkol üretebilir" ve bu da evcil hayvanınız için ciddi sorunlara yol açabilir.

Masanın üstündeki bir dilim ekmeğe bakan mavi gözlü Himalaya kedisi

Ayrıca pişmemiş mayayı yemek, kedinizin zehirlenmesine neden olabilir. Merck Veteriner Hekim Kılavuzu'nda açıklandığı gibi, alkol zehirlenmesi olarak da bilinen bu durumun nedeni "maya fermenteli ürünlerde, kana geçerek sarhoşluğa ve metabolik asidoza (kandaki kimyasalları değiştiren aşırı miktarda asit) yol açan etanol bulunmasıdır". Alkol, tüketiminin ölümcül olabileceği etanol zehirlenmesi nedeniyle tüm hayvanlar için kesinlikle zararlıdır.

Maya tüketimi belirtilerinden bazıları kusma, ishal, aşırı gaz veya kabızlıktır. Kedinizin maya içeren çiğ hamur yediğinden şüphelenirseniz hemen veteriner hekiminizi veya acil bakım kliniğini arayın.

Ekmek, Kedilerin Beslenmesini Nasıl Etkiler?

Kediler yapıları gereği etoburdur, yani besinlerinin bir kısmını etten almaları gerekir. Diğer bir deyişle, biraz et yemeleri zorunludur. İdeal bir sağlıkta olduklarından emin olmak için et bazlı protein, aminoasit, vitamin, mineral ve enerji gibi besinleri doğru bir dengede sağlayan doğru malzemelerle geliştirilmiş kedi mamasına ihtiyaçları vardır.

Bu nedenle, kedinize ekmek vermeden önce, besin alımlarının yanı sıra genel sağlıklarını düşünün. Örneğin, kedinizin diyabeti varsa ona ekmek vermeden önce veteriner hekiminizle görüşün. College of Veterinary Medicine at Cornell University, "Veteriner hekiminiz kedinizi, kan şekeri seviyesinin kontrolünü iyileştirdiği kanıtlanmış olan, karbonhidrat oranı düşük bir mamayla beslemenizi önerebilir" diyor.

Genel olarak, bir sağlık sorunu olmasa bile, alışkın olmadıkları yiyecekleri yemeleri kedilerin midelerini bozabildiği için kedinizin atıştırmalıklarını sınırlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca ekmeğin, kedinizin beslenme planının düzenli bir parçası olmaması gerektiğini unutmayın. Arada sırada, çok küçük lokmalar halinde kedinizle paylaşabileceğiniz bir ödüldür.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D.; Cat Writers' Association (CWA) üyesi, STEAM eğitmeni ve sadık bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, eğitim ve güncel konular hakkında yazılar yazmaktadır. Instagram ve Twitter @brovelliobrien hesaplarını takip edebilirsiniz

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler