Zeytinler Kedim İçin Güvenli mi?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Ne zaman bir zeytin kavanozunu açsanız kedinizin koşarak geldiğini fark ettiniz mi? Belki de kedinize bir zeytin uzattınız ve karşılığında kontrolsüz bir heyecanla tepki verdiğini gördünüz. Peki kediler zeytin tüketmeli mi? Peki ya zeytinyağı? Kedinizle bu tuzlu atıştırmalıkları paylaşmak çok eğlenceli olsa da bunu yapmadan önce birkaç noktayı dikkatlice düşünmek isteyebilirsiniz.

Kediler Neden Zeytinleri Çok Sever?

Kedilerin zeytinler için neden deli olduğunun gizemli nedenlerini inceleyen herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da bazı teoriler vardır. Bazı kediler yalnızca tadını seviyor veya ödül zamanında sizinle etkileşime girmekten hoşlanıyor olabilir. Diğerleri, zeytin yedikten sonraki hissi seviyor olabilir. Wired'a göre bunun nedeni zeytinlerin, özellikle de yeşil zeytinlerin, kedi nanesinde bulunan ve nepetalakton adı verilen bir bileşenin yapısına oldukça benzer bir aktif kimyasal bileşen içermesidir. Nepetalakton, kedilerin kedi nanesi yapraklarını, saplarını ve çiçeklerini yedikten sonra sergilediği şapşal davranışların sorumlusu olduğu düşünülen bir aktif kimyasaldır.

Kediler, nepetalakton olabilecek herhangi bir tanıdık olmayan ve ilgi çekici kokuyu analiz etmek için vomeronazal organlarını kullanır. Mental Floss'un belirttiği gibi vomeronazal organ, aslında kedilerde ve diğer memelilerde boğazlarının arka üst kısmında bulunan duyusal ve kokusal burun - beyin bağlantısıdır. Kediler, havayı emmek için ağızlarını kullanır ve bu hava da vomeronazal organlarından filtrelenir. Vomeronazal organ, kedilerin "iletişim kurmak" için vücutlarında bulunan özel bezlerden salgıladığı kimyasal "mesaj ileticileri" olan feromonları da algılayabilir. Özellikle kedi nanesinde bulunan nepetalakton için kediler, beynin cinsel davranışta kullanılan kısmını aktive eden yardımcı olfaktori sistemlerini baskın olarak kullanır. Genel nepetalakton koklama, çiğneme, yuvarlanma, sürtünme ve avcılık gibi davranışları stimüle eder. Nepetalakton tüketiminden sonra kediniz etrafta yuvarlanabilir, daha şapşal davranabilir, normalden daha oyuncu olabilir ve gözleri büyüyebilir. Bu nedenle, kedilerin kedi nanesine benzer etkileri nedeniyle zeytinleri sevdiği hipotezi ortaya atılmıştır.

Yine de zeytin veya kedi nanesi yiyen tüm kediler şapşal davranmaz. Kediniz zeytin yemekten hoşlanıyor olabilir ve yedikten sonra davranışlarında herhangi bir değişiklik sergilemeyebilir.

Yeşil gözlü, siyah ve beyaz kedi dudaklarını yalıyor.

Kedilerin Zeytin Yemesi Güvenli midir?

Genel anlamda zeytinler, kediler için tehlike yiyecekler değildir; çok az miktarlarda tüketildiğinde güvenli oldukları düşünülür. Haftada birkaç kez küçük, yani bir bütün zeytinden daha az bir atıştırmalık zeytin yemek, geçmişte hiçbir yan etki yaşamadan zeytin yemiş olan kediniz için sorun yaratmamalıdır.

Peki kediler zeytin ve zeytinyağı yiyebilir mi? İnsanlar için sağlıklı atıştırmalıklar olarak düşünülür ancak zeytinler, kediler için yalnızca kalori sağlayan ödüller olarak düşünülmelidir. Zeytinyağı, kedinizin beslenmesi için yararlı bir ilave değildir. Bunu biraz sonra ayrıntılı olarak ele alacağız. Tatları lezzetli olsa da ve kedinizin davranışlarında harika bir etki yaratsa da zeytinlerdeki sodyum oranının yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, her ödülde olduğu gibi, kedinizin günlük aldığı kalorilerin yüzde 10'unu geçmemelidir.

Kediler Zeytinyağı Yiyebilir mi?

Zeytinyağı, insan beslenmesinin sağlıklı bir parçası kabul edilir. Peki kediler için de öyle mi? Evet, ancak yine de iyi bir fikir olmayabilir.

Zeytinyağı kediler için zehirli olmasa da zeytinyağı dahil, herhangi bir yağı çok fazla tüketmeleri kedinizin ishal olmasına ve kusmasına yol açabilir. Zeytinyağını yemek pişirirken kullanıyorsanız pişmiş mamanın içindeki küçük miktarda zeytinyağını kediniz yese bile, sonrasında sağlığında olumsuz etkiler görülmediği sürece endişe etmenize gerek yok. Ancak zeytinyağındaki yağ içeriğinin oldukça yüksek olduğunu ve yapısı gereği sağlık riskleri barındırdığını söylemek gerekir. Bu yüzden, kedinize kediler için özel olarak formüle edilmemiş herhangi bir besin vermeden önce her zaman veteriner hekiminize danışın.

Zeytinlerle İlgili Sağlık Endişeleri

Genel anlamda, hafif mide bozulması veya ishal dışında, kedilerin zeytin ve zeytinyağı yemesiyle ilişkilendirilen birkaç güvenlik endişesi bulunur. Bu atıştırmalığı yedikten sonra kedinizde herhangi bir olumsuz yan etki görürseniz ileride kedinize zeytin vermeyin.

Zeytinler küflü peynir, badem, sarımsak, sosis veya jalapeno turşusu gibi insanların sevdiği lezzetli yiyeceklerle doldurulur. Zeytinler kediler için zehirli olmasa da içindeki malzemeler olabilir. Kedinize, yenibahar dışında herhangi bir yiyecekle doldurulmuş veya çekirdekli zeytin vermeyin. Çekirdekler boğulma tehlikesi oluşturabilir ve yutulduğunda bağırsak tıkanmasına yol açabilir.

Zeytin ve zeytinyağıyla ilgili diğer bir temel endişe de sodyum zehirlenmesidir. The Guardian'a göre zeytinlerin tüketilmeden önce işlenmesi gerekir ve zeytinleri işlemenin yaygın bir yöntemi, tuzlu suda salamuradır.Salamura zeytinlerdeki sodyum oranı yüksektir ve kedinizin bunları düzenli olarak tüketmesi, onu zararlı düzeylerde tuza maruz bırakabilir.

Kedinizde kalp hastalığı veya böbrek hastalığı gibi sodyumla ilgili sağlık endişeleri varsa zeytinler iyi bir ödül değildir. Ayrıca zeytinlerin suyla yıkanmasının, içinde bulunan sodyum miktarını azaltmadığını da belirtmek önemlidir. Ancak sağlıklı kediler, genelde büyük bir zeytinin çeyreğini ya da küçük bir zeytinin yarısını haftada birkaç kez olmak üzere, sağlığa negatif bir etkisi olmadan tüketebilir. Her zaman kedinizin normal maması dışındaki her türlü atıştırmalığı, günlük kalori alımının yüzde onunu aşmayacak şekilde sınırlayın. Ayrıca kedinize, kediler için özel olarak formüle edilmemiş herhangi bir yiyecek vermeden önce her zaman veteriner hekiminize danışın.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

2002 yılında Kaliforniya Üniversitesi Davis Veteriner Hekimlik Fakültesi'nden mezun olan Dr. Sarah Wooten, veteriner hekimlik ve hayvan sağlık hizmetleri alanlarında tanınan bir uluslararası konuşmacıdır. Konuşmacı olarak ve medya sektörü alanında, 10 yıllık deneyime sahiptir ve çok sayıda çevrimiçi ve basılı hayvan sağlığı yayını bulunur. Dr. Wooten aynı zamanda sertifikalı bir veteriner hekim, gazetecidir, AVMA üyesidir ve küçükbaş hayvanlara yönelik veteriner hekimlik uygulamalarında, 16 yıllık deneyimi vardır.

Konuşmacı, yazar, veteriner hekim ve çok popüler bir oyun olan Vets Against Insanity'nin yaratıcı ortağı olmasının yanı sıra 21 yıllık kocasıyla birlikte Greeley, Colorado, ABD'de Elevated Eateries Restoran grubunun ortak sahibidir. Ayrıca birlikte, üç vahşi küçük insan yetiştiriyorlar. Tatil zamanında, onu Colorado'da kayak yaparken, Karayipler'de köpekbalıklarıyla denize dalarken ve yerel judo kulübünde kenpo karate yaparken bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için drsarahwooten.com adresini ziyaret edin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler