Kedi Mamalarındaki Lif Neden Önemli?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yüksek lifli kedi mamaları, sindirim sistemi problemleri olan kediler için temel bir gıda haline gelmiştir. Peki lif, kediniz için tam olarak neden önemli?

Kedi mamaları pek çok durumda sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için lif içerir ve sindirim sistemi rahatsızlığı olabilecek kedilerin, dışkı kalitesini artırmaya yardımcı olurlar. Yüksek lifli gıdalar kabızlık, ishal, diyabet ve hatta obezite gibi durumlarda faydalı olabilir.

Mikrobiyom ile Lifli Kedi Mamaları Arasındaki İlişki

Bağırsak  mikrobiyomu,  kedilerin (aynı zamanda köpekler, insanlar ve diğer canlılar) sindirim sisteminde yaşayan milyonlarca mikroorganizmayı (bakteri, protozoa, mantar, virüs) ifade eder.

Canlı organizmalardan oluşan bu ekosistem, sindirim için önemlidir. Evcil hayvanların bağırsaklarındaki bakteriler, sindirilemeyen maddelerin parçalanmasına ve vitaminler gibi faydalı bileşiklerin üretilmesine yardımcı olurlar. Liflerin parçalanması söz konusu olduğunda, bundan daha belirgin bir işlev yoktur. Bakteriler genellikle fermantasyon adı verilen bir süreçte, liflerle etkileşimde bulunurlar.

Kediler etobur olmalarına rağmen, lifli mamalardan önemli ölçüde yararlanabilirler.

Metal kaptan yemek yiyen kahverengi tekir kedi.

Kedi Mamalarındaki Liflerin Sınıflandırılması

Diyet lifini sınıflandırmanın bir yolu, çözünebilirliklerine dayalıdır. Çözünür lifler, mide ve bağırsaktaki sıvılarda, çözünme eğilimi gösterirken, bazıları, sıvıyı tutabilen ve dışkıların geçişini kolaylaştıran jellere dönüşürler. Çözünemeyen lifler ise, gıda maddelerinin bağırsaklardan geçişine yardımcı olmak için gıdaya hacim kazandırarak, dışkı kıvamını düzenlemeye yardımcı olur. Çözünür lifler de çözünmeyen lifler de fermente olabilir. Bu da bağırsaktaki bakterilerin, lifleri parçalayabileceği ve örneğin kolon hücrelerini besleyebilecek, yeni bileşikler üretebileceği anlamına gelir.

Lifli Kedi Mamalarında Prebiyotikler

Lifli kedi mamaları, genellikle sağlıklı bir bağırsak için ve dışkı kalitesinin desteklenmesine yardımcı olmak için çözünen ve çözünmeyen liflerin bir karışımını içerir. Genellikle fermente olabilen ve bağırsaklarda yaşayan "yararlı bakterilerin" çoğalmasına katkı sağlayan bu liflerin bir kısmına, prebiyotik de denir. Bazı yüksek lifli kedi mamaları, faydalı bakterileri beslemeye ve dengeli bir mikrobiyom oluşturmaya yardımcı oldukları için özellikle yararlıdır.

Kronik ishal, kolit, kabızlık gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlığı, bakteriyel bir dengesizliğe neden olabilir.

Yüksek Lifli Kedi Maması ile Beslemek için Diğer Nedenler

Diyabetik kediler, genelde yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı mamalarla beslenirler. Bunun yanı sıra, eğer kilo almaya meyilliyseler veya belirli sindirim sistemi rahatsızlıkları varsa yüksek lifli kedi mamalarından da yararlanabilirler.

Bazı  lifler, nişastalardan gelen şekerin daha yavaş emilmesini sağlayarak, besinlerin emilimini yavaşlatır. Böylece de kan şekeri seviyelerini stabilize eder. Kilolu kediler veya kilo almaya meyilli olanlar, normal mamalardan ziyade daha tok hissetmelerini sağlayacak lif oranı yüksek mamalar tüketebilirler. Bununla birlikte kilo kaybı, diyabetin yönetilmesine de yardımcı olabilir.

Ayrıca lifli kedi mamaları, kalın bağırsağı etkileyen Sindirim sistemi rahatsızlıklardan muzdarip kedilere de yardımcı olabilir. Lifler, sindirim sistemindeki hareketliliği düzenlemeye yardımcı olabilirken, kabızlık ve ishal gibi iki durumdan kaçınmak için sıvı dengesini yönetebilir.  Liflerin parçalanmasından elde edilen uzun zincirli yağ asitleri olarak adlandırılan moleküller, kolonun beslenmesine yardımcı olurlar.

Yüksek Lifli Kedi Mamaları Kediler İçin Faydalı Mıdır?

Kedileri kendi hallerine bıraktığınızda, avlarının kıl, kemik, tüy, balık pulu ve mide içeriği gibi insanların sindirilemez olarak kabul ettiği pek çok şeyi yerler. Biraz iğrenç gelebilir ama bu oldukça doğaldır. Bunlardan bazıları bir noktaya kadar sindirilebilirken, diğerleri sindirim için faydalı lifler içerir.

Bilim insanlarının kedi beslenmesi hakkında henüz anlamadığı çok şey olsa da etobur kedilerin aslında liflerden de yararlanabileceğini anlamaya başlamışlardır. Journal of Animal Science tarafından yayınlanan ve çitaların yeme alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırma, kürk ve mide içeriği dahil tüm avı yiyenlerin, sadece et yiyenlere göre daha iyi bir dışkı profiline sahip olduklarını gösterdi. Bu da araştırmacıların, tüm bu fazlalık besin ile etoburların sindirim sistemlerine faydalı bir şeyler sağladığı sonucuna varmalarını sağladı.

Düşük Lifli Kedi Mamasının Rolü

Veteriner hekiminiz düşük lifli bir kedi maması önerirse ne olur? Genelde veteriner hekimler, akut kusma veya ishal gibi ani başlayan mide-bağırsak rahatsızlıklarında, kediler için düşük lifli mamalar önerirler.  Bu mamalar, iyileşmeye yardımcı olmak için daha yüksek oranda elektrolit ve B vitaminleri gibi maddeler içerirler.  Kediniz için mama seçerken, daima bir veteriner hekime danışın. Eğer yüksek lifli mama vermeyi düşünüyorsanız, liflere karşı hassasiyet durumundan emin olmak için kediniz, bir veteriner hekimin takibi altında olmalıdır.

Yazarın Biyografisi

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly; bağımsız düşünmesi, evcil hayvanlarla ilgili güçlü savunması, veteriner hekimlik mesleğine olan tutkusu ve evcil hayvan sağlığıyla ilgili yazılarıyla tanınan, ödüllü bir veteriner hekimdir.

Dr. K, Wellesley College ve Pensilvanya Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi diplomalarına sahiptir. Prestijli VMD/MBA çift dal programının bir parçası olarak yüksek lisansını Wharton School of Business'ta tamamlayarak MBA diploması almıştır. Miami, Florida'da bir veteriner kliniği olan Sunset Animal Clinic'in sahibidir.

Ancak hepsi bu kadar değil. Dr. K okumayı, örgü örmeyi, yoga yapmayı, müzik dinlemeyi çok sevmesinin yanı sıra koşu yapmaya ve yemek yemeye bayılıyor. Üç köpek, sayısız kedi, kurtardığı iki keçi ve eğlenceli bir tavuk sürüsüyle birlikte South Miami'de yaşıyor.

Yazılarını DrPattyKhuly.com ve sunsetvets.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili Ürünler

 • Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • i/d Kedi Maması

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
  Buy Now »
 • i/d Kedi Konserve

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
  Buy Now »
 • r/d Kedi Maması

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ kilo problemine sahip kedilerin beslenmesinde kullanılır.
  Buy Now »